Nike – przegląd butów do biegania lato 2024

17 czerwca 2024 9 min czytania
Buty do biegania Nike

W ostatnich latach marka Nike jest kojarzona głównie z najszybszymi butami do biegania, takimi jak Vaporfly i Alphafly, które przez wielu biegaczy uważane są za najszybsze buty do biegania na rynku. Niemniej jednak w butach biegowych Nike znaleźć można więcej ikon – to choćby uniwersalny, produkowany już od czterdziestu lat Pegasus lub jego trailowa odmiana, czyli Pegasus Trail.

REKLAMA

W zależności od przeznaczenia i rodzaju biegania, wyróżniamy trzy główne segmenty butów:

Buty treningowe

Buty określane mianem treningowych to podstawa wyposażenia każdego biegacza. Biegacze trenujący w warunkach miejskich w tego typu butach biegają/powinni biegać podczas około 80% swoich treningów. Przeznaczone w pierwszej kolejności do spokojnego i wolnego biegania. Niemniej jednak wszystko zależy od Ciebie i jeśli będziesz chciał się w nich rozpędzić to to zrobisz. Jeśli szukasz jednej pary butów biegowych to także powinieneś szukać w tej grupie butów.

 TRENINGOWE
NEUTRALNE
TRENINGOWE
STABILNE
największa amortyzacjaInvincible Run 3
bardzo duża amortyzacjaVomero 17Infinity Run 4
duża amortyzacjaPegasus 41Structure 25
umiarkowana amortyzacjaWinflo 10

Nike Invincible 3

Nike ZoomX Invincible Run 3

Jeden z największych poduszkowców wśród butów do biegania. Zbudowany na ogromnej ilości pianki ZoomX oferujący nie tylko ,,pontonową” wręcz amortyzację, ale i sprężynującą miękkość. W porównaniu z poprzednikiem jest nieco bardziej stabilny, ale i tak na tej ogromnej miękkiej platformie stopa miewa tendencję do pływania na boki i jeśli komuś zależy na dużej stabilności, to tu raczej jej nie znajdzie. Cholewka z dosyć sztywnego flyknitu zapewnia sporo miejsca w części przedniej i dobre trzymanie w rejonie śródstopia i pięty.

 • Waga: 310 g męski, 258 g damski
 • Drop: 9 mm
 • Cena: 879 PLN

Nike Zoom Vomero 17

Nike Vomero 17

Drugi w hierarchii model butów do biegania Nike, który w siedemnastej edycji został znacznie przeprojektowany. Opiera się na miękkiej i responsywnej piance ZoomX. Oferuje znacznie większą miękkość niż poprzednik z numerem szestaście i jest polecany biegaczom o masie około 90 kg. Jest to but dla osób poszukujących dużej amortyzacji i płynności biegu, jednocześnie nie rezygnujących ze stabilności. Doskonale sprawdzi się podczas codziennych, spokojnych, a nawet regeneracyjnych treningów.

 • Waga: 300 g męski, 241 g damski
 • Drop: 10 mm
 • Cena: 759 PLN

Nike Infinity Run 4

Nike Infinity Run 4

Infinity React to but na swój sposób podobny do Vomero, a główną różnicą są aspekty techniczne – inna pianka i inny typ cholewki. Pianka to nieco sztywniejszy, ale bardziej dynamiczny React, który zapewnia równowagę między amortyzacją a dynamiką. Cholewka z technologią flyknit odpowiada za odpowiednie dopasowanie i przyleganie buta do stopy, choć, uwaga! Jest to model, który należy brać nieco większy niż pozostałe modele butów do biegania Nike. Na co dzień najlepiej sprawdzi się u biegaczy o masie ciała do około 85 kilogramów. Jeśli szukasz komfortowych butów treningowych z bardzo wysokim poziomem amortyzacji, warto rozważyć wybór Infinity 4.

 • Waga: 310 g męski, 280 g damski
 • Drop: 9 mm
 • Cena: 799 PLN

Nike Zoom Pegasus 41

Nike Pegasus 41

Jeśli nie wiesz co wybrać, wybierz Pegasusa – to określenie cały czas działa. Pegasus to dobrze amortyzowany but (dwie poduszki gazowe Zoom) do codziennego biegania, który w najnowszej edycji przeszedł jedną, ale istotną zmianę. Piankę React zastąpiono pianką ReactX, co sprawia, że but zyskał na komforcie i amortyzacji. To model do biegania, który sprawdzi się u lżejszych biegaczy (o masie ciała do około 85 kilogramów). Jest to świetny wybór zarówno dla bardziej doświadczonych biegaczy jak i dla tych początkujących i okazjonalnych, którzy szukają modelu, który sprosta ich wyzwaniom i nie zrujnuje portfela.

 • Waga: 297 g męski, 251 g damski
 • Drop: 10 mm
 • Cena: 649 PLN
REKLAMA

Nike Zoom Structure 25

Nike Structure 25

W najprostszych słowach jest to Pegasus dla osób z nadmierną pronacją. Podeszwa oparta na piance Cushlon 3.0 z poduszką gazową pod przednią częścią stopy. Jest to dosyć podobna konstrukcja do Pegasusa skierowana do podobnych biegaczy ważących do około 80 kilogramów i szukających butów ze stabilizacją nadmiernej pronacji.

 • Waga: 322 g męski, 263 g damski
 • Drop: 8 mm
 • Cena: 599 PLN

Nike Winflo 10

Nike Winflo 10

Ostatni z treningowych butów do biegania. Powyższym butom ustępujący właściwie o włos. Przeznaczony dla biegaczy o wadze do 80 kilogramów. Bardzo podobny do Pegasusa sprzed… kilku sezonów. Oparty na podeszwie z pianki Cushlon i dwóch poduszkach gazowych. Jedna umieszczona jest pod piętą, druga pod śródstopiem. Dużym plusem jest jego cena, na poziomie 529,99 złotych.

 • Waga: 296 g
 • Drop: 10 mm
 • Cena: 529 PLN

Buty szybkie

Buty z tej grupy stawiają na szybkość. Przeznaczone są w pierwszej kolejności do szybkiego i bardzo szybkiego biegania. Wynika to także z ich konstrukcji, która ma często lepiej amortyzować przednią część stopy, wspomagać wybicie z palców i aby w pełni skorzystać z ich dobrodziejstw, wypada biegać co najmniej około 4’00/km.

TRENINGOWO-STARTOWESTARTOWE POŁMARATON/ MARATONSTARTOWE 5/10 km
bardzo duża amortyzacjaAlphafly Next% 3
Vaporfly Next% 3
duża amortyzacjaZoom Fly 5
Pegasus Turbo Next
umiarkowana amortyzacjaStreakfly
Rival Fly 3

Nike Alphafly Next% 3

Nike Alphafly Next 3 Proto

Najbardziej zaawansowany spośród butów startowych. Wyposażony w pełnowymiarową płytkę karbonową oraz dwie dodatkowe poduszki gazowe umieszczone pod przednią częścią stopy. Te poduszki zapewniają niesamowite odbicie, a w połączeniu z włóknem węglowym gwarantują odpowiednią sztywność i dynamikę. Całość otoczona jest bardzo dużą ilością lekkiej pianki ZoomX. W porównaniu z Vaporfly’em, ten model jest bardziej stabilny i mimo wszystko bardziej bezpieczny, nawet dla biegaczy, którzy nie są w stanie utrzymać prędkości poniżej 4’00/km przez dłuższy czas.

 • Waga: 218 g
 • Drop: 8 mm
 • Cena: 1479 PLN

Nike Vaporfly Next% 3

Nike Vaporfly 3

Najszybszy, najlżejszy i cały czas najczęściej wybierany model buta startowego. Od lat zbudowany w bardzo prosty sposób: płytka z włókna węglowego działa na zasadzie ,,trampoliny” oddającej energię. Ultra lekka pianka wokół daje miękkość i dodatkową sprężystość. Żeby z tych dobrodziejstw skorzystać należy biegać po co najmniej 4’00/km. Cholewka? Również ultracienka i w porównaniu z poprzednim modelem o nieco większej szerokości i zapewniająca więcej przestrzeni wewnątrz. But, którego żywotność określa się w granicach 400-500 kilometrów i powinno się go oszczędzać na kluczowe, szybkie treningi i starty w zawodach.

 • Waga: 190 g męski, 150 g damski
 • Drop: 8 mm
 • Cena: 1229 PLN

Nike Zoom Fly 5

Nike Zoom Fly 5

But o podobnej konstrukcji do Alphafly i Vaporfly, ale o nieco innym przeznaczeniu – treningowo-startowym. W podeszwie mamy zarówno płytkę z włókna węglowego, jak i rdzeń z pianki ZoomX. Obydwa te elementy mają napędzać buta i nadawać mu szybkości. W przeciwieństwie do Tempo Next% brak tu poduszek gazowych pod przednią częścią stopy, więc zapewnia zupełnie inne odczucia niż Tempo Next%. Warto przymierzyć i porównać obydwa. To także but dla biegaczy osiągających około 40 minut na ,,dychę” czy 3-3:15 w maratonie.

 • Waga: 286 g męski, 242 g damski
 • Drop: 8 mm
 • Cena: 799 PLN
REKLAMA

Nike Pegasus Turbo Next Nature

Nike Pegasus- Turbo Next Nature

Szybka odmiana Pegasusa powraca. W zupełnie nowej formie. W podeszwie wykorzystuje lekką i sprężystą piankę Zoom X. Cholewka to natomiast elastyczny, bardzo dobrze opinający stopę Flyknit. Komfortu jest w nim dużo! Szybkości trochę mniej bo brak mu dodatkowego ,,napędu” w formie płytki z włókna węglowego lub innego podobnego materiału. Przy bliższym poznaniu Pegasus Turbo okazuje się idealną treningówką dla lekkich biegaczy, którzy odnajdą w nim więcej niż satysfakcjonujący poziom amortyzacji z pewną dozą dynamiki. Ciężsi i wolniejsi biegacze odnajdą w nim natomiast bardzo bezpieczną startówkę na dystans nawet do maratonu.

 • Waga: 272 g męski, 220 g damski
 • Drop: 10 mm
 • Cena: 749 PLN

Nike Streakfly

Nike Streakfly

Bardzo lekki, szybki i zaawansowany but nie wykorzystujący płytki z włókna węglowego. Jednocześnie nadal but o dosyć niskim profilu, niewielkiej amortyzacji i przeznaczony dla bardziej zaawansowanych biegaczy. W podeszwie mamy piankę ZoomX (tą samą co w najszybszych modelach) – miękką i sprężystą, ale w dosyć małej ilości. Cholewka wykonana jest z ultracienkiego i bardzo przewiewnego materiału. But do startów na krótszych dystansach – 5 i 10 kilometrów.

 • Waga: 170 g
 • Drop: 6 mm
 • Cena: 699 PLN

Nike Zoom Rival Fly 3

Nike Rival Fly 3

Ostatni i zarazem najprostszy z szybkich butów. Pomysł na niego to w zasadzie pomysł odchudzenia Pegasusa. Zmniejszmy ilość pianki w podeszwie, aby był lżejszy (i mniej miękki), poduszkę gazową Zoom umieśćmy tylko z przodu, aby dać mu trochę dynamiki. Cholewkę zostawmy klasyczną, nie wykorzystujmy zaawansowanych cienkich materiałów, aby cena buta była atrakcyjna. Taki jest Rival – prosty i niskobudżetowy but startowy. Jeśli jesteś lekkim biegaczem może być Twoim pierwszym butem startowym…

 • Waga: 240 g męski, 210 g damski
 • Drop: 8 mm
 • Cena: 529 PLN

Buty terenowe

Buty terenowe, przeznaczone są dla osób biegających w terenie rozumianym jako leśne i górskie szlaki. To buty, które w trudnym terenie mają zapewnić przyczepność, ochronę przed warunkami zewnętrznymi i komfort na nierównych nawierzchniach.

