Altra Escalante 1.5 – luźno z przodu, ciasno z tyłu i zero pod spodem

Butów na zerowym dropie nie ma na rynku zbyt wiele. Z butów określanych mianem treningowo-startowych dostępnych w Polsce jest właściwie jeden – Altra Escalente 1.5. Jeden, ale za to godny uwagi i bardzo dobrze siedzący na stopie.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – umiarkowana
3/6
 
 
▪ drop – zerowy
0 mm
 
 
▪ waga – lekka
275 g
 
 
▪ cena katalogowa – 599 zł
599 zł
 
 
* wartości dla rozmiaru 12 US

Przeznaczenie

Escalante 1.5 to but treningowo-startowy z zerowym dropem. Z racji umiarkowanej amortyzacji i płaskiego ułożenia stopy jest bardzo dobrą propozycją dla osób szukających buta w którym można biegać lądując na śródstopiu. Z racji zerowego dropu jest to też but dosyć wymagający i jeśli nie miałeś wcześniej doświadczeń z tego typu obuwiem zalecam ostrożność.

Altra Escalante 1.5

Alternatywy

Gdyby szukać buta treningowo-startowego na zerowym dropie to Escalante nie ma na chwilę obecną alternatywy. Jeśli natomiast podejdziemy bardziej liberalnie do samego dropu i nie odrzucimy butów mających drop na poziomie 6 mm i mniej to alternatyw jest kilka.

modelwaga 9 USdropcena
Altra Escalante 1.5224 g0 mm699 zł
Hoka Cavu 2204 g4 mm499 zł
New Balance Zante Pursuit209 g6 mm449 zł
Saucony Freedom 2258 g4 mm699 zł
Saucony Kinvara 10221 g4 mm549 zł

Waga

Według materiałów producenta Escalante 1.5 waży 210 gramów. W rozmiarze 12 US but waży 275 gramów. To tyle ile powinien ważyć but treningowo-startowy. Podobną masę mają jego konkurenci. Zante Pursuit – 245 g, Kinvara 10 – 295 g, Freedom 2 – 314 a Cavu 2 – 246 gramów. Oczywiście mowa o butach w rozmiarze 12 US. Freedom nieco tutaj wagą odstaje, ale nadrabia specyfiką i także może być alternatywą dla Escalante.

Podeszwa, czyli nie tylko #zerodrop

Altra w konstrukcji podeszwy używa różnych rodzajów pianek. W Escalante 1.5 mamy piankę EGO i nic więcej… Cała podeszwa wykonana jest z jednego kawałka tej samej pianki. Dzięki temu ma dawać taką samą amortyzację zarówno z tyłu pod piętą, jak i z przodu pod śródstopiem.

Altra Escalante 1.5 - EGO

Podeszwa ta jak w przypadku każdego innego modelu butów Altry ma zerowy drop. Drop to różnica między piętą a palcami. Standard dla klasycznych butów biegowych to drop od 8 do 12 mm. Im mniejszy tym, co prawda bardziej obciążamy ścięgno Achillesa, ale ruch staje się bardziej naturalny i zbliżony do pracy bosej stopy.

W przypadku zerowego dropu ta praca jest bardzo naturalna i już od pierwszych chwil w Escalante czuć, że mamy do czynienia z płaskim butem.

Altra Escalante 1.5 - zerodrop

Co ciekawe sam mam w nim dosyć specyficzne odczucia. Choć podeszwa wykonana jest w całości z jednego i tego samego rodzaju pianki i ma zerowy drop to mam wrażenie, że przednia część buta jest dużo lepiej amortyzowana od części tylnej. W pierwszej chwili mógłbym się pokusić o to, że ma to związek z zerowym dropem, ale… Nie są to pierwsze i ostatnie tego typu buty na zerowym dropie i w innych aż takiej różnicy nie odczuwałem. Być może ma to związek z samą pianką ponieważ w Altra Torin, zbudowanych na tej samej piance EGO, mam dokładnie takie same odczucia – przód jest bardziej miękki od tyłu buta. Jest to specyficzne uczucie, ale miłe.

Altra Escalante 1.5 - tyłem

Wpasowuje się to tym samym w specyfikę buta, który ma pomagać w naturalnym bieganiu ze śródstopia. Przy takim odczuciu pod stopą wręcz aż ma się ochotę aby mniej „walić” piętą o podłoże a bardziej wykorzystywać przednią część stopy.

Naturalną specyfikę podkreśla też uformowanie bieżnika, które przypomina odbicie ludzkiej stopy. Sam taki kształt to po prostu element designu a pod kątem jego agresywności najlepiej sprawdzi się na asfalcie i ubitych drogach.

Altra Escalante 1.5 - bieżnik

Cholewka, czyli nie tylko #footshape

Pierwsze co widać w cholewce to szeroki przód buta. To kolejny ze znaków rozpoznawczych Altry. Nazywa się to FootShape i zostało zaprojektowane tak aby dawać miejsce na palce zarówno na długość jak i na szerokość. Dlaczego? Dlatego, że podczas biegu i nacisku na podłoże stopa rozpłaszcza się zarówno na długość jak i na szerokość. Escalante i szeroki przód daje miejsce w obydwie strony.

Altra Escalante 1.5 - przodem

Dalej jest natomiast zaskakująco wąsko. Moje odczucia z Escalante 1.0 już się nieco zatarły i ciężko mi jest je porównać, ale mam wrażenie że edycja 1.5 jest bardziej dopasowana w rejonie podbicia stopy i pięty. A więc z przodu mam dużo miejsca w każdą stronę, a dalej but jest nadspodziewanie dobrze dopasowany.

Altra Escalante 1.5 - cholewka

Ma to też związek z samą cholewką, która jest jednym kawałkiem bezszwowo wykończonego materiału. Materiał wizualnie przypomina nieco tkane cholewki Nike Flytknit czy adidas Primeknit. Podobnie jak one dobrze się do stopy dopasowuje. Także dobrze wygląda.

Zapiętek otulający piętę jest, jak już wspomniałem, dobrze dopasowany ale też i bardzo elastyczny. Wewnątrz brak jest dodatkowego usztywnienia i zapewnia stopie sporo swobody jeśli chodzi i pracę stopy. Cała odczuwalna stabilność w rejonie pięty, a tej mu nie brakuje, wynika z dopasowania materiału a nie dodatkowych usztywnień buta.

Altra Escalante 1.5 - zapiętek

Plusy

  • zerowy drop,
  • dużo miejsca na palce,
  • dobra amortyzacja w przedniej części buta,
  • tkana, gładka cholewka,
  • dobre dopasowanie w środkowej i tylnej części buta.

Minusy

  • nie dla każdego, osoby nie przyzwyczajone do zerowego dropu muszą się na niego przestawiać powoli,
  • wbrew szerokiej przedniej części buta, reszta jest mocno dopasowana przez co dla osób o szerokich stopach może być za wąski
  • wysoka cena.
REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.