Brooks Neuro – kosmiczna nowość od Brooksa

20 stycznia 2016 2  min czytania
Brooks Neuro

Brooks Neuro to nowość na poziomie adidas Ultraboosta czy Asics MetaRun. Brooks podobnie jak konkurencja także stworzył buta wymykającego się wszelkim klasyfikacjom, a oprócz tego wyposażonego w szereg rozwiązań zupełnie nowych i jakże oryginalnych. Także wizualnie…

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Brooks
  • rok premiery: 2016
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: codzienne treningi
  • cena regularna: 549 zł

Dane techniczne

amortyzacja: duża
4/6
drop: obniżony
6 mm
waga: średnia
320 g

Na pierwszy rzut oka but wygląda bardzo specyficznie.

Brooks Neuro

A poza tym jest na razie jedną wielką niewiadomą.

Co o nim wiadomo?

  • Waga – 266 gramów w wersji męskiej i 224 gramów w wersji damskiej. Tą lekkość czuć w ręku. Natomiast mój rozmiar 12 US waży 320 gramów. Tak więc patrząc tylko na wagę jest to but raczej treningowy.
  • Drop – 6 mm, czyli mniej niż w klasycznych butach treningowych gdzie standardem jest 10-12 mm.
  • Elastyczność – but jest bardzo elastyczny. Zarówno elastyczność wzdłużna jak i poprzeczna jest ponad przeciętnej. Pod tym względem zachowuje się bardzo naturalnie.

Dwie główne innowacje

O systemach zastosowanych w Neuro też pewnie można by sporo pisać. Na początek jednak rzucają się w oczy dwa. Po pierwsze – Hammock System – system pasków oplatających sródstopie i poprawiających trzymanie i dopasowanie stopy. Paski przechodzą pod spodem stopy i bezpośrednio zaczepiają się o sznurowadła. Dzięki temu pracują niezależnie od cholewki i tworzą swoistą obejmę dopasowującą się do stopy. To prawdopodobnie najlepsze tego typu rozwiązanie jakie widziałem w butach biegowych.

Po drugie podeszwa i bieżnik złożony z 27 elementów Propulsion Pods:

Brooks Neuro - bieżnik

Propulsion Pods to okrągłe elementy zbudowanych z dwóch rodzajów pianek BioMoGoDNA. W środku są miękkie, a na zewnątrz bardziej twarde. Dzięki temu pracują jak amortyzatory oddające energię. Brzmi znajomo? Owszem. To co jeszcze w podeszwie rzuca się w oczy to, że wewnętrzna pianka „podsów” jest w dotyku bardzo miękka a różnica między tymi dwoma piankami jest znaczna i czuć które kółka są bardziej miękkie a które mniej.

Poza tym między elementami podeszwy mamy sporo wolnego miejsca a taka konstrukcja ma też jedną bardzo ważną zaletę – znacząco zmniejsza wagę buta.

Kiedy? Za ile?

Premiera tego modelu miała miejsce 3 stycznia 2016 roku i zapewne niedługo też trafi do sprzedaży. Ile będzie kosztował w Polsce jeszcze nie wiadomo. Na dzień dzisiejszy jedyna cena jaką można znaleźć to 130 dolarów amerykańskich.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bieganie Uskrzydla
9 lat temu

Chyba najbardziej zaintrygował mnie system Hammock System, który zapowiada się dość ciekawie. Pozostaje pytanie, czy faktycznie to działa? But z tego co piszesz pojawi się za jakieś 1,5-2 miesiące to będzie można przetestować. Na pewno jest to but, na który warto zwrócić uwagę i chociaż go przymierzyć 😉

Patryk
Patryk
9 lat temu

Ciekawi mnie czy zrecenzuje pan kiedyś buty czy inny sprzęt marki Under Armour 😛

darek
darek
7 lat temu

no i co z tymi butami brooksa, jakieś komentarze, testy?