inov-8 Oroc 280 – but do zadań specjalnych

Znacie Mudclawa i X-talona? W przypadku Oroca można śmiało stwierdzić że to taki X-Talon z kolcami. Jest to but przeznaczony przede wszystkim do biegania w śniegu i lodzie. Ewentualnie po błocie i inne „uciekających” spod nóg nawierzchniach.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – bardzo mała
1/6
 
 
▪ drop – obniżony
6 mm
 
 
▪ waga – średnia
324 g
 
 
▪ cena katalogowa – 559 zł
559 zł
 
 
* wartości dla rozmiaru 12 US

Przeznaczenie

Oroc to but przeznaczony do biegania, a nawet ścigania się w bardzo trudnym terenie pokrytym śniegiem i lodem. Poza takimi warunkami może sprawdzić się dobrze także w błocie i innym trudnym trailu. Generalnie im trudniej tym lepiej dla Oroca. Tym lepiej dla Oroca im zostanie założony na „szybsze” stopy. Zaawansowani terenowi ścigacze wykorzystają go najlepiej.

Natomiast jeśli komuś choć przez chwilę przyszłoby do głowy używać go na „normalnych” asfaltowych drogach to może sobie darować kupienie Oroca. Szkoda pieniędzy.

inov-8 Oroc 280

inov-8 – co jest co?

Oroc to jeden z najbardziej hardcorowych butów od inov-8. Jako że jest to jedyny but przeznaczony na stricte zimowo-lodowe warunki jest na samym początku skali w inov-8. Tuż za nim jest Mudclaw – z jeszcze głębszym bieżnikiem od Oroca ale bez metalowych kolców.

 nawierzchniawysokość pięta / palcedrop
Oroc 280śnieg i lód13 mm / 7 mm6 mm
Mudclaw 300błoto12 mm / 6 mm6 mm
X-Claw 275błoto16 mm / 8 mm8 mm
X-Talon 212błoto13 mm / 7 mm6 mm
Trailroc 285skały16 mm / 8 mm8 mm
Roclite 315skały16 mm / 8 mm8 mm
Trailtalon 290skały19 mm / 11 mm8 mm
Parkclaw 275ścieżki20 mm / 12 mm8 mm
Roadclaw 275asfalt20 mm / 12 mm8 mm

Oroc 280, czyli…

W przypadku inov-8 przyjęło się że liczba w jego nazwie to waga buta w rozmiarze 9 US. Tak było na początku ale z czasem wartości te zaczęły się nieco „rozjeżdżać”. W przypadku Oroca rozmiar 9 US powinien ważyć 280 gram. Czy to prawda? Nie wiem, bo nie mam możliwości zważenia buta w rozmiarze 9 US. Natomiast inov-8 Oroc 280 w rozmiarze 12 US waży 324 gramy. Nie jest to ani mało, ani dużo jak na but terenowy.

inov-8 Oroc 280 - tyłem

Co w bucie, czyli wolframowe kolce…

To co przede wszystkim definiuje tego buta to wolframowe kolce ukryte w podeszwie. Jest ich dziewięć sztuk i są niejako ukryte w gumowych kołkach bieżnika. Poza bieżnik wystaje tylko ich środkowa część. Dzięki temu nie przeszkadzają w bieganiu aż tak jak w przypadku gdyby były „na wierzchu” a zaczynają łapać przyczepność wtedy kiedy potrzeba.

inov-8 Oroc 280 - wolframowe kolce

Choć tego nie widać to w związku z obecnością kolców bieżnik także został wykonany z dwóch rodzajów gumy. W rejonie kolców guma jest twardsza, bardziej wytrzymała. Pozostała część bieżnika wykonana jest z bardziej miękkiej gumy.

Z gumy tej wykonany jest bardzo agresywny bieżnik. Choć nie jest tak głęboki jak w Mudclawach to jest to jeden z najbardziej agresywnych bieżników wśród butów biegowych. Solidne i głębokie kołki dają przyczepność w nawet najtrudniejszych warunkach – na błocie, śniegu, leśnej ściółce. Niezależnie od tego czy teren prowadzi pod górę czy w dół.

inov-8 Oroc 280 - amortyzacja

Oroc jest też butem dosyć nisko osadzonym. To widać już na pierwszy rzut oka. Wysokość podeszwy pod piętą to 13 mm, pod przednią częścią stopy – 7 mm. Niżej osadzony (o milimetr) w inov-8 jest tylko Mudclaw. Niska podeszwa w połączeniu z grubymi kołkami bieżnika sprawia, że patrząc na niego z perspektywy wszystkich butów biegowych ma bardzo małą amortyzację, ale…

W bardzo trudnym terenie jest to dokładnie to czego można oczekiwać od buta pokroju Oroca. Niska podeszwa daje dobre czucie podłoża. Daje możliwość aby przy każdym kroku mieć pewność tego jak ląduje stopa. A gruby bieżnik z wolframowymi kolcami zapewniają przyczepność w najtrudniejszych warunkach.

inov-8 Oroc 280 - bieżnik

… i cholewka z DWR

Cholewka również została odpowiednio wzmocniona. Jest wykonana z dość sztywnego ale solidnego materiału. Wyposażona została dodatkowo w powłokę DWR chroniącą wnętrze buta przed dostaniem się wody. Nie jest to typowa w pełni wodoodporna membrana gore-texowa, ale z doświadczenia wiem, że w przypadku wilgoci DWR daje sobie radę. Tak poza tym… Kto ścigając się w hardcorowych warunkach przejmuje się przesadnie wilgocią w butach?!

inov-8 Oroc 280 - cholewka

But wykonany jest na kopycie „precision fit” co oznacza, że jest dość wąski. Osoby z szerokimi stopami mogą mieć problem aby chociażby tego buta przymierzyć. Ma to natomiast swoje zalety. Wąska i dopasowana cholewka nawet kiedy but złapie wilgoci to trzyma się stopy perfekcyjnie. A to w trudnym terenie jest ważne.

Zaletą cholewki jest też dość dobra elastyczność. Choć przód jak już pisałem wykonany jest z dość sztywnej (ale wytrzymałej) siatki to zapiętek jest dość miękki. Nie jest to „imadło” trzymające piętę i stopę dokładnie w jednym miejscu. Zapiętek jest dość elastyczny i podąża za ruchem stopy. W przypadku buta będącego przełajową startówkę to plus, bo pozwala na lepsze czucie podłoża i nie przeszkadza w ruchu stopy.

inov-8 Oroc 280 - zapiętek

W środku jak to w bucie startowym (tak należy postrzegać Oroca) jest stosunkowo mało gąbkowych wypełnień. Raz, że but ma dawać przede wszystkim przyczepność, pewność i lekkość na terenowych szlakach. Dwa, że używając buta zgodnie z przeznaczeniem będzie narażony na sporo wilgoci. Im mniej gąbek w środku tym mniej tej wody podczas biegu nabierze.

Plusy

  • głęboki przyczepny bieżnik,
  • wolframowe kolce dające przyczepność na lodzie i w bardzo trudnym trailu,
  • dobrze dopasowana cholewka,
  • solidna cholewka z powłoką DWR.

Minusy

  • ograniczone zastosowanie – but tylko i wyłącznie na trudne trailowe warunki.
REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *