Hoka Arahi 2 – mieszanka maksymalizmu ze stabilizacją

5 listopada 2018 5 min czytania
Hoka One One Arahi 2 - zapiętek

Hoka to przede wszystkim takie modele jak Clifton, Challenger czy Speedgoat. Ale to tylko te najbardziej znane. Czy wiecie, że w Hoce jest też model treningowy ze stabilizacją. To Hoka Arahi.

REKLAMA

Podstawowe informacje

 • marka: Hoka
 • rok premiery: 2018
 • nawierzchnia: asfalt
 • typ buta: treningowy
 • typ stopy: nadmiernie pronująca
 • najlepszy do: codzienne treningi
 • cena regularna: 569 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
drop: obniżony
5 mm
waga: średnia
322 g

Przeznaczenie

Hoka Arahi to treningowy but do biegania po twardych nawierzchniach. Przede wszystkim nastawiony na bardzo dobrą i miękką amortyzację. Jest to też but dla osób, które mają stopy nadmiernie pronujące, tzn. przekoślawiają podczas biegu kostki do wewnątrz.

Hoka Arahi 2

Hoka – co i dla kogo?

Na Polskim rynku jest to aktualnie właściwie jedyny dostępny model ze stabilizacją. Pod kątem amortyzacji można go spokojnie zestawić z asfaltowym Cliftonem czy terenowym Challengerem.

TRENINGOWETRENINGOWE
STABILIZUJĄCE
TERENOWE
największa amortyzacjaBondi
Vanquish
GaviotaMafate
bardzo duża amortyzacjaClifton
Clayton
Huaka
ArahiChallenger
Speedgoat

Alternatywy

Z alternatywami dla Arahi jest o tyle ciężko, że ciężko znaleźć buta jednocześnie tak dobrze amortyzowanego, ze stabilizacją, niskim dropem a także tak lekkiego. Arahi pod tym kątem jest bardzo oryginalną konstrukcją i ciężko o ile w ogóle możliwe jest znalezienie dla niego odpowiednich alternatyw.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
Asics Gel-Kayano 25336 g10 mm759 zł
Brooks Adrenaline GTS284 g12 mm549 zł
Hoka Arahi 2261 g5 mm569 zł
Mizuno Wave Paradox 4315 g12 mm619 zł

Podeszwa – dużo, miękko i stabilnie

W podeszwie nie ma niespodzianki. Tak jak zdecydowana większość butów Hoki wykonana jest z pianki Marshmallow (nazwanej tak samo jak amerykańskie pianki do jedzenia). Od strony zewnętrznej mamy piankę o standardowej miękkości. Od strony wewnętrznej mamy piankę nieco twardszą. Twardsza pianka od strony wewnętrznej jest elementem który nie pozwala aby but przekoślawiał się do środka w przypadku nadmiernej pronacji.

Hoka Arahi 2 - dynamic stability

Ideą większości butów Hoki jest maksymalizm, a co za tym idzie pianki pod stopą mamy tutaj bardzo dużo. Jej ilość daje niesamowicie dużą amortyzację i izolację od podłoża. Izolacja ta to prawie trzy centymetry. Wysokość buta pod piętą to równe 30 milimetrów. Pod śródstopiem są to 25 milimetry. Razem daje to niski 5 milimetrowy drop.

Tak więc choć pod stopą mamy bardzo dużo to dostajemy buta który wewnątrz zapewnia stopie neutralne płaskie ułożenie. To cecha nie tylko Arahi, ale także Cliftonów, Speedgoatów, Challengerów… Wszystkich butów Hoki.

Cechą charakterystyczną jest też to że z zewnątrz wydaje się że jest jeszcze więcej pianki niż wewnątrz pod stopą. A to dlatego że podeszwa tworzy jeszcze dodatkowy otok wokół swojej krawędzi. Tworzy to takie korytko w którym leży stopa i niezależnie od tego że Arahi sam w sobie jest butem ze stabilizacją, dodaje stabilności.

Hoka Arahi 2 - amortyzacja

Ostatnia cecha wspólna butów Hoki widoczna jak najbardziej również w Arahi to sztywna i wyprofilowana podeszwa. Sztywna czyli, że sama w sobie ma bardzo małą elastyczność czy to wzdłużną czy poprzeczną. Trzeba się trochę natrudzić aby tego buta jakkolwiek zgiąć w dłoniach. Pod stopą działa to analogicznie. Wyprofilowana czyli, poza sztywnością ma też kształt kołyski w kierunku przód-tył. Takie wyprofilowanie pomaga w przetoczeniu buta i pomaga w biegu. To że podeszwa jest sztywna tylko w tym przetoczeniu pomaga. Elastyczna podeszwa poddawała by się naciskowi i z wyprofilowania byłyby nici.

Bieżnik w Arahi jest najmniej oryginalną częścią tego buta. Wykonany jest z bardziej wytrzymałej gumy i jest umiarkowanie agresywny. Jest dokładnie taki jak powinien być bieżnik w bucie przeznaczonym przede wszystkim na asfalt.

Hoka Arahi 2 - bieżnik

Grubo, ale lekko!

O wadze w przypadku Hoki nie tyle warto wspomnieć co warto zauważyć jedną prawidłowość. Jak na tak grube podeszwy i tak dużą amortyzację buty te ważą zaskakująco mało. Hoka Arahi 2 w rozmiarze 12 US waży 322 gramy co z jednej strony jest małą wartością jak na typowy but treningowy do biegania. Z drugiej strony jeśli porównamy go do swoich odpowiedników w innych markach to od każdego z nich jest o wiele lżejszy.

Hoka Arahi 2 - zapiętek
REKLAMA

Cholewka – szeroka i klasyczna

Cholewka w Arahi prezentuje się naprawdę dobrze choć nie ma w niej tylu ciekawostek co w podeszwie. Wykonana została bezszwowo a wszelkie wzmocnienia czy to na czubku buta czy w rejonie śródstopia wykonane zostały na zasadzie nadrukowanych czy nagrzewanych elementów na cholewkę.

Hoka Arahi 2 - toebox

W środku but jest podobnie bezszwowy co na zewnątrz. Idzie za tym też komfort, bo im mniej szwów tym mniej potencjalnych miejsc, które mogą sprawiać dyskomfort. W środku jest też całkiem sporo miejsca choć na pewno Arahi nie jest tak szerokim i obszernym butem w środku jak Bondi. W każdym razie jeśli tylko dobrze wybierzesz rozmiar nie będziesz narzekał na ścisk w palcach.

Tył buta i zapiętek również klasyczny – dobrze usztywniony i trzymający. Razem z tym, że podeszwa tworzy korytko a stopa jest przez te korytko trzymana but daje dużo stabilizacji. Dokładnie tego można było się spodziewać.

Hoka Arahi 2 - cholewka

Plusy

 • bardzo duża amortyzacja,
 • bezszwowa, komfortowa cholewka,
 • dobra stabilność,
 • dobre przetoczenie.

Minusy

 • mała elastyczność podeszwy.
REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments