Jakie buty do biegania na zawodach?

Buty z tej kategorii najczęściej służą jako uzupełnienie butów treningowych, w których biega się na co dzień. Buty przeznaczone do startów w zawodach to buty lekkie i dynamiczne. Poza zawodami sprawdzą się też na szybkich treningach. Aby wykorzystać potencjał drzemiący w tych modelach należy biegać odpowiednio szybko.

Buty treningowo-startowe na starty i szybkie treningi

Dla kogo?

  • dla lekkich biegaczy szukających buta treningowego
  • dla biegających dychę w 44-40 min
  • dla biegających półmaraton w 1:29-1:26
  • dla biegających maraton w 3:30 do 3:00
31 sierpnia 2023 6 min czytania

Masz dosyć karbonu w szybkich butach? Z różnych powodów nie możesz lub nie chcesz w nich biegać? Chciałbyś mieć coś trochę bardziej elastycznego a jednocześnie szybkiego? Chciałbyś mieć buta, który pokaże pazur podczas szybszych jednostek treningowych i zawodów? Świetnie trafiłeś, bo Hyperion Max to właśnie taki but. Szybki, ale niekarbonowy.

19 czerwca 2023 6 min czytania

Czy to ptak czy to samolot? Można było zapytać widząc edycje numer dziesięć i jedenaście. Boston był za mało miękki i za sztywny do wolnego biegania. Na buta do startów w zawodach był natomiast sporo za ciężki. Edycja numer dwanaście próbuje poprawić to co „poszło nie tak”. Finalnie jest lżej. Jest bardziej miękko i jakby bardziej wszechstronnie. Szczególnie dla lżejszych i szybszych biegaczy.

6 marca 2023 7 min czytania

Endorphin Elite, Endorphin Pro, Endorphin Speed, Endorphin Shift – ilość endorfin w Saucony zaczyna wylewać się uszami. Jednakże każda z endorfinek oferuje coś nieco innego. Inny poziom szybkości i dynamik. Jaki oferuje model Speed? Ten pośredni. Nie najszybszy, ale i nie najwolniejszy. Taki prawie dla każdego.

Buty na starty od 5 do 10 kilometrów

Dla kogo?

  • dla startujących na dystansach do 10 kilometrów
  • dla biegających piątkę poniżej 20 min
  • dla biegających dychę poniżej 40 min
19 grudnia 2022 6 min czytania

Adizero SL to najnowsze propozycja marki adidas, buta do szybszego biegania. Jednocześnie to najprostszy i najtańszy but z linii Adizero. Niestety, albo stety, oferujący też najmniej. W dodatku z jedną nieprzyjemną niespodzianką (rozmiarówka) która utrudnia kupowanie ich na oko.

14 maja 2022 6 min czytania

Streakfly, czyli co? ,,Streak” sugeruje następcę znanych i lubianych startówek Zoom Streak. ,,Fly” sugeruje szybkość i model, który może stanąć w jednym rzędzie z Alpfafly’em, Vaporfly’em czy Zoom Fly’em. Prawda leży jak zwykle pośrodku, ale z praktycznego widzenia dużo bliżej mu do zastosowania starego Zoom Streaka niż do karbonowych Vaporfly’ów.

4 sierpnia 2020 7 min czytania

Zaczęło się! Już nie tylko Nike i ich Vaporfly’e, ale coraz więcej marek pokazuje swoje „karbony”. Tym razem jest to Asics i ich MetaRacer. Również jak Vaporflye wykorzystujący płytkę karbonową, ale na stopie leżący zupełnie inaczej. Bardziej stabilnie, ale też ze zdecydowanie mniejszą poduchą pod stopą.

Buty na starty od półmaratonu do maratonu

Dla kogo?

  • dla startujących na dystansach półmaratonu i dłuższych
  • dla biegających półmaraton poniżej 1:25 min
  • dla biegających maraton poniżej 3:00 min
8 kwietnia 2023 7 min czytania

Raz, dwa i… trzy. Trzecia edycja buta uważanego za „najlepszą” karbonową startówkę ujrzała światło dzienne. W porównaniu z poprzednimi dwoma zmieniona została nieco geometria podeszwy, faktura siatki ale ogólny zamysł pozostał bez zmian. Nadal jest piekielnie szybko i nie zanosi się w najbliższym czasie aby król został zdetronizowany.

3 sierpnia 2022 7 min czytania

Czy można to zrobić jeszcze lepiej niż zrobił to poprzednik? Można wycisnąć z buta jeszcze więcej dynamiki? Śmiem twierdzić, że w minimalnym stopniu, ale się da. Alphafly’e 2 doczekały się kilku małych zmian, które mogą sprawić, że da się to zrobić lepiej niż poprzednik. I jednej, która może nie przypaść wszystkim do gustu.

16 lipca 2022 6 min czytania

Więcej karbonu w karbonowych butach – tak można podsumować kluczową zmianę w najnowszych Adiosach Pro. Obecne w dwóch poprzednich edycjach karbonowe paski połączyły się w jeden element. Tym samym jednolita karbonowa struktura ciągnie się od samej pięty po końce palców. Czy to lepsze rozwiązanie od tego w poprzednikach? Moim zdaniem tak samo dobre.