Salomon Advanced Skin 12 Set – najbardziej kompletny plecak biegowy

30 września 2017 6 min czytania
Salomon Advanced Skin 12set - przód

Jest tak, że plecak, plecakowi nie równy. Wszystko właściwie zmienia się w momencie kiedy zamiast plecaka zakłada się plecak/kamizelkę. Choć niepozorna zmieści wszystko co potrzeba a leży tak, że przestajesz pamiętać, że masz ją na plecach. Miałem już okazję biegać w tego typu produktach (nie tylko Salomona) ale ta z Salomona zostanie ze mną na dłużej. Może nawet i bardzo długo bo ciężko może być znaleźć bardziej kompletny plecak biegowy.

REKLAMA

Plecak plecakowi nie równy

Salomon ma w swojej ofercie kilka kamizelek różnych typów i pojemności. Najmniejsze S-Lab Sense 2 Set o pojemności 2 litrów to właściwie tylko siatka z tyłu a cała ich moc opiera się na tym co można upchnąć w pasach naramiennych.

Salomon Advanced Skin 12set

Trochę większe, S-Lab Sense Ultra 5 Set oraz S-Lab Sense Ultra 8 Set występujące w rozmiarach 5 i 8 litrów mają już kieszeń na plecach w którą można zapakować kurtkę czy jakiś większy majdan ale najczęściej nie mają możliwości zamocowania bukłaka.

Największe, najbardziej kompletne są te z serii Advanced Skin. Są dwie pojemności tych plecaków – Advanced Skin 5 Set i Advanced Skin 12 Set. Mają mnóstwo kieszeni i schowków na pasach naramiennych. Mają duże kieszenie z tyłu i mają mniejsze na założenie bukłaka. W nico mniejszą wersję 5 litrową jestem w stanie się spakować na niemal każdy bieg. Większa, która do mnie trafiła to już prawdziwy kombajn.

Salomon Advanced Skin 12set - przód

Co w nią wejdzie?

Dużo osób oceniając plecak widzi w pierwszej kolejności tylne kieszenie. Owszem są największe ale też podczas biegu najmniej dostępne. Dużo bardziej istotne jest to co można upchnąć w takiej kamizelce z przodu na pasach naramiennych. Wszystko to będzie pod ręką w każdej chwili. Nie będzie przez to potrzeby, aby przy każdej okazji ściągać plecaka z pleców.

A z przodu mieści się dużo!

Z przodu na wyposażeniu plecaka znajdują się dwie butelki typu softflask o pojemności 0,5 litra każda. Jeszcze kilka lat temu były ciekawostką dziś używają ich wszyscy. Kiedy są puste można je właściwie zwinąć i zajmują tyle co nic. Kiedy są pełne wyglądają jak normalna butelka. Po napełnieniu obydwu mamy pod ręką 1 litr wody czy innego napoju.

Salomon Advanced Skin 12set - softflask

Butelki softflask można też dokupić oddzielnie. Występują w kilku objętościach i typach. Nowszy typ ma sztywne zakończenie dzięki któremu łatwiej je umieszczać z powrotem w odpowiednich kieszeniach.

Salomon Advanced Skin 12set - kieszeń na softflask

Z przodu poza kieszonkami na softflaski mamy też dwie mniejsze kieszonki. Jedna zasuwana, druga „na zakładkę”. W pierwszej chwili może się wydawać że ta zasuwana jest idealna na telefon ale w praktyce i jedna i druga są na tyle małe, że raczej da się w nie zmieścić pojedyncze dokumenty, klucze, może jakiś shot magnezowy. Każdy sam znajdzie dla nich zastosowanie.

W jednej z tych kieszonek znajduje się też gwizdek. Drobiazg, umożliwiający wezwanie pomocy, który mam nadzieję że nikomu nigdy się nie przyda.

Salomon Advanced Skin 12set - gwizdek

Większe kieszenie znajdują się niżej. Są idealne na „spiżarnię”. bo na tyle duże że pomieszczą sporo żeli, batonów i innego żarcia które przyda się podczas biegania.

Po bokach kolejne kieszenie. Dużo większe i zasuwane na suwak. Myślę, że jeśli miałbym zabrać ze sobą telefon to schowałbym go (profilaktycznie w torebce strunowej) właśnie w jednej z tych zasuwanych kieszeni. Telefon zmieszczą bez problemu i można do nich sięgnąć podczas biegu bez zdejmowania plecaka.

Salomon Advanced Skin 12set - kieszenie

A co z tyłu?

Tył to coś czym najbardziej różnią się plecaki Advanced Skin w wersji 5 i 12 litrowej. W obydwu jest miejsce do zamocowania bukłaka wraz z folią termiczną. Mieści się w niej idealnie 1,5 litrowy bukłak. Sam bukłak w tym przypadku nie jest dołączany do zestawu. Można go dokupić. Można plecaka używać bez bukłaka i bazować tylko na napojach które mieszczą się z przodu w softflaskach.

Salomon Advanced Skin 12set - bukłak

Z tyłu jest też jedna duża zapinana na suwak kieszeń. Nie ma jej w mniejszej 5-litrowej wersji plecaka. Jest tylko w wersji większej 12-litrowej. To największa kieszeń, w którą można zmieścić wszystko. A raczej wszystko co nie będzie potrzebne na bieżąco podczas biegu czy zawodów, bo nie da się do niej sięgnąć bez ściągania plecaka.

Salomon Advanced Skin 12set - główna kieszeń

W tej kieszeni jest też mała kieszonka na folię NRC, która także znajduje się w zestawie z plecakiem.

Salomon Advanced Skin 12set - folia NRC

Ostatnia kieszeń to taki miękki zewnętrzny schowek. Też raczej na rzeczy niekoniecznie pierwszej potrzeby, bo podczas biegu bo sięganie do niego nie jest najwygodniejsze. Wyciągnąć z niego wiatrówkę jeszcze się da. Wiatrówkę schować? Już nie.

Salomon Advanced Skin 12set - kieszeń z tyłu

Generalnie kieszeni, kieszonek i schowków w plecaku jest tyle, że można spakować się na niemal każdy bieg i warunki. W większości przypadków 12 litrów które maksymalnie mieści plecak może być niewykorzystane, a mniejszy plecak tej serii czyli Advanced Skin 5 Set wystarczy w zupełności.

Dopasowanie

Plecaki kamizelkowe produkowane są w rozmiarach i zawsze też trzeba przymierzyć takowy plecak przed zakupem. Ma być bardzo dobrze dopasowany bo taka jest właśnie idea plecaków/kamizelek. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że mierząc taki plecak jest on pusty. Nie ma wody w softflaskach, nie ma bukłaka, nie ma w nim nic. Najlepiej jak po zapięciu mamy sporo zapasu na jego wypakowanie. Pełny plecak będzie większy i trochę „pójdzie do tyłu”.

Salomon Advanced Skin 12set - zapięcie

Zapięcie którym regulujemy dopasowanie plecaka w tym przypadku to dwie elastyczne tasiemki z małą zapinką. Zapinkę można zapiąć za dowolną szlufkę. Same tasiemki można też ściągać i dopasować plecak do swojej sylwetki i tego jak bardzo jest w danej chwili wypakowany.

Plecak ma też drugą możliwość regulacji. Podobne tasiemki jak z przodu wbudowane są w sam plecak i dają możliwość dodatkowego „skompresowania” jego zawartości.

Salomon Advanced Skin 12set - regulacja
REKLAMA

Podsumowanie

W tym plecaku jeszcze nie biegałem ale myślę, że spokojnie dałbym sobie radę z jego mniejszym 5 litrowym odpowiednikiem. Dwunastka ma tyle kieszeni, miejsca i możliwości rozlokowania „szpeju”, że jestem w stanie z dużym zapasem spakować się w nią na każde warunki.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments