Saucony Guide ISO – pierwsze wrażenie

22 grudnia 2018 5  min czytania
Saucony Guide ISO - Everun

Co dla osób szukających większej stabilizacji przygotowało Saucony? Od wielu lat jest to Guide – but ze wsparciem i bardzo dobrą amortyzacją. Dodatkowo gdzie stabilizacja kojarzy się z butami typu „pustak” tutaj mamy stosunkowo miękką i elastyczną cholewę oraz nieco niższy 8 mm drop.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Saucony
  • rok premiery: 2018
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: nadmiernie pronująca
  • najlepszy do: codzienne treningi
  • cena regularna: 579 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
drop: klasyczny
8 mm
waga: średnia
342 g

Przeznaczenie

Saucony Guide to but do biegania z bardzo dobrą amortyzacją i stabilizacją nadpronacji. Przeznaczony jest przede wszystkim na twarde nawierzchnie jak asfalt, kostka czy ubite ziemne drogi. Czyli niemal wszędzie i jeśli nie biegasz przełajów w trudnym terenie to Guide może być dla Ciebie butem do wszystkiego.

Saucony Guide ISO
  • bardzo duża miękkość i amortyzacja,
  • bezszwowa cholewka w technologii ISOFIT,
  • dobra elastyczność podeszwy,
  • obniżony drop dający bardziej naturalne ułożenie stopy.
  • brak.

Saucony – co jest co?

W palecie Saucony model Guide znajduje się w grupie butów ze stabilizacją. Stabilizacja nadpronacji jest tu umiarkowana i wśród butów Saucony można znaleźć zarówno buta z jeszcze większą stabilizacją – Omni. Można tęż znaleźć buta neutralnego – Ride. Cała ta trójka – Ride, Guide, Omni to dosyć podobne buty na tym samym poziomie amortyzacji.

 TRENINGOWETRENINGOWE
STABILIZUJĄCE
TRENINGOWE Z
DUŻĄ STABILIZACJĄ
największa
amortyzacja
TriumphHurricaneRedeemer
bardzo duża
amortyzacja
RideGuideOmni
duża
amortyzacja
Jazz 

Alternatywy

Alternatywami dla Saucony Guide ISO są buty będące połączeniem bardzo dobrej amortyzacji i stabilizacji. Guide spośród nich wyróżnia się przede wszystkim najbardziej naturalną specyfiką przejawiającą się zarówno w miękkiej i elastycznej cholewce oraz obniżonym dropie.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
adidas Solarglide ST318 g10 mm599 zł
Asics GT-2000 6297 g10 mm599 zł
Brooks Adrenaline GTS 18284 g12 mm549 zł
Mizuno Wave Inspire 14292 g12 mm569 zł
Saucony Guide ISO292 g8 mm579 zł
REKLAMA

Co w bucie?

Osoby znające buty Saucony znajdą tutaj same znajome rozwiązania. Guide nie jest modelem, który pokazuje nam się na plakatach czy bannerach. To but będący nieco w cieniu flagowców. Dlatego też nowe rozwiązania pojawiają się najpierw w tych flagowych modelach a potem dopiero znajdują się w kolejnych edycjach Guide.

Takim rozwiązaniem jest chociażby ISO. Te rozwiązanie na tyle zmieniło buty Saucony że zagościło nawet w nazwie modelu. Do pewnego momentu pojawiały się kolejne edycje Guide 8, Guide 9, Guide 10. Po dziesiątce już nie było jedenastki. Pojawił się Guide ISO a numeracja rusza od nowa.

Saucony Guide ISO - tyłem

Co to jest ISO? Jest to specyficzne rozwiązanie cholewki w której zamiast jednolitego materiału w rejonie śródstopia pojawiają się „żeberka”. Każde z nich jest w dużej części niezależne od pozostałych. Każde z nich jest też uchwytem dla sznurowadeł. W ten sposób cholewka ISO ma dużo większe możliwości dopasowania się do stopy. I to trzeba przyznać, że choć może ISO nie wygląda rewelacyjnie to buty, niezależnie czy to Ride czy Guide leżą bardzo dobrze.

Dopasowanie poprawia też fakt że oprócz zewnętrznej cholewki ISO mamy też wewnętrzną drugą warstwę. Wewnętrzny materiał jest bardzo miękki i elastyczny. Podobnie jest w pięcie gdzie zapiętek od wewnątrz także został wykończony miękko i „pluszowo”. Sporo w Guide jest tej miękkości a to przekłada się na komfort.

Saucony Guide ISO - ISOFIT

Przód buta dość obszerny. Zarówno na długość gdzie nie ma problemu z dopasowaniem rozmiaru. W moim przypadku gdzie to 12 US jest moim domyślnym rozmiarem to właśnie 12 US leży idealnie. Z przodu miejsca jest dość. Zarówno na długość jak i na szerokość… a nawet na objętość. A to dlatego, że Guide nie są ścięte w szpic a raczej półkoliście co daje dość miejsca na każdy z palców.

Pod spodem mamy podeszwę wykonaną w części z pianki Everun. Pianka ta jest najlepiej amortyzującym tworzywem stosowanym aktualnie w butach Saucony. Jej cienka warstwa znajduje się bezpośrednio pod wewnętrzną wkładką buta. Pozostała część podeszwy do pianka PWRFOAM.

Saucony Guide ISO - Everun

Podeszwy jest tej całkiem sporo. Jest to to 27 mm pod piętą i 19 mm pod śródstopiem co razem daje obniżony do 8 mm drop. Saucony to jedna z niewielu marek gdzie drop nawet w bardzo dobrze amortyzowanych butach treningowych jest obniżony poniżej standardowych 10 mm. Sprawia to że poza komfortem wynikającym z miękkiej amortyzacji, stopa w bucie leży bardziej naturalnie (płasko) niż w większości innych modeli.

Saucony Guide ISO - amortyzacja

W podeszwie poza tymi dwoma rodzajami pianek czy też materiałów znajduje się jeszcze jeden element. Od strony przyśrodkowej w podeszwie znajduje się element z nieco twardszej pianki. Dlaczego? Dlatego aby dodatkowo stabilizować nadppronację. W przypadku kiedy kostka i stopa chcą się nadmiernie przekoślawić do środka ten sztywniejszy element nieco blokuje ten ruch. Warto też tej stabilizacji nie demonizować. Choć taki sztywniejszy element wpływa na pracę stopy (koryguje przekoślawianie) to nie jest rozwiązaniem na każdy problem wynikający z nadmiernej pronacji. Przy dużej nadpronacji to będzie za mało. Wtedy należałoby zainteresować się kupnem bądź wykonaniem specjalistycznych wkładek.

Saucony Guide ISO - stabilizacja

Bieżnik w Guide ma formę tradycyjnej dla Saucony „jodełki” i jest dosyć głęboki jak na buty treningowe do biegania po twardych nawierzchniach. Dzięki temu jest dość uniwersalny i sprawdzi się nie tylko wyłącznie na asfalcie. Na ziemnych drogach czy w lesie również da sobie radę.

Saucony Guide ISO - bieżnik

Waga Saucony Guide ISO nie odbiega od tej którą można zaobserwować w innych butach o podobnym poziomie amortyzacji i stabilizacji. But w rozmiarze 46 EU waży 342 gramy. To mniej więcej tyle ile ważą buty będące jego bezpośrednimi konkurentami. Dla przykładu Asics GT-2000 6 waży 350 gramów a Brooks Adrenaline GTS 18 – 322 gramy.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotrek_K2
Piotrek_K2
6 lat temu

Cześć Pawle.
Jestem po zakończonej rehabilitacji po zerwaniu ścięgna achillesa. Mija 17 tydzień od operacji, zaczynam powoli wracać do biegania – aktualnie 2-3 km, docelowo to półmaratony. Jakie obuwie proponujesz w mojej sytuacji. Potrzebuję dobrej amortyzacji i stabilizacji, trasa to 90 % asfalt i trasy szutrowe, pozostałe to leśne dukty. Może ktoś ma jakieś doświadczenia w podobnej sytuacji.

Santo
Santo
5 lat temu

Ja posiadam te buty od końca lutego bieżącego roku a użytkuję je od marca. Ogólnie buty bardzo fajne, wygodniejsze niż Brooks Adrenaline ale zaskoczyła mnie jedna rzecz – szybko przetarła się wewnętrzna część buta za piętą. But użytkowany na ubitych traktach, nie biegam lecz szybko maszeruję, średnio 3-4 razy w tygodniu po kilkanaście kilometrów (10-20) jednym wyjściem. W żadnych butach takiego czegoś nie widziałem – u góry na końcu buta materiał się przetarł aż do wyściółki… Nie dziwiłbym się gdyby to były 2-3 letnie buty ale po kilku miesiącach? Brooksy użytkuję dwukrotnie dłużej a do t ego 3 razy w tygodniu siłownia i wyglądają bez większych zastrzeżeń.

julius
julius
5 lat temu

Dzień dobry. W sklepie Runners sprzedawca dobrał mi ten model, jednak u ortopodologa okazało się, że mam tendencje do supinacji. Czy mogę zrobić sobie krzywdę biegając w ISO Guide?

Santo
Santo
5 lat temu
Reply to  julius

Niekoniecznie, ale zawsze ryzyko istnieje. Supinacja jest przeciwieństwem pronacji, tutaj noga ucieka Ci na zewnątrz – w butach dla pronatorów możesz po jakimś czasie pogłębić uciekanie nogi na zewnątrz jeszcze bardziej niż teraz. Poza tym, sądzę że szybko się przekonasz o niewygodnym bieganiu bo stopa zamiast korekcji płaszczyzny będzie jeszcze bardziej odchylana. To oczywiście moje zdanie ale poparte odrobiną doświadczenia.