Mizuno Wave Shadow 2 – treningowo-startowa następca Sayonary

29 października 2018 5 min czytania
Mizuno Wave Shadow 2 - tyłem

Shadow to nowość w ofercie Mizuno. To lekki but treningowo-startowy, który pod kątem przeznaczenia wypełnia lukę po Wave Sayonara. Był to według mnie jeden z najlepszych butów treningowo-startowych. Shadow kontynuuje jej tradycję niemniej jednak to zupełnie nowy i inny model.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Mizuno
  • rok premiery: 2018
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowo-startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: tempo/interwały
  • cena regularna: 499 zł

Dane techniczne

amortyzacja: umiarkowana
3/6
wysokość podeszwy: niska
24/16 mm
drop: klasyczny
8 mm
waga: średnia
303 g

Przeznaczenie

Shadow to but treningowo-startowy do biegania po twardych nawierzchniach. Oferuje umiarkowaną amortyzację ale dobrą dynamikę i lekkość, która przydaje się podczas szybkiego biegania. Może dobrze sprawdzić się jako but startowy nawet na dystansie maratonu jeśli celujemy w wynik gdzieś pomiędzy 3:00 a 3:30. Na krótszych dystansach także da sobie radę.

Mizuno Wave Shadow 2

Mizuno – who is who?

Buty do biegania po twardych nawierzchniach Mizuno można podzielić na dwie grupy: Road oraz Performancje. Road to klasyczne, dobrze i bardzo dobrze amortyzowane buty treningowe. Performacne to buty do szybkiego biegania. Mniej amortyzowane ale za to lżejsze i „szybsze”. Shadow jest najlepiej amortyzowanym butem z tej grupy.

 STARTOWETRENINGOWETRENINGOWE
STABILIZUJĄCE
największa
amortyzacja
Wave SkyWave Paradox
bardzo duża
amortyzacja
Wave Ultima
Wave Rider
Wave Inspire
duża
amortyzacja
Wave Shadow Wave Catalyst
umiarkowana
amortyzacja
Wave Sonic  
mała
amortzyacja
Wave Hitogami
Wave Ekiden
 

Alternatywy, czyli co jeśli nie Mizuno?

Propozycji jest kilka. Ich wspólnym mianownikiem jest niska wagą (choć Shadow jest z nich najcięższy). Wszystkie mają stosunkowo niedużą amortyzację. Większość ma nieco niższy niż standardowy 10-12 drop. Boston podobnie jak Shadow będzie butem węższym w palcach i lepiej dopasowanym. Zante, Elite czy Kinvara będą nieco szersze. Który z nich będzie najlepszy? Ciężko powiedzieć. Należy mierzyć.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
adidas Adizero Boston244 g10 mm599 zł
Mizuno Wave Shadow 2265 g8 mm499 zł
New Balance Zante244 g6 mm469 zł
Nike Zoom Elite 10233 g8 mm419 zł
Saucony Kinvara184 g4 mm549 zł

Waga

Waga to jest to co zmierzyć najłatwiej. Shadow w rozmiarze 12 US waży 303 gramy. Nieco więcej niż większość butów określanych jako treningowo-startowe ale nadal niedużo jak na but do biegania.

Mizuno Wave Shadow 2 - tyłem

Podeszwa

Nie jest zaskoczeniem, że jest to but zbudowany na systemie Wave. Oznacza on, że w podeszwie, w jej tylnej części umieszczona jest sztywniejsza płytka. Jej nazwa nieprzypadkowo nawiązuje do fali ponieważ taki jest jej kształt. Zapewnia on z jednej strony amortyzację i rozpraszanie energii uderzenia stopy o podłoże. Z drugiej strony płytka jest sztywniejsza niż otaczające ją pianki co daje dodatkową stabilność.

Mizuno Wave Shadow 2 - amortyzacja

Jak na buta treningowo-startowego pianki jest tutaj całkiem sporo. Jest to 24 mm pod piętą i 16 mm pod śródstopiem co daje 8 mm drop czyli spadek między piętą a palcami. W praktyce Shadow ma raczej umiarkowaną amortyzację i nie czuć pod stopą dużej miękkości czy miękkiej i sprężystej pracy podeszwy. Zachowuje się pod tym względem jak typowy but treningowo-startowy a nawet przypomina trochę twardą startówkę.

Bieżnik także na pierwszy rzut oka przypomina ten z butów startowych, bo takie też jest jego przeznaczenie. Jest płytki, gęsto ponacinany i przeznaczony głównie na starty i biegi na asfalcie. Poza nim raczej się nie sprawdzi.

Mizuno Wave Shadow 2 - bieżnik
REKLAMA

Cholewka

W przeciwieństwie do większości butów treningowych Mizuno, Shadow ma cholewkę wykonaną w dużej części bezszwowo. Całość przedniej części buta to miękka siateczka. Nawet wzmocnienie na czubku buta, które zostało ukryte między warstwami siateczki jest bardzo miękkie i komfortowe.

Nieco gorzej wygląda sytuacja z miejscem w środku. Shadow jest raczej wąskim butem i nie oferuje wiele miejsca na palce. W moim przypadku standardowe 12 US daje mi za mało miejsca na palce. Choć czubek buta jest miękki i komfortowy to miejsca na pracę stopy daje mało. Abym mógł w nim komfortowo biegać przydałby się nieco większy rozmiar niż zazwyczaj.

Mizuno Wave Shadow 2 - toebox

Reszta cholewki również wykończona jest z małą ilością szwów. Cały środkowy panel trzymający stopę jest nadrukowany na cholewkę. Małe, prawie niewidoczne szwy są tylko na jego początku i końcu. Nie ma co się nimi przejmować. W środku również znajdziemy pojedyncze szwy ale całość jest dość gładka i komfortowa. W środku dla lepszego komfortu język został zszyty z cholewką. To dobre rozwiązanie, bo dzięki temu język nie podwija się na bokach i nie powoduje dyskomfortu.

Mizuno Wave Shadow 2 - cholewka

Tył buta i zapiętek jest solidny i dobrze usztywniony. Bardzo dobrze trzyma piętę. Wraz z płytką Wave, która niejako trzyma piętę i stopę od spodu daje dobrą stabilność.

Generalnie poza wątpliwością co do ilości miejsca z przodu buta a co za tym idzie wątpliwością co do rozmiaru, Shadow leży bardzo dobrze. Całość jest dobrze dopasowana. Nie jest za luźno, nie jest za ciasno i czuć, że but dobrze współpracuje ze stopą nawet bez przesadnie mocnego sznurowania.

Mizuno Wave Shadow 2 - zapiętek

Plusy

  • dobra stabilizacja i trzymanie stopy jak na but dla stopy neutralnej,
  • dobrze dopasowana, miękka i bezszwowo wykończona cholewka w rejonie palców.

Minusy

  • trochę zbyt mało miejsca w przedniej części buta przez co but w większym rozmiarze może okazać się lepszy.
REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aga
Aga
5 lat temu

Cześć Paweł
Mam do Ciebie pytanie odnośnie butów Mizuno. Czy istnieje jakiś podział na buty jesienno-zimowe i wiosenno-letnie? W zimie biegałam w Mizuno Wave Riderach 17 ale jak dla mnie nie nadają się kompletnie na wiosnę i lato ponieważ jest mi w nich po prostu gorąco. Wcześniej miałam Pumy Faas 300 i szukam czegoś podobnego do tych „kapci”, zachęcona dobrym wrażeniem Mizuno celuję w tę właśnie markę. Czy możesz odrobinę pomóc?