Mizuno Wave Mujin 2 – ostre cięcie w poszukiwaniu fal

28 grudnia 2016 4 min czytania
Mizuno Wave Mujin 2

Po raz pierwszy zaglądam do wnętrza buta terenowego. To model, który pojawił się na rynku rok temu, a w którym nadal biegam – Mizuno Wave Mujin 2. To przedstawiciel typowego buta na ciężkie warunki.

„Fale” wzdłuż

W całej palecie modeli Mizuno jest to but, który jest tym najbardziej „pancernym”, zabudowanym i przeznaczonym na najcięższe warunki. W wersji trzeciej występuje w dwóch wersjach – klasycznej i gore-texowej. To jest wersja druga bez gore-texu.

Mizuno Wave Mujin 2

W podeszwie poza piankami ma dwa elementy. Pod piętą jest Wave czyli tylko z zewnątrz „pofalowaną” płytkę, która daje trochę amortyzacji i stabilności. Pod przodostopiem mamy natomiast ESS Rock Plate – płytkę mającą dodatkowo izolować stopę na ostrych krawędziach jak kamienie czy korzenie.

Mizuno Wave Mujin 2 - przekrój

Wave rozczarował bo spodziewałem się (jak nazwa wskazuje) pofalowanej płytki a w środku znalazłem płytkę ale płaską. Po płytce chroniąca przed ostrymi krawędziami też spodziewałem się więcej. Wyobrażałem sobie ją jako coś nieco grubszego… Ale ok. Może tak właśnie ma być.

„Fale” w poprzek

W poszukiwaniu Wave i ESS Rock Plate pociąłem buty w plasterki. Najpierw pod piętą w przekroju poprzecznym pod piętą zobaczyłem dokładnie to samo co w przekroju – płaskiego Wave’a.

Mizuno Wave Mujin 2 - przekrój pięta 1

W poszukiwaniu fal przeciąłem buta kawałek dalej. Znowu Wave jest pofalowany jak morze podczas flauty. Daje się zauważyć natomiast inna rzecz. Pianka powyżej Wave i poniżej ma jakby inną porowatość. Ta niżej ma w sobie więcej mirodziurek i trochę przypomina bardzo drobną gąbkę. Ta wyżej jest pełniejsza i gąbki nie przypomina.

REKLAMA

Mizuno Wave Mujin 2 - przekrój pięta 2

Dalej robi się najciekawiej bo płaski Wave znika a zamiast niego pojawia się… hmmm… zwężenie? Nie wiem jak to nazwać ale wygląda, że Wave w pewnym momencie zwęża się do tylko takiego wąskiego elementu. Wzdłuż wystarczyło że nóż mi zszedł o kilka milimetrów na bok i je minąłem. W tym miejscu najbardziej widać porowatość pianki poniżej Wave’a.

Mizuno Wave Mujin 2 - przekrój śródstopie 1

Gdzieś za połową buta płytka Wave się kończy a zaczyna się inna płytka. Ta zielona znajdująca się z przodu buta ma chronić i izolować stopę od ostrych krawędzi. Przyznam się, że spodziewałem się bardziej „pancernego” elementu a znalazłem element elastyczny i cienki, cieńszy nawet niż sam Wave.

Mizuno Wave Mujin 2 - przekrój śródstopie 2

Dalej Wave się kończy i w miejscu zgięcia stopy mamy już tylko piankę i płytkę. Kawałek dalej pod samymi palcami kończy się płytka i zostaje sama pianka.

Mizuno Wave Mujin 2 - przekrój śródstopie 3

A jak jest z tym dropem?!

Po zdjęciach widać też jak wysoki jest drop w Mujinach. Według producenta wynosi on tyle co w innych butach czyli 12 mm. Pod piętą podeszwa ma grubość 21 mm a pod śródstopiem 9 mm. Tak mówi producent. Na oko wydaje się więcej, a w praktyce najbardziej zgadza się wartość dropu, która w moim egzemplarzu wynosi prawie tak samo jak w materiałach czyli 13 mm. Zupełnie inna jest natomiast grubość podeszwy. Po piętą grubość podeszwy wynosi 28 mm a pod śródstopiem 15 mm.

Tyle właśnie znajdziemy w podeszwie Mujinów. Tym razem choć but oparty jest na „pofalowanym” Wave, w środku nie znalazłem żadnej fali. A jak będzie następnym razem. W kolejce pod nóż czeka jeszcze jedna kultowa „terenówka”.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments