Brooks Adrenaline GTS 23 – wyważona amortyzacji, stabilność i wszechstronność

7 sierpnia 2023 6 min czytania
Brooks Adrenaline GTS 23

Brooks Adrenaline to jeden z modeli, który ewoluuje powoli. Jest doceniany za dużą amortyzację, stabilność oraz zwiększoną stabilizację. To but o wielu zastosowaniach. Bez względu na to, czy wykonujesz krótkie przebieżki wokół bloku, czy przygotowujesz się do maratonu, Brooks Adrenaline od lat zdobywa serca biegaczy, przyciągając ich wygodą i wszechstronnością.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Brooks
  • rok premiery: 2023
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: nadmiernie pronująca
  • najlepszy do: codzienne treningi
  • cena regularna: 699 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
wysokość podeszwy: niska
24/12 mm
drop: klasyczny
12 mm
wysokość bieżnika: umiarkowana
2,6 mm
szerokość cholewki: średnia
105,0 mm
waga: średnia
335 g

Przeznaczenie

Brooks Adrenaline to doskonały but do biegania po twardych nawierzchniach, cechujący się bardzo dobrą amortyzacją i dodatkową stabilizacją. Dzięki swojemu bieżnikowi buty te świetnie sprawdzają się także poza asfaltem. Szutrowe drogi i leśne ścieżki nie stanowią dla nich żadnego problemu. W pierwszej kolejności to but do spokojnego codziennego biegania, ale jeśli szukasz jednych uniwersalnych butów biegowych, to być może właśnie znalazłeś.

Brooks Adrenaline GTS 23

Plusy

  • dobra stabilność i stabilizacja,
  • stabilny zarówno dla osób o stopie neutralnej jak i nadmiernie pronującej,
  • bardzo dobra amortyzacja,
  • bezszwowa cholewka na zewnątrz i wewnątrz,
  • uniwersalny bieżnik.

Minusy

  • niewielka dynamika (brak ,,rockera”).

Buty do biegania Brooks – co jest co?

Gdyby spojrzeć na zestawienie butów Brooksa to Adrenaline cały czas znajduje się na tym samym poziomie amortyzacji co Ghost. Jest zresztą bardzo podobnie zbudowana. Największa różnica między tymi dwoma butami to właśnie stabilizacja w formie szyny GuideRail. W Ghostach jej nie ma i jest to typowy but neutralny. W Adrenalinach jest i jest to but dla osób zarówno ze stopą neutralną, jak i lekko nadpronującą. Generalnie w obecnej chwili jest to odpowiednik modelu Ghost z jeszcze lepszym trzymaniem stopy.

O wszystkich modelach dowiesz się więcej z zestawienia butów biegowych Brooks.

TRENINGOWETRENINGOWE
ZE STABILIZAJĄ
największaGlycerinGlycerin GTS
bardzo dużaGhostAdrenaline GTS
dużaTrace

Alternatywy dla Brooks Adrenaline GTS 23

Przez wiele lat alternatywy dla Adrenaline nie uległy zmianie i nie inaczej jest teraz. Wśród różnych producentów można znaleźć wiele modeli treningowych butów z dodatkową stabilizacją. Różnią się między sobą zarówno sposobem rozwiązania stabilizacji jak i poziomem amortyzacji.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Solarcontrol 237/316289b.d.699
Asics GT-1000 12b.d.8267235614
Asics GT-2000 1123/158275250749
Brooks Adrenaline GTS 2324/1212286258699
Brooks Glycerin GTS 2038/2810298266799
Hoka Arahi 629/245269216699
Mizuno Wave Inspire 1936/2412305245719
New Balance 860 v13b.d.10309243699
Saucony Guide 1635/278271221689
REKLAMA

Uniwersalna stabilizacja

Stabilizacja w Adrenaline GTS od kilku lat ma formę GuideRail. To sztywniejszy otok wokół brzegu podeszwy, który zapewnia stopie stabilność. Najwyższą wysokość GuideRail ma w okolicach pięty, ponieważ stabilizując piętę, stabilizujemy całą stopę. To pomaga również w stabilizacji kolana, choć przełożenie jest nieco mniejsze. System ten nie jest też symetryczny – jest nieco wyższy po stronie wewnętrznej niż zewnętrznej, co może przypominać rozwiązania znane z innych modeli butów do biegania.

Brooks Adrenaline GTS 23 - GuideRails

W praktyce ta konstrukcja jest dosyć uniwersalna i nie jest wyłącznie przeznaczona dla ,,pronatorów”. Jeśli stopa przetacza się neutralnie, szyna stabilizująca po prostu prowadzi stopę prosto. Jeśli stopa podczas ruchu ucieka w jedną czy w drugą stronę, szyna stabilizująca nieco ogranicza ten ruch, aby nie był nadmierny. Trzeba sobie też zdać sprawę, że te rozwiązanie (tak jak i inne rozwiązania stabilizujące) nie rozwiąże problemu nadmiernej pronacji. Może ją ograniczyć, ale zazwyczaj przy dużej nadpronacji najlepszym i jedynym wyjściem są wkładki stabilizujące.

Wyważona amortyzacja

Amortyzacja w Adrenaline opiera się na jednej z najbardziej miękkich pianek Brooksa czyli DNA Loft v2. Poziom amortyzacji w Adrenaline GTS 23 jest duży, ale wyważony. Jednocześnie nie jest w nim ,,za miękko” tak, aby zamulał i przeszkadzał w odbiciu. Nie jest też za twardo, bo miękkość jest znacznie wyczuwalna. Amortyzacji tej jest na tyle dużo, że jest to but skierowany dla biegaczy ważących nawet do 90 kilogramów. Przy jeszcze większej masie ciała lub szukając jeszcze większego komfortu, warto zwrócić uwagę na jeszcze bardziej miękką Glicerynę GTS.

Brooks Adrenaline GTS 23 - DNA Loft v2

W sumie to patrząc na obecne trendy w butach biegowych to w Adrenaline brakuje tylko ,,rockera”, czyli choćby delikatnego wyprofilowania ułatwiającego przetaczanie buta z pięty na palce.

Wysokość podeszwy na papierze to 24 milimetry pod częścią piętową i 12 milimetrów pod częścią przednią. Cyferki wyglądają licho, ale należy zwrócić uwagę, że marka Brooks podaje w tym miejscu wysokość wyłącznie podeszwy środkowej, czyli nie uwzględniając bieżnika oraz wewnętrznej wkładki. Bieżnik to około 4 milimetry. Wewnętrzna wkładka w Adrenaline to powiedzmy kolejne 4 milimetry. Gdybyśmy to zsumowali uzyskalibyśmy co najmniej 32 milimetry pod pietą i 20 milimetrów pod częścią przednią. Nadal nie jest to rekordowo gruba podeszwa, ale nie odbiega od normy dla innych butów biegowych.

Brooks Adrenaline GTS 23 - amortyzacja

Bieżnik zaskakująco agresywny

Bieżnik w modelu Adrenaline GTS 23, mimo że buty te są przede wszystkim przeznaczone do biegania po ulicach i w mieście, zaskakuje swoją agresywnością. Duża ilość gumy przekłada się na długą żywotność bieżnika. Dodatkowo, kostkowa struktura i liczne poprzeczne nacięcia zapewniają większą elastyczność, ale przy okazji również dodatkową przyczepność. To może być przydatne poza miastem.

Brooks Adrenaline GTS 23 - bieżnik

W porównaniu z Adrenaline GTS 22, bieżnik ma nieco inny wygląd, szczególnie jeśli chodzi o kształt poszczególnych gumowych elementów. W Adrenaline GTS 23 mają bardziej zaokrąglone, wręcz obłe, kształty. Wydaje się też, że nie będzie to miało większego znaczenia w kontekście właściwości i przyczepności buta.

Adrenalina to wciąż but biegowy, który sprawdzi się zarówno na ulicach miasta, jak i poza nim.

Komfortowa i szeroka cholewka

W modelu Adrenaline cholewka wciąż wykonana jest z klasycznej technicznej dwuwarstwowej siateczki, co stanowi kompromis pomiędzy oddychalnością a wytrzymałością. To sprawdzona przez lata konstrukcja. Wnętrze buta jest wykończone bardzo miękkim i komfortowym materiałem. Szczególnie miękki jest rejon zapiętka, który wypełniono obfitą ilością gąbek. Dzięki temu but zapewnia przyjemne otulenie stopy i już od samego początku doskonale się dopasowuje.

Brooks Adrenaline GTS 23 - cholewka

Pod tą miękką cholewką znajduje się sztywny, wysoki i usztywniony zapiętek. Ma postać klascznego ,,klina” otaczającego piętę i pełni rolę nie mniejszą od systemu GuideRail. To element trzymania stopy i generalnie zwiększonej stabilności, z czego od lat znana jest Adrenalina. Jeśli podobał Ci się sposób trzymania buta w poprzednich edycjach, to w najnowszych dwudziestkach trójkach nie będziesz zawiedziony.

Dopasowanie reszty buta jest dokładnie takie jakiego można się spodziewać. A więc poza stabilnym zapiętkiem w Adrenaline 23 jest raczej przestronnie, choć nie aż tak aby moja stopa w nim ,,latała”. W palcach także znajdziemy raczej dużo przestrzeni na palce. Generalnie jest to but, w którym mogą odnaleźć się osoby o nieco szerszych stopach i nieco wyższym niż standardowe, wysklepieniu stopy.

Brooks Adrenaline GTS 23 - toebox

Waga bardzo średnia

Według materiałów producenta męska Adrenalina GTS 23 waży 286 gramów, a damska 258 gramów. W moim rozmiarze 12 US waży natomiast 331 gramów. To nieco więcej niż średnia dla wszystkich butów na blogu wynosząca aktualnie 320 gramów. To też nieco mniej niż średnia dla butów treningowych ze stabilizacją, wynosząca aktualnie 338 gramów.

Warto też zauważyć, że w przypadku butów treningowych do codziennego biegania, masa buta nie jest kluczową wartością. Owszem, dobrze mieć lżejszego buta, ale ważniejszy jest ogólny komfort, poziom amortyzacji, stabilność, stabilizacja i ogólne walory, a nie kilkanaście czy dwadzieścia kilka gramów mniej.

Brooks Adrenaline GTS 23 - detal

Podsumowanie

Jeśli lubiłeś Adrenaline GTS 22, to polubisz Adrenaline GTS 23. Wprawne oko może nawet nie zauważyć różnic pomiędzy tymi modelami. Był to but o wyważonej amortyzacji, ponadprzeciętnej stabilności i wszechstronnym zastosowaniu i jest but o… dokładnie takich samych parametrach.

Brooks Adrenaline GTS 23 to idealny model dla osób, które poszukują jednej wszechstronnej pary butów do biegania i stawiają na stabilność. To model zarówno do codziennego treningu w mieście, ale można go zabrać też poza miasto.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pat
pat
1 rok temu

Wersję 22 kupiłem w marcu, a dziś po niespełna 6 mc zauważyłem, że od wewnętrznej strony między cholewka a podeszwa zaczynają puszczać jakby szwy.
Będzie reklamacja. Ciekawe czy tak mi się trafiło czy takie teraz one wytrzymałem, że nawet 500km nie wytrzymują.
Co ciekawe brooks ravenna mam do dziś i po 10? latach nic im nie jest.