Mizuno Wave Rebellion – lekkość i „pazur” z włókna szklanego

30 listopada 2021 7 min czytania
Mizuno Wave Rebellion - detal

Był azot, grafen, włókno węglowe… Co może być jeszcze? Mizuno dodaje do tego włókno szklane. Przy okazji odchudza piankę i tworzy nowego buta, który z jednej strony oferuje komfort buta treningowego, a z drugiej strony ma w sobie elementy stosowane w butach startowych, co pozwala mu przyjemnie pracować na większych prędkościach.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Mizuno
  • rok premiery: 2021
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowo-startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: tempo/interwały
  • cena detaliczna: 719 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
wysokość podeszwy: wysoka
36/28 mm
drop: klasyczny
8 mm
waga: lekka
282 g

Przeznaczanie

Mizuno Wave Rebellion to treningowo-startowy but o bardzo dobrej amortyzacji do biegania po twardych nawierzchniach. To but, który każdemu posłuży jako miękki but treningowy, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, to pozwoli pobiec szybciej. Z racji dużej amortyzacji i idącej z nią bezpieczeństwa, jest to dobra opcja jako but startowy nawet do maratonu, a także dla tych wolniejszych i nieco cięższych biegaczy. Pod kątem przeznaczenia do typu przetaczania stopy, jest to but neutralny.

Mizuno Wave Rebellion

Plusy

  • bardzo duża amortyzacja,
  • bardzo dobra dynamika przy szybszym bieganiu,
  • niska waga,
  • ponadprzeciętna przyczepność,
  • cienka przewiewna cholewka.

Minusy

  • wąski przód cholewki,
  • rozmiarówka, prawdopodobnie należy wybrać but o pół centymetra większy.

Mizuno – co jest co?

W palecie butów Mizuno dużo prościej jest go postawić obok butów treningowych i Mizuno Wave Ridera. Obydwa oferują podobną ilość pianki pod stopą i stabilność. Rider jest w tym duecie cięższy i typowo treningowy. Rebellion jest zdecydowanie lżejszy, szybszy i z treningowo-startowym charakterem.

 TRENINGOWO-
STARTOWE
TRENINGOWETRENINGOWE
STABILIZUJĄCE
największa amortyzacjaSky
Prophecy
Horizon
Paradox
bardzo duża amortyzacjaRebellionUltima
Rider
Inspire
duża amortyzacjaStreamEquate

Alternatywy

Jeszcze kilka sezonów temu włókno węglowe, szklane czy kompozytowe, zarezerwowane było dla najszybszych butów. Dziś na rynku mamy coraz więcej butów łączących szybkość, ale też bezpiecznych i dobrze amortyzowanych. Są to buty, w których niekoniecznie trzeba biec poniżej 4’00/km, aby uwolniły swój potencjał i pomagają biec szybko nawet na niższych prędkościach. Każdy biegacz amator ma swoje określenie ,,szybkości”.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
adidas Adizero Boston 10239 g8 mm649 zł
Hoka Carbon X 2239 g5 mm779 zł
Mizuno Wave Rebellion230 g8 mm719 zł
Nike Tempo Next %279 g10 mm849 zł
Nike Zoom Fly 4272 g8 mm729 zł
REKLAMA

Włókno szklane i dynamika

Co mamy w Rebellionie? Przede wszystkim włókno szklane ukryte w płytce Mizuno Wave. Przypomnę zasadę jej działania – z jednej strony jej pofalowany kształt pomaga w amortyzacji buta pod piętą, z drugiej strony jej sztywność pomaga w stabilizacji pięty. O treningowych butach Mizuno mówię często, że trzymają piętę nie tylko po bokach, ale także od spodu.

Teraz odnieśmy to do Rebelliona. Amortyzacja? Przełożenie płytki na amortyzację jest zdecydowanie mniejsze, jeśli nie znikome. Kształt fali jest bardzo płaski, a co za tym idzie jego przełożenie na amortyzację jest… bardzo płaskie. Stabilizacja? Zdecydowani jej nie brakuje. Wave w Rebellionie trzyma piętę także od spodu. W jego przypadku także mogę mówić, że jest to but który trzyma pietę zarówno po bokach jak i pod spodem. Dodatkowo Wave w Rebellionach jest dużo sztywniejszy, co tworzy sztywniejszą platformę pod stopą oraz zapewnia coś jeszcze…

Mizuno Wave Rebellion - system Wave

Dynamikę! To właśnie dzięki włóknu szklanemu dodanemu do Mizuno Wave i jego sprężystości. Dodatkowo płytka jest dłuższa, poprowadzona jest aż pod palce, gdzie rozdziela się na dwie części. Dzięki temu cały but jest zdecydowanie sztywniejszy i mniej podatny na wyginanie podeszwy w którąkolwiek stronę. W pierwszej chwili może się to wydawać dziwne i odrzucające, ale właśnie ta sztywność daje dynamikę. To czego nie możemy zgiąć w dłoniach, bo zwyczajnie mamy za mało siły, ugina się pod ciężarem ciała, sprężynuje i oddaje włożoną energię. Płytka Mizuno Wave z włóknem szklanym działa analogicznie do tych z włóknem węglowym – zapewnia dynamikę i odbicie tak, aby w bucie można było biec szybciej.

Jak wyliczyło Mizuno, czas reakcji (powrotu do wcześniejszego kształtu) w przypadku płytki z włóknem szklanym jest o 1141% szybszy niż płytki bez tego dodatku. Nie wiem skąd się wzięła ta liczba, zweryfikować jej się nie da, ale w ręku czuć, że but jest wielokroć sztywniejszy niż chociażby najnowszy Rider 25, który korzysta z klasycznej płytki Mizuno Wave.

Mizuno Wave Rebellion - detal

Amortyzacja i miękkość

Za amortyzację i miękkość Rebellionów odpowiada nie system Wave, a pianka. W tym przypadku Mizuno Enerzy Lite. O jej klasycznej odmianie producent pisze, że jest 17% bardziej miękka i zapewnia o 15% większy zwrot energii. Tutaj mamy tę samą piankę z dopiskiem ,,Lite”, co ma nam sugerować, że będzie jeszcze lżej.

Faktycznie też jest lekko – 230 gramów w rozmiarze samplowym i 282 gramy w moim rozmiarze 12 US. To z jednej strony niemało jak na buty określane mianem startowych. Patrząc natomiast na ilość amortyzacji, wysokość podeszwy i objętość buta, waga ta nie jest wysoka. To jeden z tych butów, które wyglądają ciężko ze względu na swoją wielkość, a które w ręku okazują się lekkie i myślisz sobie WOW!

Mizuno Wave Rebellion - Mizuno Enerzy

Wspomniałem o objętości buta – ponadprzeciętnej. Wynika to oczywiście z ilości zastosowanej pianki – to dokładnie 36,5 mm pod piętą i 28,5 mm pod przednią częścią stopy. To dużo, więc spokojnie można nazwać go wręcz butem maksymalistycznym. Ta wysokość i ilość pianki Mizuno Enerzy przekłada się na bardzo dobrą amortyzację i dużą miękkość buta. Także tą odczuwalną, bo ewidentnie czuć pracę i uginanie się pianki niczym w butach określanych mianem ,,poduszkowców”. Rebellion ma tej miękkości na tyle dużo, że nawet ciężsi biegacze będą czuli się w nim komfortowo.

Bieżnik i przyczepność

Bieżnik w Rebellionach wygląda interesująco. Przypomina naklejone gumowe elementy bieżnika na materiał i nazywa się G3 Sole. To coś innego niż to co widzimy w większości butów biegowych. Mimo swojej odmienności jest to bieżnik przeznaczony typowo na asfalt, a swoją drobną, ale też chropowatą fakturą zapewniający ponadprzeciętną przyczepność zarówno na asfalcie jak i na szutrze.

Mizuno Wave Rebellion - bieżnik

Piętą achillesową może być tylko ta duża pusta przestrzeń pod… piętą. Z doświadczenia wiem, że w każdą taką podłużną szparę z łatwością wchodzą kamienie i szyszki. W Rebellionach ta przestrzeń jest tak duża, że kamień musiałby być też odpowiednio duży, co byłoby problematyczne. Dodatkowo jest to but przede wszystkim na twardą nawierzchnię, na asfaltowe drogi i sporadycznie powinien być używany poza nimi. Wtedy problemu z wchodzącymi elementami najzwyczajniej nie będzie.

Mizuno Wave Rebellion - podeszwa

Cholewka i stabilność

Cholewka wykonana jest z jednowarstwowej siatki, co zapewnia jej odpowiednią przewiewność nawet w ciepłe dni. W rejonie sznurowania ta cienka siatka dubluje się, ponieważ pod nią znajduje się kolejna warstwa materiału – tego, który wraz z językiem i sznurowadłami odpowiada za dobre dopasowanie buta do stopy. W rejonie pięty robi się klasycznie. Zapiętek wykończony został optymalną ilością gąbki. Są buty, które w tym miejscu mają jeszcze więcej gąbek i miękkiego wykończenia, natomiast tu jest go nieco mniej, co podkreśla szybszy charakter buta.

