adidas Terrex Speed LD – szybkość? nie, raczej uniwersalność

Terrex Speed LD to z założenia jeden z szybszych butów do biegania z linii adidas Terrex. Wydawać by się mogło, że to bardzo „surowy” but. Niemniej jednak zapewnia całkiem sporo komfortu, amortyzacji i izolacji od podłoża. Jego masa też nie jest bardzo mała. Nie jest to but w którym „szybkość” wiąże się z maksymalnym odchudzaniem buta i wyrzuceniem z niego wszystkiego co możliwe.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – umiarkowana
3/6
 
 
▪ drop – klasyczny
9 mm
 
 
▪ waga – średnia
320 g
 
 
▪ cena katalogowa – 599 zł
599 zł
 
 
* wartości dla rozmiaru 12 US

Przeznaczenie

Terrex Speed LD to but do biegania w terenie. Terenie raczej rozumianym przez lekki trail z ewentualnymi odcinkami kamienistymi. Piszę ewentualnymi bo mam wrażenie, że na długie bieganie po kamieniach ten but nie jest gotowy i zapewnia za małą izolację od kamieni. Dodatkowo jest to but dość lekki jak na terenówkę przez co nie będzie ciążył nawet przy szybszym biegu w terenie. Sprawdzi się u osób:

 • lekkich, biegacz do 80kg jest dla nich idealny,
 • szukających uniwersalnego buta,
 • biegających w „lekkim” terenie jak szutrowe drogi czy dukty leśne 
adidas Terrex Speed LD

Adidas – co jest co?

Wracając do samego adidasa jest to jeden z przedstawicieli butów terenowych z linii Terrex. Dzielimy ją na trzy grupy:

 • TWO – terenówki nastawione na komfort i amortyzację,
 • AGRAVIC – kompromis między komfortem a szybkością,
 • SPEED – terenówki lekkie i szybkie.
  Więcej o Terrexach możecie przeczytać w zestawieniu. Terrex Speed LD znajduje się w tej ostatniej grupie. Z założenia jest butem nie tylko lekkim i szybkim, ale także przeznaczonym na dłuższe dystanse (LD oznacza Long Distance) niż Terrex Speed.

Szybki nie znaczy lekki 

Oglądając buta nie daje się nie zauważyć liczby 260 na języku. To pewne uproszczenie i oznaczenie wagi jednego buta. 260 oznacza, że but (w rozmiarze 9 US) wazy gramów… 260. Tak przynajmniej mówi teoria. W rzeczywistości kiedy na wadze wylądował but w rozmiarze 12 US Terrex Speed LD waży 320 gramów

adidas Terrex Speed LD - waga

To już całkiem spora masa buta jak na buta nazwanego szybkim a także z założenia „lekkim”. Owszem waży mniej niż większość klasycznych butów terenowych, ale… 

Z drugiej strony jest to terenówka. But który ma być solidny aby wytrzymał spotkania z kamykami, korzeniami, ziemią, może piachem. Jeśli więc większa masa buta to większa solidność to te kilkadziesiąt gramów więcej na nodze można wybaczyć. 

Podeszwa czyli EVA i Continental

Sam but w sobie to dosyć prosta konstrukcja. Pod spodem nie mamy przede wszystkim znanego z innych modeli boosta. Cala podeszwa to pianka EVA. W terenie daje wystarczająco dużo komfortu, ale daleko mu do boostowej miękkości. Ta miękkość z resztą nie jest specjalnie potrzebna. To co oferuje Terrex Speed LD w zupełności wystarcza w terenie.

adidas Terrex Speed LD - amortyzacja

Podobnie jak na języku buta oznaczona została waga buta tak na podeszwie oznaczony został drop. A raczej nie drop tylko wypisana została wysokość buta pod tylną i przednią częścią stopy. Cyfry 18/27 oznaczają, że pod piętą mamy 27 mm wysokości podeszwy. Pod przednią częścią 18 mm co daje 9 mm dropu.

adidas Terrex Speed LD - drop

A 9 mm to dużo i niedużo jednocześnie. Dużo bo to tylko minimalnie mniej niż standardowa wartość 10-12 milimetrów. Ten milimetr mniej to „prawie” tyle samo co 10 mm a co za tym idzie można go zaliczyć do butów o standardowym dropie. Tym bardziej, że przy tej wysokości podeszwy tego jednego milimetra mniej nie odczujemy.

Niedużo bo to zawsze nieco mniej niż standard, a każdy milimetr mniej to nieco bardziej naturalne ułożenie stopy. Nawet jak tego nie czuć.

adidas Terrex Speed LD - bieżnik

Bieżnik wykonany z gumy Continental nie należy do tych bardzo agresywnych. Niemniej jednak jak na uniwersalne i po części skaliste przeznaczenie powinien dać sobie radę. Continental znany jest też z większej wytrzymałości na ścieranie więc taki umiarkowanie agresywny bieżnik powinien sprawdzić się też dobrze kiedy do lasu czy terenu musimy chwilę podbiec.

Cholewka, czyli siatka i sporo wzmocnień

Cholewka w Terrex Speedach LD to taka mieszanka materiałów o różnych parametrach. Zdecydowana większość przedniej części buta plus jego wewnętrzna „skarpeta” to przewiewny mesh. Siatka dająca dobrą cyrkulację powietrza i sprawiająca że but powinien sobie dobrze poradzić nawet w ciepłe dni.

adidas Terrex Speed LD - cholewka

Poza siatką mamy kilka wzmocnionych miejsc. Te miejsca to przede wszystkim boczne rejony cholewki gdzie na siatkę naszyto sztywny element z tworzywa. Poza wzmacnianiem cholewki trzyma on stopę w miejscu. Wzmocniony jest też czubek buta i miejsce na skraju cholewki w miejscu zgięcia stopy.

adidas Terrex Speed LD - zapiętek

Oraz zapiętek, który z zewnątrz jest wzmocniony kolejnym kawałkiem tworzywa a wewnątrz jest na tyle usztywniony, że zapewnia dobre (ale nieprzesadne) trzymanie stopy. Wewnątrz zwraca uwagę też wykończenie buta. Choć większość elementów wzmacniających które wymieniałem połączone są szwami to wewnątrz właściwie cała cholewka jest przyjemnie gładka. Gdybym miał w ręku buty na asfalt to mógłbym się pokusić o stwierdzenie że są to buty w których można biegać bez skarpet – tak przyjemnie i gładko są wykończone wewnątrz.

adidas Terrex Speed LD - toebox

Jak przystało na buta bez tradycyjnego języka zakłada się go nieco trudniej, ale leży na stopie powiedziałbym optymalnie. Cholewka nie jest bardzo szeroka aby palce hulały. Nie jest też wąska aby było mi w niej ciasno. Środek po dosznurowaniu dopasował się dobrze. Trochę więcej luzu jest w pięcie, która zapewnia tak subtelne trzymanie, że po założeniu buta go nie czuć. Nie przeszkadza.

Plusy

 • uniwersalny – zarówno na góry jak i lekki trail,
 • przewiewna cholewka,
 • dużo wzmocnień cholewki w newralgicznych miejscach,
 • bezszwowe i gładkie wykończenie wnętrza buta,
 • bieżnik dający przyczepność oraz wytrzymałość pozwalający w Terrexach „dobiegać” do trailu.

Minusy

 • jak na buta nazwanego speed oczekiwałem niższej wagi,
 • dosyć wysoka cena.
REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *