Nike Epic React 2 – lekki jak piórko, miękki jak poduszka i… bez większych zmian

Lekki, sprężysty, dynamiczny i bardzo dobrze dopasowany – taki był Nike Epic React. Właśnie pojawia się nowy Epic Reacta, który zmienił się w takich detalach, że obecną edycję można spokojnie nazwać React 1.1 a nie React 2.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – duża
4/6
 
 
▪ drop – klasyczny
10 mm
 
 
▪ waga – lekka
270 g
 
 
▪ cena katalogowa – 639 zł
639 zł
 
 
* wartości dla rozmiaru 12 US

Przeznaczenie

Epic React 2 to but treningowy z bardzo dobrą amortyzacją. Przeznaczony jest do biegania po twardych miejskich nawierzchniach dla osób o neutralnym sposobie stawiania stopy. Z racji swojej lekkości i sprężystości może być traktowany jako but treningowo-startowy dla osób o niższej wadze ciała. Czyli dla mężczyzn ważących do 80 kg oraz kobiet do 60 kg.

Nike Epic React 2

Nike – co dla kogo?

Epic React to przedstawiciel dosyć nowej linii butów w Nike, czyli React. Składają się na nią dwa modele – Epic React oraz Odyssey React, przy czym w praktyce różnią się miedzy sobą wyłącznie cholewką. Epic React to przedstawiciel butów z cholewką typu elastyczna skarpeta. Odyssey React ma cholewkę tradycyjną, nieco grubszą i z większą ilością gąbek wewnątrz.

Pod kątem amortyzacji można obydwa te buty postawić na równi z popularnym Pegasusem, aczkolwiek zupełnie inne pianki pod stopą i inne cholewki sprawiają, że na nodze zachowują się inaczej. Który lepiej to już zależy od indywidualnych preferencji. Jednemu lepiej leżał będzie Epic React, innemu Pegasus.

 neutralneutral/
stabilizacja
stabilizacja
największa amortyzacjaZoom Vomero  
bardzo duża amortyzacjaZoom Pegasus
Epic React
Odyssey ReactZoom Structure
bardzo duża amortyzacjaZoom Winflo  

Alteratywy

Alternatyw dla Reacta może być kilka. Przede wszystkim może być to właśnie wywołany już tutaj Pegasus (najlepiej w wersji Turbo), ale także modele innych marek łączące w sobie dobrą amortyzację, elastyczną (skarpetkową) cholewkę i najczęściej niską wagę.

modelwaga 9 USdropcena
adidas Ultraboost310 g10 mm749 zł
Asics DynaFlyte255 g8 mm619 zł
Nike Epic React239 g10 mm639 zł
Nike Pegasus Turbo238 g10 mm759 zł
Saucony Freedom255 g4 mm749 zł

Techniczna Minuta

React pod stopą dokładnie taki sam

O zmianach w nowym Reacie będzie krótko, bo większość elementów tego buta nie zmieniła się nic a nic w porównaniu z poprzednią edycją. W poprzedniku miałem okazję biegać, ale mnie osobiście ten but nie porwał. Niemniej jednak każdy może mieć zupełnie inne odczucia.

Nike Epic React 2 - amortyzacja

Przede wszystkim kluczowa jest tutaj podeszwa. Jest to pianka React, która poza dobrą amortyzacją jest też możliwie lekka i sprężysta. Jeśli kojarzycie modele z serii Lunar to jest jest to następca pianki Lunarlon.

Pianka React w modeli Epic React stanowi absolutnie całą podeszwę. Nie ma tutaj elementów z innej pianki przez co but zapewnia taką samą miękkość zarówno z tyłu jak i z przodu. Właściwie miękko i przyjemnie jest wszędzie. Ta miękkość i wygoda stanowi jedną z kluczowych zalet Epica.

Podeszwa, jak niemal w każdych butach różni się wysokością między piętą a palcami. W tym przypadku jest to 10 mm. To standardowa wartość i bezpieczna dla każdego.

Jedyne do czego można mieć wątpliwości to bieżnik. O ile można tutaj mówić o bieżniku. Większość bieżnika to po prostu faktura pianki React. Wzmocniona ona została tylko w części tylnej oraz przedniej. Tam znajdziemy trwalszą, bardziej wytrzymałą i przezroczystą gumę.

Nike Epic React 2 - bieżnik

W perspektywie roku obecności tego buta na rynku nie widać aby tak płytki bieżnik zużywał się nadmiernie szybko, ale kiedy miałem okazję testować w terenie poprzednika to brakowało mi w nich czasami przyczepności. Ot, jest to but na asfalt, chodniki i maksymalnie na ubite parkowe trasy. W deszcz czy poza miasto Reacta bym nie zabrał. Może być za mało przyczepny.

Flyknit na wierzchu taki sam acz z kosmetyką zapiętka

Drugą charakterystyczną rzeczą w Reactach jest jego cholewka. Jest to cholewka flyknitowa, a więc tkana i wykonana z jednego płatu materiału.

Nike Epic React 2 - cholewka

Jest dosyć elastyczna przez co dobrze dopasowuje się do stopy. Przez brak tradycyjnego jeżyka jego zakładanie jest nieco trudniejsze niż tradycyjnego buta. Przez to może być uważany za but ciasny i wąski. Natomiast kiedy już stopa leży w bucie to nie czuć tutaj ciasnoty a dobre dopasowanie w części środkowej i piętowej i całkiem sporo luzu w części przedniej. Luz z przodu to zasługa właśnie elastyczności. Miękka cholewka poddaje się na tyle, że miejsca z przodu na palce jest wystarczająca ilość.

Nike Epic React 2 - toebox

Idąc tropoem elastyczności i dobrego dopasowania docieramy do zapiętka. To jedyny element, który przeszedł zmiany w porównaniu z poprzednią edycją. Nie są to zmiany rewolucyjne. Podobnie jak reszta cholewki zapiętek jest elastyczny i miękki. Nie ma w nim dodatkowego usztywnienie przez co nie trzyma pięty bardzo mocno. Jedyne co pomaga tutaj w stabilności i trzymaniu piety to dodatkowy plastykowy element wokół pięty na łączeniu cholewki z podeszwą oraz niski zewnętrzny zapiętek. To właśnie ten zewnętrzny zapiętek w formie niskich skrzydełek przeszedł zmianę. W porównaniu z poprzednikiem został obniżony w części środkowej. Jest teraz jeszcze bardziej elastyczny przy czym trzymanie pięty jest właściwie takie samo jak w poprzedniku.

Nike Epic React 2 - zapiętek

Waga również bez zmian

Cały but jak na swoją lekką specyfikę to też waga lekka. Według materiałów producenta jeden but w rozmiarze 9 US waży 220 gramów. Jeden but Epic React w moim rozmiarze 12 US waży natomiast 270 gramów. Mało jak na but biegowy. Bardzo mało jak na but tak miękki i dobrze amortyzowany.

To właśnie też niska waga sprawia, że Epic React może być nie tylko niezłą treningówką na co dzień, ale także sprawdzi się jako but do szybszych jednostek a także na zawody. Z racji dużej miękkości nawet na dystansie maratonu.

Nike Epic React 2 - detal

Plusy

 • dobre dopasowanie do stopy,
 • niska waga,
 • dobre przetaczanie niezależnie od tema biegu.

Minusy

 • przez ciasną cholewkę zakładanie buta jest nieco utrudnione,
 • wątpliwość co do przyczepności bieżnika,
 • wysoka cena.
REKLAMA

3 komentarze do “Nike Epic React 2 – lekki jak piórko, miękki jak poduszka i… bez większych zmian

 • 06.02.2019 o 22:23
  Permalink

  To jak to jest z tym bieżnikiem?
  W podsumowaniu poprzedniego modelu do plusów zaliczyłeś przyczepny bieżnik, a tym razem masz już wątpliwości co do jego przyczepności… Czy w bieżniku nastąpiły jakieś zmiany?

  Odpowiedz
 • 07.02.2019 o 11:30
  Permalink

  Cześć,
  w Epicu mam teraz wybiegane ok 750km i muszę powiedzieć, że leży mi bardzo. Powróciłem do Nike po nieudanym romansie z Pegasusem 31 (parę lat temu). Potem były Adidasy Ultraboosty, Energyboosty, Bostony, Tempo i kilka trailówek z innych stajni. Epic jest najbardziej podobny do Ultraboosta, chociaż wydaje się bardziej dynamiczny. Ultraboost mi siedział ładnie, Energyboost bardzo kiepsko wspominam. Mimo, że startuję asfalty głównie w Bostonie i Tempo to Epic pozwolił nabiegać 36:42/10km czy 56:28/15km.
  Dobry but i można znaleźć go w fajnej cenie 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.