Mizuno Wave Rebellion - cholewka

W zapiętku znajdziemy klasyczne sztywne wzmocnienie trzymające piętę przed uciekaniem na boki. Jego kształt i wysokość jest w zasadzie taki sam jak w typowo treningowych butach Mizuno i zapewnia bardzo dobrze trzymanie pięty. Dodatkowo mamy pod spodem w podeszwie Wave, który trzyma piętę niejako od spodu. Pod kątem stabilizacji i trzymania stopy Rebellion stoi na ponadprzeciętnym poziomie.

Szerokość buta i miejsce na palce – bez szału. Cholewka w najszerszym miejscu ma raptem 104 mm szerokości, co nie jest dużą wartością i patrząc tylko na tę liczbę, to Rebellion jest wąskim butem. Dodatkowo kształt buta nie ułatwia sprawy, bo nie jest specjalnie obszerny i miejsca na moją stopę zostawia może nie za mało, ale mogłoby być więcej. Oczywiście to też pochodna szybszego charakteru buta – im szybszy, tym węższy i smuklejszy, a im wolniejszy i lepiej amortyzowany, tym szerszy. Niemniej jednak ja wybrałbym but o pół centymetra większy niż ten, na który zazwyczaj się decyduję, czyli zamiast buta w rozmiarze 12 US i długości 30 cm, lepszy byłby ten w rozmiarze 12,5 US i o długości 30,5 cm.

Mizuno Wave Rebellion - toebox

Sprawy nie ułatwia też rozmiarówka butów Mizuno, gdzie nie warto patrzeć na rozmiar europejski, bo łatwo o pomyłkę. Wyjaśnię na przykładzie jednego z najbardziej popularnych rozmiarów. W przypadku zdecydowanej większości marek rozmiar 44 EU to but o długości wkładki 28 cm, co przekłada się na rozmiar 10 US. W przypadku butów Mizuno, but w rozmiarze 44 EU to but o długości wkładki 28,5 cm, co przekłada się na rozmiar 10,5 US. Różne marki i choć rozmiar europejski ten sam, to są to buty o różnej długości. Dlatego w Mizuno tym bardziej warto patrzeć tylko na długość wkładki w centymetrach.

Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
biegacz
biegacz
1 rok temu

Sprawy nie ułatwia też rozmiarówka butów Mizuno, gdzie nie warto patrzeć na rozmiar europejski, bo łatwo o pomyłkę. Wyjaśnię na przykładzie jednego z najbardziej popularnych rozmiarów. W przypadku zdecydowanej większości marek rozmiar 44 EU to but o długości wkładki 28 cm, co przekłada się na rozmiar 10 US. W przypadku butów Mizuno, but w rozmiarze 44 EU to but o długości wkładki 28,5 cm, co przekłada się na rozmiar 10,5 US. Różne marki i choć rozmiar europejski ten sam, to są to buty o różnej długości. Dlatego w Mizuno tym bardziej warto patrzeć tylko na długość wkładki w centymetrach.

Potwierdzam, buty Mizuno mają inną rozmiarówkę niż np. Nike. Trzeba wziąć 0,5 rozmiaru EU mniej.

Rebellion jest wąskim butem. Dodatkowo kształt buta nie ułatwia sprawy, bo nie jest specjalnie obszerny i miejsca na moją stopę zostawia może nie za mało, ale mogłoby być więcej. Oczywiście to też pochodna szybszego charakteru buta – im szybszy, tym węższy i smuklejszy, a im wolniejszy i lepiej amortyzowany, tym szerszy. Niemniej jednak ja wybrałbym but o pół centymetra większy niż ten, na który zazwyczaj się decyduję

Po sprawdzeniu Mizuno Wave Rider 25, które potwierdziły, że trzeba wziąć 0,5 rozmiaru mniej – Mizuno Wave Rebellion jednak też zamówiłem o 0,5 mniejsze.

Był to dobry wybór. Na pierwszy bieg założyłem cienkie skarpety sugerując się informacją o wąskości tego modelu, ale spokojnie było miejsce, więc bez problemu można ubierać standardowe skarpety. Zamówiłem z oficjalnego internetowego sklepu Mizuno, więc na pewno oryginalne (niestety trzeba odebrać za granicą, nie wysyłają do Polski).