TRENINGOWESTARTOWE
biegi ultraZegama 2Ultrafly
las, drogi szutrowePegasus Trail 4
długie dystanse w górachWildhorse 8
krótkie dystanse w górachTerra Kiger 9

Nike Zegama 2

Nike Zegama 2

Najbardziej miękki i najlepiej amortyzowany model butów terenowych Nike. Na podeszwie zbudowanej z pianki ZoomX, znanej przede z najszybszych modeli: Vaporfly, Alphafly. W teorii przeznaczony nawet do najdłuższych dystansów, szczególnie na kamienistym terenie, co podkreśla nazwa nawiązująca do biegu ultra w północnej Hiszpanii. Jednocześnie miękka pianka ZoomX sprawia, że but jest wyjątkowo komfortowy jak na obuwie trailowe. Jeśli poszukujesz miękkości i komfortu, Zegama może Cię oczarować niezależnie czy poszukujesz buta na trudne szlaki czy na bieganie po podmiejskich lasach.

 • Waga: 328 g męski, 280 g damski
 • Drop: 5 mm
 • Cena: 829 PLN

Nike Ultrafly

Nike ZoomX Ultrafly

Nike Ultrafly to but terenowy zaprojektowany z myślą o szybkim bieganiu w trudnym terenie. Łączy w sobie kilka pozornie sprzecznych cech: jest niezwykle miękki i doskonale amortyzowany, przy zachowaniu wysokiej reaktywności. Zapewnia solidną przyczepność na różnorodnych szlakach terenowych i w górach, zarówno na łatwiejszych, jak i średnio trudnych trasach. Jest to but, który doskonale sprawdzi się podczas szybszych biegów terenowych, adresowany głównie do biegaczy, którzy lubią wyzwania na trudniejszych trasach.

 • Waga: 300 g męski, 249 g damski
 • Drop: 8,5 mm
 • Cena: 1179 PLN

Nike Pegasus Trail 4

Nike Pegasus Trail 4

Model, który konstrukcyjnie z asfaltowym Pegasusem 40 nie ma wiele wspólnego. Łączy je nazwa Pegasus i wszechstronność. Pegasus trail można opisać zdaniem – jeśli nie wiesz czy będziesz biegał po mieście czy po lesie, wybierz Pegasusa Traila. To jeden z niewielu butów, o którym można powiedzieć, że może być hybrydą buta asfaltowego i terenowego. Na ulicach i chodnikach zapewnia wystarczająco dużo komfortu i amortyzacji, a jednocześnie w terenie daje także fajną (ale nie rewelacyjną) przyczepność. But dla osób biegających po podmiejskich lasach.

 • Waga: 286 g męski, 232 g damski
 • Drop: 9 mm
 • Cena: 649 PLN

Nike Wildhorse 8

Nike Wildhorse 8

Dla osób, które zapuszczają sie dalej i głębiej niż wygodne szlaki w podmiejskim lesie jest Wildhorse. But dobrze amortyzowany, ale na pewno nie bardzo miękki. Tym bardziej, że mamy ultramiękką Zegamę. Jednocześnie Wildhorse to but, który poradzi sobie z naprawdę trudnym terenem – bieżnik wgryzie się w błoto. Cholewka zabezpieczy stopę. To but do zadań specjalnych, a bardziej zaawansowani biegacze wykorzystają go też na biegach ultra.

 • Waga: 300 g
 • Drop: 8 mm
 • Cena: 599 PLN

Nike Terra Kiger 9

Nike Terra Kiger 9

Najszybszy koń w stajni. Dosłownie, bo Kiger to rasa mustangów, od których buty te wzięły swoją nazwę. Terra Kiger to but o niskim profilu skierowany dla osób, które stawiają na większe czucie podłoża, a jednocześnie nie szukają dużej amortyzacji (to raczej mało amortyzowany but). But na szybkie biegi do około 20 kilometrów nie bojący się gwałtownych zmian kierunków.

 • Waga: 286 g
 • Drop: 4 mm
 • Cena: 699 PLN
REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol
11 miesięcy temu

Cześć.
Po przeczytaniu tego artykułu zdecydowałem się na kupno kolejnej pary butów. Tym razem padło na vomero 16 bo przy półmaratonie w pegasusach jednak brakowało mi amortyzacji (ważę 95 kilo). I po kilku treningach wygląda na strzał w 10. Myślałem, że będą dużo wolniejsze od pegasus (38,39) ale przy moich zawrotnych prędkościach do 4:30/km to nie widzę różnicy. Także dzięki za to zestawienie i ogólnie za bloga i yt.
Pozdrawiam.

Maciek
Maciek
4 miesięcy temu

A gdzie się zapodział Ultrafly?