Jak dbać o buty biegowe, aby przedłużyć ich trwałość?

1 lipca 2023 4 min czytania
Jak dbać o buty biegowe

Buty biegowe są nieodłącznym elementem wyposażenia każdego biegacza. Bez przesady jest powiedzieć, że to od nich powinno się rozpoczynać kompletowanie biegowego ekwipunku. Niestety też jest to element, który zużywa się relatywnie szybko. Co maksymalnie tysiąc-półtora tysiąca kilometrów biegu wypada je wymienić. Co zrobić, aby przez ten czas utrzymać go w jak najlepszym stanie?

REKLAMA

Czyść buty!

Trywialna porada na sam początek. Jeśli po powrocie z treningu Twoje buty są brudne to poświęć kilka minut na usunięcie nadmiaru błota, piasku i brudu z butów. Każde malutkie ziarnko może działać jak naturalna mikro żyletka uszkadzająca dzień po dniu but biegowy. Mocno zabrudzone buty mogą ograniczać też oddychalność i wentylację stopy, co przełoży się na mniejszy komfort podczas kolejnych treningów. Wreszcie, brud na butach może przyciągać bakterie i pleśń, co może prowadzić do rozwoju infekcji lub przykrych zapachów. Nie tylko Twoje ciało potrzebuje odpoczynku i kąpieli bezpośrednio po treningu.

Przez czyszczenie butów nie należy rozumieć prania butów w pralce po każdym treningu. O nie, nie! Czasami po treningu wystarczy najzwyklejsze otrzepanie butów z piachu i mniejszego błota. Jeśli buty są bardzo zabrudzone, można użyć letniej wody z delikatnym mydłem i gąbki. Potem pozostawić je do wyschnięcia.

Unikaj suszenia w pobliżu źródeł ciepła!

Po umyciu lub przemoczeniu butów, ważne jest abyś nie zostawiał ich do wyschnięcia zbyt blisko bezpośrednich źródeł ciepła, takich jak kaloryfer czy suszarka. Wysoka temperatura może uszkodzić i skruszyć kleje lub prowadzić do deformacji butów. Dużo bezpieczniej jest umieścić buty w dowolnym innym, suchym i dobrze wentylowanym miejscu, gdzie mogą wyschnąć naturalnie. Jeśli buty po umyciu są bardzo mokre możesz umieścić w ich wnętrzu papier gazetowy. Bardzo dobrze chłonie wilgoć. Tylko nie zapomnij go za jakiś czas wyjąć…

Salomon Spectur - po treningu

Przechowuj w odpowiednich warunkach!

Miejsce przechowywania butów biegowych, nie tylko po ich wyschnięciu, również ma znaczenie. Ważne jest, abyś na co dzień przechowywał buty w suchym i wentylowanym miejscu, z dala od wilgoci. Wilgoć, jak już pisałem, jest wrogiem butów biegowych. Może prowadzić do rozwoju pleśni i bakterii, które niszczą materiały z których wyprodukowane są buty.

Tak samo jak nie powinieneś suszyć butów w bezpośredniej bliskości źródeł ciepła, tak nie powinieneś ich w takich miejscach przechowywać. Ekstremalne temperatury mogą wpływać na jakość materiałów użytych do produkcji butów. Wysoka temperatura może prowadzić do deformacji, utraty właściwości i pogorszenia ogólnej jakości butów. Z drugiej strony, unikaj również przechowywania butów w miejscach zbyt zimnych, na przykład na balkonie w okresie zimowym. Długotrwałe niskie temperatury mogą powodować kruszenie połączeń klejowych i wpływać na pogorszenie właściwości pianek.

Rotuj buty!

Warto też, abyś rozważył posiadanie więcej niż jednej pary butów i korzystał z nich zamiennie, czyli rotował nimi. O tym co to jest rotacja butów pisałem niedawno na blogu. Generalnie, używanie tych samych butów na każdy trening może prowadzić do ich szybszego zużycia. Poprzez rotację par butów, pozwalasz każdej parze „odpocząć”, co przyczynia się do przedłużenia ich trwałości. Ponadto, różne modele butów oferują różne właściwości i mają czasami bardzo różne przeznaczenie. Buty terenowe są lepiej przystosowane do trudnych warunków, takich jak leśne drogi czy górskie szlaki. Buty treningowe, asfaltowe będą natomiast lepiej sprawdzić się na twardych, miejskich nawierzchniach. Dzięki rotacji, masz możliwość wyboru butów, które najlepiej odpowiadają bieżącym warunkom treningowym. Wtedy każda z par zużywa się nieco wolniej.

Buty do biegania w terenie 2022

Unikaj noszenia butów do innych aktywności niż bieganie!

Używanie butów biegowych do innych aktywności nie jest zabronione, ale jeśli chcesz aby but biegowy posłużył Ci jak najdłużej, używaj go tylko do… biegania! Ewentualnie do chodzenia jeśli Twoją główną aktywnością jest spacer lub nordic walking.

Dlaczego nie do innych sportów? Dlatego, że buty biegowe są zaprojektowane pod kątem sportu jakim jest bieganie i uwzględniają specyfikę tego sportu. Choć na pierwszy rzut oka buty biegowe mogą wydawać się podobne, mają zupełnie inną konstrukcję niż buty przeznaczone do innych sportów. W butach biegowych jedną z najważniejszych, jak nie najważniejszą cechą, jest amortyzacja. Chroni ona stawy podczas powtarzających się uderzeń stóp o twarde podłoże. Natomiast buty do innych sportów jak siatkówka czy tenis mają twardszą i bardziej stabilną podeszwę, która zapewnia wsparcie podczas bocznych ruchów. But do biegania nie musi być i nie jest bardzo wytrzymały w płaszczyźnie bocznej, więc nie zdziw się jeśli po grze w tenisa cholewka ulegnie uszkodzeniu. To bardzo brutalny przykład, ale prawdziwy.

REKLAMA

Podsumowując

Dbanie o buty biegowe ma znaczenie dla przedłużenia ich trwałości. Regularne czyszczenie, suszenie, rotacja par butów, przechowywanie w odpowiednich warunkach oraz używanie ich tylko do tego do czego zostały skonstruowane to proste kroki, które pozwolą Ci cieszyć się swoimi butami biegowymi przez dłuższy czas. Nie zapomnij tylko, że nawet najlepiej zadbane buty też kiedyś się „wyklepią” i należy je wymienić na nowy model.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments