Sznurowanie butów biegowych – jak wykorzystać dodatkową dziurkę?

Dodatkową dziurką w butach biegowych mało kto zaprząta sobie głowę. Zdecydowana większość biegaczy z niej nie korzysta i prawdę mówiąc nie tracą na tym szczególnie dużo. Jest jednak grupa biegaczy, dla których ta dodatkowa dziurka może być rozwiązaniem problemów z dopasowaniem buta.

REKLAMA

Po co to robimy?

Sznurowanie z wykorzystaniem ostatniej dziurki zapewnia dwie rzeczy:

  • lepsze dopasowanie buta do stopy w rejonie sznurowadeł,
  • lepsze trzymanie pięty bo kiedy sznurowanie sięga dalej, bliżej stawu skokowego, pięta jest niejako bardziej „wepchnięta” w zapiętek.

Dla kogo?

Sznurowanie z wykorzystaniem ostatniej, dodatkowej dziurki jest polecane szczególnie tym:

  • którzy mają znaczną dysproporcję w rozmiarach stóp, wtedy często stopa, która jest krótsza najzwyczajniej w świecie ,,lata” w bucie. Wtedy warto wykorzystać kolejną dziurkę. W pierwszej kolejności w bucie na stopie krótszej.
  • którzy mają wąskie stopy i ciężko im dopasować odpowiedni model buta. Sznurując w ten sposób możesz korzystać z dużo większej gamy butów.
  • którzy borykają się z problemem otarć. Dzięki ,,wepchnięciu” pięty w zapiętek ruch pomiędzy stopą a zapiętkiem zostaje zmniejszony a co za tym idzie ryzyko obtarć (lub przetarć zapiętków) maleje.

Jak?

Można oczywiście po prostu przesznurować ,,na krzyż” tak jak jesteśmy tego nauczeni. Można to też zrobić wykorzystując tzw. płaskie węzły, co trochę lepiej rozkłada nacisk sznurowania. Testując ten sposób sznurowania miałem wrażenie, że sznurowanie mniej naciska na mój grzbiet stopy niż klasyczne przewleczenie sznurówek ,,na krzyż”, ale każdemu może odpowiadać coś innego także warto przetestować obydwa sposoby.

Jak zatem to zrobić? To bardzo proste:

  1. W zdecydowanej większości butów biegowych mamy dodatkową dziurkę:
Sznurowanie #1
  1. Przewlekamy sznurówkę przez dodatkową dziurkę od zewnątrz i robimy pętelkę. Oczywiście robimy dokładnie tak samo po drugiej stronie buta:
Sznurowanie #2
  1. Przez przygotowane pętelki przewlekamy sznurówki ,,na krzyż”, czyli prawą sznurówkę przewlekamy przez lewą pętelkę a lewą sznurówkę przez prawą:
Sznurowanie #3
  1. Naciągamy sznurówki a tym samym zaciskamy sznurowanie:
Sznurowanie #4
  1. Końcówki sznurujemy na kokardkę:
Sznurowanie #5

Gotowe! Jeśli szukaliście sposobu na lepsze dopasowanie butów biegowych to przetestujcie to rozwiązanie.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.