Hoka Evo Jawz – startówka dla zuchów!

18 stycznia 2019 4  min czytania
Hoka One One Evo Jawz - vibram

Jak to? Hoka bez trzech centymetrów słoniny w podeszwie? Hoka z zębami jak z glebogryzarki i raptem z centymetrem pianki pod stopą? Tak! To Hoka Evo Jawz – startówka dla tych, którzy lubią orać szlak niczym rolnik pole.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Hoka
  • rok premiery: 2019
  • nawierzchnia: teren
  • typ buta: startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: szybki trail
  • cena regularna: 549 zł

Dane techniczne

amortyzacja: minimalna
1/6
drop: obniżony
3 mm
waga: lekka
235 g

Przeznaczenie

Hoka Evo Jawz to but startowy do biegania w trudnym terenie. Tak mało amortyzowany, że gdyby nie wielki napis Hoka na cholewce powiedziałbym, że to… inov-8. Choć jest twardy niczym świąteczny zakalec ma też w sobie niesamowicie dużo przyczepności. Z racji głębokiego i grubo kołkowanego bieżnika potrafi wgryźć się niemal w każdy teren. Evo Jawz to but idealny do szybkiego orania terenowych szlaków.

To jeden z najlżejszych a jednocześnie najbardziej agresywnych butów na rynku. Mam wrażenie, że patrzę na bolid Formuły 1 na oponach z monster trucka.

Hoka Evo Jawz
  • głęboki przyczepny bieżnik,
  • lekka i bezszwowa cholewka,
  • bardzo niska waga.
  • bardzo mała amortyzacja,
  • niski drop w połączeniu z małą amortyzacją sprawiają, że to nut wyłącznie dla zaawansowanych.

Alternatywy

Evo Jawz jest tak lekką i tak przyczepną terenową startówką, że jest tylko jedna marka w której realnie można znaleźć dla niego alternatywy. To oczywiście inov-8.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
inov-8 Mudclaw 300300 g6 mm559 zł
inov-8 X-Talon 212212 g6 mm499 zł
Hoka Evo Jawz200 g3 mm549 zł
Salomon S/Lab Sense 6 SG225 g4 mm779 zł

Odchudzanie Hoki

Paradoksalnie w bucie jest niewiele. Buta też jest niewiele ponieważ jeden but w moim rozmiarze 12 US waży zaledwie 235 gramów. To najlżejszy but terenowy jaki wpadł mi w ręce i poprzednią najlżejszą terenówkę na blogu – Asics Gel-Fuji Runnegade bije aż o 49 gramy. Właściwie wszystko (poza bieżnikiem) jest w nim odchudzone.

Hoka Evo Jawz - cholewka

Odchudzanie w takich przypadkach rozpoczyna się od cholewki. Ta jest bardzo cienka, ale też na tyle gęsto tkana, że przypomina mi trochę tą z kolców lekkoatletycznych. W przypadku EvoJawz została dodatkowo zaimpregnowana powłoką Rip-Stop, która daje większą odporność na wodę. Niemniej jednak przy tak hardcorowych butach używanych zgodnie z przeznaczeniem nie ma możliwości aby w jego wnętrzu było sucho.

Na szczęście to co dostanie się do wewnątrz powinno też całkiem szybko z buta się wydostać. Cienka cholewka powinna tutaj pomóc i nie stanowić dużego oporu dla wody. Z resztą nie tylko cholewka jest „wycieniowana” i pozbawiona dodatkowych miękkich, ale też chłonących wilgoć elementów. Podobnie cienki jest też język.

Hoka Evo Jawz - sznurowanie

Jedyne mnie odchudzone miejsce to tył buta. Tutaj we wnętrzu zapiętka można znaleźć gąbkowe wykończenia dające komfort wokół pięty. Dodatkowo zapiętek w Evo Jawz jest dosyć elastyczny. W jego wnętrzu brak sztywnego i twardego elementu, który trzymałby piętę jak w imadle. Jawx jest dzięki temu bardziej elastyczny i nie ingeruje nadmiernie w pracę stopy. To but podąża za tym jak ląduje stopa. Nie odwrotnie.

Klasyczna i także dość miękka jest też wkładka wewnętrzna. To właściwie dwa główne elementy dające komfort w Evo Jawzach – miękkie wykończenie zapiętka i wkładka.

Hoka Evo Jawz - zapiętek
REKLAMA

Tylko bieżnik nie został odchudzony

Wszystko co najlepsze kryje się jednak w podeszwie. Fani Hoki mogą być rozczarowani brakiem trzech centymetrów pianki pod stopą, jednak wszystko ma swoje uzasadnienie. Po prostu „startówka dla zuchów” aby taką była musi być maksymalnie lekka i dawać zuchom jak najlepsze czucie podłoża. Dlatego właśnie Evo Jawz jest twardy, ale za to daje maksymalną przyczepność i czucie terenu.

Hoka Evo Jawz - bieżnik

Wysokość podeszwy może być nieco myląca. Dane techniczne podają 21 mm pod piętą i 18 mm pod śróstopiem. Należy jednak pamiętać o jednym – grubym 6 milimetrowym bieżniku. Bez niego zostaje 15 mm pod piętą i 12 mm pod śródstopiem. A to już dosyć mało.

Łatwo też policzyć, że drop, czyli spadek między piętą a palcami w Evo Jawz wynosi raptem 3 mm. To już bardzo blisko „zerówki” i zupełnie płaskiego ułożenia stopy w bucie. Bardziej płaskie ułożenie stopy sprzyja bieganiu ze śródstopia. A bieganie ze śródstopia choć bardziej wymagające technicznie to szybsze bieganie. Tak właśnie biegają zuchy.

Hoka Evo Jawz - drop

Zuchy docenią też na pewno głęboki bieżnik przeznaczony na mokry trail i na błoto. Służy temu 38 głębokich na 6 milimetrów kołków, które przy każdym kroku wgryzają się w ziemię. Dodatkowo, bieżnik ten wykonany jest z gumy Vibram, która daje lepszą wytrzymałość na zużycie. Całościowo wygląda na to, że dostajemy tutaj wręcz wybuchową mieszankę przyczepności i wytrzymałości. Tak agresywnych butów nie ma wiele na rynku. Właściwie tylko jedna marka ma dla tego modelu alternatywy. To wspomniany już inov-8.

Hoka Evo Jawz - vibram

Przy tym wszystkim oczywiście nie należy zapominać, że jest to but wybitnie terenowy i nie powinien być nawet okazjonalnie używany na asfalcie. Chyba, że waszym celem jest spiłowanie wszystkich kołków w podeszwie na płasko.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments