Jak to jest z praniem butów biegowych?

Kiedy pytamy o to czy buty można prać najczęściej wszyscy jak jeden mąż powtarzają, że butów nie można prać w pralce. Z drugiej strony pełno jest przykładów osób które swoje buty piorą.

REKLAMA

Czy to jest oficjalne stanowisko?

Na większości butów do biegania nie ma żadnej informacji, że butów nie wolno prac w pralce. Tylko na części można znaleźć informację o praniu ręcznym. Więc skoro nie ma zakazu prania w pralce to… Można wszystko?!

Oficjalnie i najczęściej mówi się o tym, że buty powinno czyścić się za pomocą wody (ewentualnie z mydłem) i szczoteczki. I z doświadczenia wiem, że takie czyszczenie w codziennym życiu butów sprawdza się najlepiej. Takie czyszczenie sprawdza się kiedy buty czy to terenowe czy asfaltowe „uciorają” się w błocie. Woda i szczotka je z tego błota oczyści.

Zasady konserwacji butów do biegania

Z drobnych zabrudzeń ich nie czyszczę, bo nie ma sensu. Przykurzyły się. Ok. Zachlapały wodą? Jakimś lekkim błotem? Ok. Biała podeszwa już nie jest taka biała? Ok. Buty do biegania służą mi do biegania, a nie do chodzenia po czerwonym dywanie. Mogą być zakurzone, zachlapane i nie takie białe jak na początku. Dla niektórych może być to szokiem, ale TAK! W przybrudzonych butach biega się tak samo dobrze jak w tych lśniących bielą na pół osiedla.

Cały czas spotykam też osoby, dla których wygląd jest ważniejszy od wszystkiego innego i po każdym, nawet najkrótszym treningu, buty wrzucają do pralki. Bo przecież…

Co się stanie jak wrzucę je do pralki?

Na pewno nie jest prawdą, że od prania buty stracą amortyzację. Niby jak? Amortyzację zapewniają pianki tworzące podeszwę. Najczęściej jest to pianka EVA, która jest podstawą większości butów do biegania. W zależności od domieszek i sposobu obróbki może mieć końcową charakterystykę bardziej miękką lub bardziej sprężystą. Inną cechą jest też bardzo znikome chłonięcie wody. Nie spotkałem się też z żadną informacją, że EVA w jakikolwiek sposób reaguje na detergenty. Jeśli nie chłonie wody i nie reaguje z detergentami to nie zmienia swoich właściwości podczas prania czy to ręcznego czy w pralce…

Mizuno Wave Sky - tyłem

Bardziej podatne na pranie są cholewki. Najbardziej podatne są wszelkie klejone połączenia w butach do biegania. Im więcej wody i detergentów i im częstszy z nimi kontakt tym większa szansa, że klej użyty do łącznia elementów cholewki zacznie „puszczać”.

Na szczęście wraz z postępem technologii bezszwowej coraz mniej butów jest po prostu klejonych a co za tym idzie coraz trudniej piorąc „niechcący” spowodować, że elementy cholewki się od siebie rozdzielą. Zawsze jednak zostaje jedno newralgiczne miejsce – połączenie cholewki z podeszwą. To takie miejsce, które nawet w dobie bezszwowych cholewek jest klejone. Jakoś trzeba przecież połączyć te dwa elementy w całość.

Brooks Ghost 11 - cholewka

Inna sprawa to same materiały użyte do wykonania tej cholewki. Długie moczenie w gorącej wodzie z detergentami może spowodować ich deformację. Wirowanie (szczególnie na wysokich obrotach) także może spowodować odkształcenia. Piorąc buty w pralce trzeba robić to ostrożnie – na pewno nie w wysokiej temperaturze i nie na wysokich obrotach wirowania. Nawet zachowując ostrożność to i tak będzie zawsze trochę loteria. Upiorą się? Tak, ale czy coś im się stanie?

Więc prać czy nie prać?

Moje podejście jest takie, że buty do biegania służą do biegania. Dopóki w danej parze obuwia regularnie biegam to jej nie piorę. Czyszczę je tylko wtedy jak są bardzo zabrudzone, jak je „ucioram” w błocie. Wtedy do ich czyszczenia użyję wody (czasami z mydłem) i szczotki. Odstawię do wyschnięcia i gotowe. Mogę w nich biegać dalej!

Piorę natomiast buty biegowe w których już (albo jednak) nie będę biegał a które chcę założyć na co dzień. Design niektórych butów jest taki, że bardzo chętnie zakładam je idąc „w miasto”. W takim przypadku nie wypada mieć butów ucioranych w błocie. W takim przypadku nie mam oporów aby wrzucić je od czasu do czasu do pralki.

A jak jest u Was?

REKLAMA

5 myśli na temat “Jak to jest z praniem butów biegowych?

 • 23.08.2019 o 11:04
  Permalink

  Ja chyba za bardzo się boję o buty 😀 Czytałem kilka różnych poradników – na stronach sklepów, na blogach, które śledzę – i wszędzie powtarza się, żeby nie wrzucać obuwia do pralki, bo to dla nich pewna śmierć. Z drugiej strony też znam osoby, które to robią… Ale koniec końców nie biegam po błocie, raczej po mieście czy parkach, więc właściwie wystarczy mi od czasu do czasu przetrzeć je szczotką, by nie było kurzu i wszystko gra.
  A tak PS: bardzo podoba mi się myśl, że buty biegowe służą do biegania, nie do wyglądania.

  Odpowiedz
 • 28.08.2019 o 22:28
  Permalink

  Biegam i chodzę w butach sportowych. Zazwyczaj piorę je w wodzie z prania (z pralki), która służy mi do ich płukania. Wcześniej korzystam z środków czyszczących zawierających aktywny tlen (odplamiacze)- świetnie likwidują grzyby, wirusy, bakterie + najdą przyjemny zapach. Nasączone buty – pozostawiam pod ich działaniem około 3-5 minut; 50-100 ml płynu na but; rozprowadzane od wewnętrznej podeszwy wewnątrz środka buta. Potem piorę w ciepłej wodzie z detergentem (z pralki; około 60 stopni C). Potem w letniej i zimnej. Ręcznie, w wiaderku, czasami gąbka, podeszwę miękką szczotką. Suszę w słońcu a potem gdy odparują w przewiewnym miejscu 4- 8 godzin. Wkładki piorę częściej, w podobny sposób, trwalsze są chyba adidasa, gąbkowe Nike się kruszą – ale są.
  Adidas Supernova – średnio 4 x rok; 8 prań i są całe; Pegasus +28 terenowe tyle samo i żyją. Nic się nie odkleja. Bez odbarwień materiału. Inne w podobny sposób 1 x rok. Nie ma problemów.

  Odpowiedz
 • 13.09.2019 o 13:52
  Permalink

  Od kilkunastu lat pierzemy z żoną nasze buty sportowe w pralce (max 40 st) w środkach do prania rzeczy z membraną. Buty w pralce zawsze w worku (np. poszewka, lub siateczkowy). Od paru lat są to buty do biegania (asics, adidas). Nic się im nigdy nie stało – są czyste i wyglądają jak nowe – uwzględniając mechaniczne zużycie. Planuję zakup butów z gtx – tych raczej w pralce nie będę prał

  Odpowiedz
 • 30.09.2019 o 11:40
  Permalink

  Dokładnie tak samo. Prałem dwa razy (pierwszy i ostatni) rozkleiły się czubki, a potem okazało się że to są jedyne buty gdzie siateczka cholewki się przeciera. Nigdy więcej.

  Odpowiedz
 • 08.02.2020 o 18:25
  Permalink

  Piorę buty do biegania (i nie tylko, inne „adidasy” również piorę) średnio raz na pół roku, tylko wtedy gdy mocno się ubrudzą błotem (biegam za miastem po drogach polnych), lub żeby odświeżyć. Ustawiam na normalne pranie (płyn do prania bez płynu zmiękczającego) i wirowanie. Po wyjęciu buty wyglądają jak nowe, nic się nie deformuje, nie odkleja, nie rwie. W całej swojej karierze (2 lata biegania), buty są prane 4 razy i idą do szafy bo podeszwa się starła, pianka już nie tak amortyzuje, albo siatka się przerwie od korzenia czy jakiegoś druta. Nigdy z winy prania.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *