adidas 4DFWD – czas na drukowane buty

29 września 2021 6 min czytania
adidas 4DFWD

For di forłard – tak powinno się czytać nazwę tego buta. Nie jest to pierwszy but z podeszwą drukowaną w technologii 3D. Przyciąga oko, rodzi ciekawość. Osiem lat temu nie dało się nie zauważyć, że boost to jest coś nowego w butach do biegania. Teraz nie da się przejść obojętnie wobec 4D.

Podstawowe informacje

  • marka: Adidas
  • rok premiery: 2021
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: codzienne treningi

Dane techniczne

amortyzacja: duża
4/6
wysokość podeszwy: średnia
32/21 mm
drop: klasyczny
11 mm
waga: ciężka
378 g
cena: wysoka
849 zł

Przeznaczenie

adidas 4DFWD, choć wygląda oryginalnie, jest uniwersalnym butem treningowym do codziennego biegania po twardych nawierzchniach. Dobrze, ba, nawet bardzo dobrze amortyzowany, przez co spokojnie da sobie radę z biegaczami do około 90 kilogramów. Przeznaczony jest właściwie wyłącznie w miasto i na asfaltowe ulice i chodniki.

adidas 4DFWD

Alternatywy

Alternatywy dla tego buta nie są oczywiste. Nie ma drugich butów o takiej ażurowej, drukowanej podeszwie. Niemniej jednak z racji asfaltowego przeznaczenia i bardzo dobrej amortyzacji, zestawiłbym go z największymi klasykami butów biegowych.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
adidas 4DFWD333 g11 mm849 zł
Asics Gel-Cumulus 23280 g10 mm599 zł
Brooks Ghost 14281 g12 mm549 zł
Hoka Clifton 8250 g5 mm599 zł
Mizuno Wave Rider 25275 g12 mm599 zł
NB 880 v11298 g10 mm529 zł
Nike Zoom Pegasus 38261 g10 mm499 zł

Czas na 4D

Wróćmy jednak do tej ażurowej podeszwy, która jest sednem tego buta. Jak mówi adidas, jest to ,,drukowana w technologii 3D podeszwa, która ma Cię przesuwać naprzód”. Pod kątem materiałowym jest to nadal poliuretan (tak jak boost), ale kształtowany zupełnie inaczej, w takiej niebanalnej ażurowej formie.

4D to też nowy kierunek w butach biegowych adidas. Coś, co w pewien sposób ma stać się następcą technologii boost. To już coraz bardziej zamierzchłe czasy, ale boost debiutował w 2013 roku. To całe 8 lat temu. Pierwotnie biegacze odnieśli się do tej technologii sceptycznie ironizując o ,,butach na styropianie”, a potem zaczęli ją doceniać. Z czasem tę samą technologię, ale pod innymi nazwami marketingowymi, zaczęła stosować konkurencja.

adidas 4DFWD - zapiętek

Minęło sześć lat i w 2019 adidas wypuścił model AlphaEdge 4D. Po kolejnych dwóch, mamy w ręku model 4DFWD. Tak więc nie jest to pierwszy but w tej technologii, ale nadal można powiedzieć, że jeden z pierwszych. To cały czas prekursor tego czego możemy spodziewać się w tej marce w kolejnych latach.

Tradycyjnie też w adidasie za technologią idzie design. Przez technologię 4D w podeszwie i tkaną cholewkę – niebanalny. Przyciąga wzrok na ścianie z butami. Przyciąga wzrok na nogach. Widząc go widzę go też ,,w mieście”. Nie byłby to pierwszy but biegowy, który karierę zrobi także poza typowo sportowymi, biegowymi zastosowaniami.

Amortyzacja w 4D

Podeszwa, jak już pisałem, to poliuretan w ażurowej drukowanej formie. Forma ta z zewnątrz, na pierwszy rzut oka, wydaje się jednolita, ale w praktyce widać niewielkie różnice w gęstości tej siatki. Są miejsca, gdzie przestrzenie są większe, a także te, gdzie są mniejsze. Tam struktura jest bardziej zagęszczona, ugina się mniej, ale za to jest bardziej stabilna.

adidas 4DFWD - podeszwa struktura

Struktura została też tak zaprojektowan,a aby po nacisku czy też uderzeniu, zwracała energię w określonym kierunku. Działa to tak, że kiedy mamy element czystej struktury 4D i upuszczamy na jej powierzchnię np. metalowa kulkę, to odbija się nie pionowo, lecz nieco w bok. W bucie kierunek ułożenia struktury jest taki, żeby oddawał energię nieco w przód. Stąd bierze się mowa o tym, że but przy każdym kroku przesuwa biegacza do przodu.

W praktyce ciężko to wyczuć i na pewno pod każdym biegaczem struktura 4D będzie zachowywała się nieco inaczej. Przesunięcia nie wyczujesz, bo to co najwyżej milimetrowe różnice. Pracę podeszwy i jej miękkość wyczujesz bardzo. W praktyce jest to but z kategorii tych miękkich, przyjemnie ,,pracujących” pod stopą i takich, którym nie można odmówić komfortu. Do codziennego biegania będzie w sam raz.

REKLAMA

Struktura 4D, choć bardzo plastyczna, jest też niespodziewanie stabilna. Spodziewałem się że będzie gorzej. A nie jest! Tył, dla większej stabilności, ,,rozlewa” się na boki. Choć wygląda bardzo ,,mocarnie”, to podobnie jak ,,przesuwanie się” podeszwy, nie jest wyczuwalne w praktyce, a zapewnia stabilność. Cała struktura 4D ugina się tam gdzie potrzeba i zachowuje się na podłożu bardzo stabilnie.

adidas 4DFWD - podeszwa

Patrząc na stronę praktyczną zastosowania takiej podeszwy widzę problem w zachowaniu jej w czystości. Nie ma szans, aby biegać w 4D choćby w lekko piaszczystym czy błotnistym terenie. Każde wdepnięcie w cokolwiek może zostawić trochę ziemi w otworach podeszwy. Przy tak ażurowej podeszwie miejsca na piach i błoto w podeszwie jest ogromnie dużo. A z ziemią i piachem wewnątrz ta konstrukcja może nie działać tak jak powinna. Może moje obawy są nieco przesadzone i w praktyce nie byłoby aż tak źle. Niemniej jednak dla mnie jest to zdecydowanie but w miasto. Najlepiej te suche i wybetonowane.

Bieżnik także jest typowo ,,betonowy”. Gumy jest sporo, ale musi tyle go być, aby zabezpieczyć delikatną konstrukcję podeszwy. Struktura 4D ugina się, przesuwa, pracuje pod stopą, ale gdyby ta sama konstrukcja nie była tak zabezpieczona bieżnikiem, to długo by nie posłużyła.

adidas 4DFWD - bieżnik

Cholewka – tu mam wątpliwości

Cholewkam przy tak zaawansowanej podeszwiem wydaje się mało istotnym dodatkiem, tylko czymś co ma dopełnić całości. Niestety, ale to właśnie co do niej można mieć najwięcej wątpliwości. Mam je i ja oraz sporo biegaczy, których znam i z którymi się spotykam.

Technologicznie jest to cholewka primeknit+, czyli kolejna już ewolucja tkanej cholewki adidasa. W tym przypadku materiał jest sztywniejszy i mniej elastyczny niż w UltraBoostach. Ma za zadanie trzymać stopę, ale nie robi tego najmocniej. Podczas ruchu stopą dosyć łatwo przesuwa się w środku. Zarówno na boki jak i do przodu (i nie jest to związane z ruchem podeszwy).

adidas 4DFWD - cholewka

Zapiętek także nie grzeszy trzymaniem. Podobnie jak reszta primeknitowej cholewki, jest dosyć cienki i minimalistyczny. Posiada lekkie usztywnienie, ale nie trzyma pięty jak w imadle. Tutaj podobnie jak w pozostałej części cholewki, trzymanie nie jest najlepsze. Osoby, które lubią lub potrzebują takiego mocnego, solidnego trzymania stopy, raczej mogą być nieusatysfakcjonowane.

Oczywiście nie da się powiedzieć, że cholewka u wszystkich zachowa się tak samo. Niemniej jednak nie jest to tylko moje odczucie i uważam, że jest to obszar, gdzie adidas może jeszcze dużo poprawić. Nie trzeba rezygnować z tkanego primeknitu, ale cholewkę można zrobić lepiej. Może trzymać stopę bardziej, bo w takiej formie dla mnie robi to niewystarczająco. Z drugiej strony, jeśli model 4DFWD budzi Twoją ciekawość, to przymierz go. Każda stopa jest inna.

adidas 4DFWD - zapiętek wnetrze

Co dalej?

4DFWD to but przyszłości. Kolejna technologia po technologii boost, która ma zmienić i popchnąć dalej buty biegowe. Przynajmniej te z trzema paskami. Jeśli szukasz miękkiego i uniwersalnego buta treningowego i jeśli biegasz w mieście, możesz zastanowić się nad 4D. Ale polecam przymierzyć, bo cholewka nie jest najmocniejszym elementem tego buta i musisz sprawdzić jak zachowa się w Twoim przypadku. Pole do poprawy i dalszego rozwoju jest, ale z technologii ,,drukowanych” butów można już być usatysfakcjonowanym.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments