adidas Terrex TWO – co jest co?

TWO przez większość osób jest odczytywane po prostu jako angielskie „two”, czyli „dwa”. A to wcale nie jest „dwa” i w całej linii butów TWO jest dużo więcej niż dwa modele. Prawdę mówiąc cała linia TWO to bardzo szeroka grupa butów. Choć mogą być na pierwszy rzut oka bardzo podobne, różnią się między sobą zarówno podeszwą jak i cholewką.

REKLAMA

TWO oznacza „terrain without obstacle” czyli teren z wyłączeniem przeszkód. Można to sobie też tłumaczyć jako teren z wyłączeniem biegów przeszkodowych typu runmageddon, sparatan race i generalnie babrania się w błocku. Patrząc na to w ten sposób każdy z modeli TWO to but:

 • treningowy dla osób które na co dzień biegają w terenie,
 • do biegania w lekkim trailu,
 • do biegana w terenie skalistym,
 • dobrze amortyzowany,
 • ważący około 300 gramów,
 • mający 6 mm drop.

Tyle je łączy. Co je więc różni?

adidas Terrex TWO

Pierwszy i teoretycznie najprostszy z nich. Podeszwa wykonana z pianki Lightstrike. Pod kątem amortyzacji powiedziałbym że „dobry”. Nieprzesadny w swojej miękkości. Cholewka też prosta, wykonana z open meshu. Dość gruba (najgrubsza z trzech pokazanych tutaj modeli), ale też najbardziej pancerna. Najwolniej przepuści wilgoć i teoretycznie wytrzyma najwięcej. Jeśli komuś to nie wystarcza i chcą więcej jest też wodoodporny TWO GTX, sznurowany zaciskowo TWO BOA oraz łączący wszystko razem TWO BOA GTX. Ten jeden but występuje w aż czterech odmianach.

Aha… Z racji że jest to „najprostsze TWO” to ma całkiem sympatyczną pierwszą ceną 399 złotych.

Waga: 300g męski, 255g damski
Drop: 6 mm
Cena: 399 PLN

adidas Terrex TWO

adidas Terrex TWO Parley

Numer dwa. Od numeru jeden nie różni się podeszwą. To ta sama forma Lightstrike z tym samym dobrym poziomem amortyzacji. W modelu Parley zmienia się za to cholewka. Wykonana jest w technologii skarpety a zamiast open meshu mamy tkany primeknit, który został wykonany z dodatkiem plastiku odzyskanego z oceanów (stąd dopisek „Parley”). Cholewka ta zapewnia dużo więcej elastyczności niż ta klasyczna z open meshu. Jest przez to także cholewką bardziej komfortową, miękką i lepiej dopasowującą się do stopy. Właściwie jedynym minusem jest to że primeknitowy materiał jest delikatniejszy i jeszcze szybciej przepuści wilgoć do środka niż open mesh.

Waga: 280g męski, 250g damski
Drop: 6mm,
Cena: 649PLN

adidas Terrex TWO Parley

adidas Terrex TWO Ultra Parley

Numer trzy. Łączy wszystko co najlepsze. Jeśli chodzi o cholewkę jest to dokładnie ta sama cholewka co w TWO Parley. A więc tkany primeknit z dodatkiem plastiku odzyskanego z oceanu. W formie elastycznej, miękkiej i wygodniej skarpety. Pod spodem zamiast pianki Lightstrike mamy natomiast piankę boost – bardziej miękką, responsywną i komfortową. Dzięki niej Ultra Parley jest bardziej miękki i lepiej amortyzowany od „zwykłego” TWO oraz TWO Parleya. Stąd też dopisek Ultra w nazwie buta. Sugeruje on, że jest to but skierowany na długie dystanse i biegi ultra. Choć bez przesady, na krótszych dystansach też można w nim biegać.

Waga: 320g męski, 280g damski
Drop: 6mm,
Cena: 749PLN

adidas Terrex TWO Ultra Parley

Podsumowując

Od strony technicznej mamy więc właściwie pięć butów o amortyzacji dobrej, jeden o amortyzacji bardzo dobrej. Mamy też buty zarówno z cholewką klasyczną (TWO oraz TWO BOA), cholewką wododporną (TWO GTX oraz TWO BOA GTX) oraz dwa z cholewką primeknitową (TWO Parley oraz TWO Ultra Parley). Wybór jest szeroki.

podeszwacholewkawagadropcena
TWOLightstrikeopen mesh300g/255g6mm399zł
TWO BOALightstrikeopen mesh310g/260g6mm549zł
TWO GTXLightstrikemesh + Gore-Tex325g/260g6mm499zł
TWO BOA GTXLightstrikemesh + Gore-Tex340g/250g6mm699zł
TWO ParleyLightstrikeprimeknit280g/250g6mm649zł
TWO Parley Ultraboostprimeknit320g/280g6mm749zł

Który wybrać?

REKLAMA

One thought on “adidas Terrex TWO – co jest co?

 • 22.09.2020 o 06:39
  Permalink

  Jestem w posiadaniu TWO Parley Ultra od czerwca i to był świetny wybór.Biegam 10-15km 3-4 razy w tygodniu po leśnych ścieżkach pełnych korzeni, grząskiego piachu, szyszek, kamieni i muszę przyznać że buty sprawdzają się znakomicie!Miałam wątpliwości czy powinnam kupować buty w teren, bo czasem mi się zdarza bieg po asfalcie-bałam się że będą niekomfortowe ale radzą sobie bardzo dobrze, tylko szkoda bieżnika…Moje stałe trasy to jednak las-więc wybrałam ten model.Przebiegłam w nich też półmaraton na powierzchni z kostki betonowej i pięknie amortyzowały.Następny mój zakup to z pewnością jakieś ultra boosty do twardych nawierzchni, żeby nie zdzierać tych:-) Tylko szkoda że ta cena taka koszmarna…Ja swoje TWO Parley Ultra ustrzeliłam przypadkowo za śmieszne 299zł, w cenie regularnej w życiu bym tyle nie dała….

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *