Jak skompletować odzież do biegania?

8 kwietnia 2025 3  min czytania
Jak skompletować odzież do biegania

Wygodny strój treningowy znacznie zwiększa komfort ćwiczeń. Odzież powinna być dopasowana do rodzaju aktywności. Warto wiedzieć w jaki sposób skompletować odzież do biegania, aby stworzyć swój idealny zestaw.

REKLAMA

Komplet dresowy do biegania

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem i chcesz skompletować naprawdę świetny strój czy też jesteś zapalonym biegaczem i zależy ci na zadbaniu o komfort treningu, zwróć uwagę na sportową odzież, którą nosisz. Najpierw zastanów się nad tym, czy będziesz biegać raczej na bieżni w siłowni czy też wolisz trening w terenie. Są bowiem takie elementy odzieży, które sprawdzą się ewidentnie jako strój outdoor, trening w warunkach wewnętrznych jest mniej wymagający. Podstawowy strój do biegania w który warto się popatrzyć to dres, na przykład taki jak dresy Nike damskie.

Wybierając konkretny model dresu, zwróć uwagę na jego krój. Spodnie i bluza powinny być dopasowane tak, aby na przykład nie potknąć o zbyt szerokie nogawki. Wygodę daje na przykład rozpinana góra, która lepiej sprawdzi się w zróżnicowanych temperaturach. Warto też zaopatrzyć się w model z kapturem osłaniającym twoją głowę przed deszczem czy wiatrem. Dodatkową zaletą mogą być zapinane na zamek kieszenie, w których schowasz drobiazgi.

Dres to absolutna podstawa – ma dawać wygodę i ciepło. Warto jednak zastanowić się też nad innego rodzaju odzieżą sportową.

Przewiewna odzież do biegania

Kompletując strój do biegania, warto też zaopatrzyć się w elementy takie jak koszulka bez rękawów lub krótki top, spodenki o wygodnym kroju czy rozpinana koszulka z długim rękawem. Ubrania te powinny być wykonane z przewiewnych materiałów, które mają właściwości szybkoschnące. Dzięki temu, podczas treningu spocona odzież nie będzie kleiła się do ciała. Planując treningi jesienią czy zimą warto też pomyśleć o bieliźnie termicznej, która da nam dodatkowy komfort cieplny a jednocześnie nie sprawi, że będziemy się przegrzewać.

Odzież wierzchnia do biegania

Czasami bluza może nie wystarczyć. Istotnym elementem odzieży do biegania jest kurtka. Jakie powinna mieć cechy, aby spełnić swoją funkcję? Warto wybierać dobrze dopasowaną odzież z możliwością regulacji. Ściągacze na dole czy na rękawach mogą zapewnić dodatkowy komfort. Kurtka powinna osłaniać przed wiatrem, deszczem, dlatego też dobrze zastanowić się nad modelem z membraną, który zapewni lepszą osłonę przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Nawet jeżeli cała kurtka nie będzie wodoszczelna, warto zadbać o to, aby wodoszczelne były kieszenie, które skrywają przedmioty takie jak klucze, portfel czy telefon. Biegając, należy również zapewnić sobie bezpieczeństwo. W tym celu dobrze jest zaopatrzyć się w kurtkę z odblaskowymi wykończeniami, które będą zwracać uwagę na drodze na biegacza.

Materiały naturalne vs. materiały sztuczne

W dyskusji o odzieży do biegania nie sposób pominąć wątku tkanin. Przeciwnicy sztucznych materiałów niechętni są odzieży poliestrowej. Faktem jest, że poliester nie jest naturalną tkaniną, dlatego też dobrą praktyką jest wybór ubrań z recyklingowanego poliestru. Z drugiej strony, bawełna nie ma takich właściwości jeśli chodzi o szybkie schnięcie materiału. Bieganie w bawełnianej odzieży może powodować duży dyskomfort, ponieważ spocone koszulki czy spodnie będą dawały stałe poczucie wilgoci. Dobrym wyborem może być bawełniana bluza czy grubsze bawełniane spodnie, których głównym zadaniem jest dawanie nam ciepła, jeśli jednak chodzi o leginsy czy topy warto rozważyć opcje z poliestru. Drugim rozwiązaniem może być wełna merynosowa, która daje wysoki komfort termiczny, a jednocześnie nie gromadzi wilgoci.

Buty do biegania

Uzupełnieniem stroju do biegania, ale tak naprawdę jego najważniejszym elementem są buty do biegania. To temat rzeka, warto jednak mieć na uwadze to, że wybierając konkretny model, wziąć pod uwagę należy nie przede wszystkim względy estetyczne, ale rodzaj podeszwy, podłoże na jakim planuje się biegać, a także właściwości stopy. To bowiem jak układa się stopa i gdzie potrzebuje szczególnego rodzaju wsparcia jest kwestią indywidualną. Dobór odpowiedniego obuwia zwiększa komfort treningu, ale przede wszystkim zmniejsza ryzyko kontuzji.

REKLAMA
Artykuł sponsorowany
Autor tekstu Artykuł sponsorowany

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments