Jak zrobić dobre zdjęcie buta

1 kwietnia 2012 4  min czytania
Adidas Marathon '10 na stopie

Ostatnimi czasy, moja skrzynka mailowa roi się od maili z pytaniami o buty. Pytania są różne formułowane, lecz dotyczą jednego tematu, zdjęcia butów. Najczęstszym pytaniem, jakie przewija się w mailach jest: „Paweł! Jak to jest z tym twoimi zdjęciami butów?” lub też wprost „Czy mógłbyś zdradzić, jak robisz takie dobre zdjęcia butów?” Otóż… Mogę zdradzić. Do tego, przede wszystkim, potrzebny jest talent, talent i jeszcze raz talent. Bez tego ani rusz. Bez tego nikt nie da rady zrobić dobrego zdjęcia.

REKLAMA

Ale żeby nie pozostawić całej rzeszy biegowej gawiedzi bez odzewu, przedstawiam krótki poradnik pt: „Jak zrobić dobre zdjęcie buta”. Kładę nacisk na „dobre”, gdyż jak powszechnie wiadomo, na kręcenie kichy nie mam czasu.

Co potrzebujemy

But biegowy. Pierwszy z elementów podstawowych. Do zdjęcia buta używa się wielu rodzajów butów. W naszym przypadku będzie to but biegowy, jednak do celów treningowych dozwolone jest użycie każdego rodzaju dostępnego obuwia. Należy pamiętać, by do zdjęcia używać naszego buta. Kategorycznie zabronione jest używanie butów innych osób.

But powinien być kompletny, przez co rozumie się brak ubytków w jego pokryciu wierzchnim. Kompletność oznacza również posiadanie całej sznurówki i wkładki wewnętrznej. Wkładka jest elementem niewpływającym na wygląd zdjęcia, lecz jej brak znacząco pogarsza komfort stopy.

But powinien być czysty. W złym guście jest zdjęcie brudnego buta. Zdjęcie brudnego buta nigdy nie będzie „dobre”. But powinien być zapachowo pozytywny. W przypadku braku środków uśmierzających niepozytywny zapach można zadowolić się półśrodkiem w postaci buta zapachowo obojętnego, jednak nie jest to zalecane. But zapachowo negatywny automatyczne dyskwalifikuje nas jako autora dobrego zdjęcia buta.

Stopa. Drugi z elementów podstawowych. Wysoce zaleca się, by spełniała kryteria estetyczne. Stopa również powinna być czysta. Braki w tym elemencie możemy zamaskować poprzez zastosowanie skarpety. Należy przy tym zwrócić uwagę na czystość i kompletność skarpety. Skarpeta brudna oraz z ubytkami materiału jest niedopuszczalna i należy wymienić ją na lepszy model. Stopa, lub stopa w skarpecie, powinna również spełniać kryterium zapachowe. Niedopuszczalne jest używanie do zdjęcia stopy zapachowo negatywnej.

W przypadku stopy, bezzasadnym jest uwaga dotycząca używania stopy własnej.

Aparat fotograficzny. Używany do uwieczniania zdjęcia. Wymagania sprzętowe aparatu fotograficznego dowolne. Nie zaobserwowano różnicy pomiędzy użyciem aparatu typu lustrzanka a typu kompakt. Jako ciekawostkę należy wspomnieć, iż podobno do uwieczniania zdjęcia buta używano również aparatu wykorzystującego błonę fotograficzną. Ten fakt nie został jak dotąd potwierdzony.

Przestrzeń. Warunki minimalne zwane też brzegowymi to 1m2 powierzchni poziomej. Przestrzeń pozioma maksymalna nie została zdefiniowana. Przyjmuje się, że z każdym kolejnym metrem kwadratowym komfort robienia zdjęcia wzrasta w skali logarytmicznej. Przestrzeń pionowa ograniczona jest wzrostem człowieka i ma z nim ścisły, liniowy związek.

Jak to zrobić

Warunki wejściowe

  • Stopa, w skarpecie lub bez, spoczywa we wnętrzu buta. But jest zasznurowany. Dla ułatwienia przyjęliśmy pozycję siedzącą.
Adidas Marathon '10 na stopie

Przebieg procesu

1. Za pomocą palców obu, lub jednej ręki rozsznurowujemy but. Czynność ta składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap, to pociągnięcie, aż do poczucia oporu, za jedną z dwóch luźno zwisających końcówek sznurówki. Etap drugi, to rozplątanie prostego węzła składającego się z dwóch krzyżujących się sznurówek. Uwaga! Tych dwóch etapów nie wolno zamieniać.

2. Sprawdź czy rozplątałeś sznurówki dokładnie. Powinny zwisać każda oddzielnie. Jedna po prawej stronie buta, druga po lewej. Brak tej czynności powoduje najwięcej problemów podczas zdjęcia. Najczęstszym z nich jest tzw.: supeł sznurówkowy.

3. Poluzuj sznurówki, wyciągając je z dziurek, przez które są przewleczone. Uważaj, by nie wyciągnąć sznurówki całkowicie. Zdjęcie buta powinno być wykonywane bez całkowitego wyciągania sznurówki z dziurek. Pamiętaj też, aby poluzowywanie zaczynać od dziurek znajdujących się najbliżej kostki a najdalej palców. Próba poluzowywania od strony palców nie przyniesie pożądanego rezultatu.

4. Aby przyśpieszyć poluzowywanie sznurówek możesz użyć języka. W tym celu chwyć go za jego górną część i zdecydowanie, lecz z wyczuciem pociągnij ku dołowi. Nie używaj zbyt wiele siły, gdyż urywając język spowodujesz efekt inny od zamierzonego.

5. Kiedy sznurówki zostały już odpowiednio poluzowane możesz przystąpić do zdjęcia właściwego.

6. Przytrzymaj zapiętek buta dłonią. Dozwolone jest przytrzymane zapiętka drugą stopą, lecz nie jest to zalecane i uważane za nieprofesjonalne. Gdy zapiętek zostanie unieruchomiony zacznij podnosić stopę do góry. Stopa w kostce powinna być trzymana luźno. Umożliwi to, wraz z wysuwaniem stopy z buta, obciągnięcie palców ku dołowi. Stopa powinna ten ruch wykonać automatycznie. Jeśli nie, skonsultuj się z lekarzem lub ortopedą.

7. Podczas próby wyjęcia stopy z wnętrza buta może wystąpić opór. Najczęściej wynika on z niedostatecznego poluzowania sznurówek. Aby wyeliminować ten problem, wróć do punktu trzeciego niniejszej instrukcji. Jednak pamiętaj, że jeśli chcesz wykonać dobre zdjęcie opór nie może wystąpić.

8. Wysuwaj stopę aż znajdzie się całkowicie na zewnątrz buta. Odstaw but. Stopę, już bez buta, również postaw na podłodze. Uważaj, by stopy nie stawiać w tym samym miejscu co but. But i stopa powinny spoczywać w oddzielnych miejscach.

Efekt wyjściowy

  • But, bez stopy wewnątrz, leży na podłodze. Stopa, wyjęta z buta, spoczywa na podłodze, obok buta.
Adidas Marathon '10 obok stopy

Właśnie wykonałeś dobre zdjęcie buta.

Gratulacje!

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
13 lat temu

Paweł, dzięki za wyjaśnienia, muszę dodać, że dzięki twojemu poradnikowi ja również wykonałem dobre zdjęcie buta, ale w temacie była mowa o zdjęciach butów, a Ty opisałeś tylko zdjęcie jednego buta, a co dalej?, bo jestem zagubiony, co z drugim butem?

osiol
osiol
13 lat temu

a ja bardzo proszę o wskazówki jak zrobić zdjęcie buta damskiego. Może być jeden, nie jestem taka zachłanna. I brakuje mi podpowiedzi w kwestii doboru kolorów!

Gawma
Gawma
13 lat temu

Aby zdjąć but, lub buty najpierw należy je nałożyć. I w tym wypadku Paweł przedstawił całą instrukcje nadzwyczaj poprawnie 🙂 Jeśli ktoś potrzebuje but sfotografować niestety pewnie musi podać Pawłowi parametry swojego aparatu by mógł podać jak go ustawić 😉