New Balance 880 w kawałkach, czyli bez Zooma, GELu i boosta

13 maja 2016 3 min czytania
New Balance 880 - przekrój wzdłuż pięta

Nike ma poduszki Zoom, Asics – GEL, adidas boosta. A co ma New Balance?! New Balance ma pianki o różnej miękkości i stosuje je w zależności od tego jak bardzo buty mają być amortyzowane lub jakie zadania spełniać. Tak też, z dwóch rodzajów pianek zbudowany jest 880.

Aktualna generacja modelu 880 ma numer v5 tutaj natomiast pod nóż poszła edycja v4. Nie ma natomiast czego żałować, bo w przypadku tego modelu oraz wielu innych modeli NB byłoby bardzo podobnie.

New Balance 880 v4

Większość producentów butów ma swój opatentowany pomysł na amortyzację. Są poduszki gazowe Zoom w butach Nike, jest wyglądający jak styropian Boost, nieśmiertelny GEL Asicsa i pofalowana płytka Wave od Mizuno. A co ma New Balance? W New Balance nie ma cudów. Cała podeszwa, nawet w tych najlepiej amortyzowanych butach opiera się na kombinacji różnych pianek. Tak też jest w przypadku NB 880.

New Balance 880 - przekrój wzdłuż pięta

Wewnątrz mamy dokładnie to samo co widać z zewnątrz czyli dwie warstwy pianek. Ta wyżej zwana „ActevaLite” jest mniej miękka. Ta niżej „Absorb” jest bardziej miękka. I tak jest w każdym miejscu. Nad piankami na samej górze znajduje się jeszcze warstwa niebieskiego wykończenia. A na samym dole guma węglowa, z której wykonany jest bieżnik.

Tak samo jak pod piętą tak jest też od śródstopiem.

New Balance 880 - przekrój wzdłuż śródstopie

Przy okazji. Z tyłu wysokość buta wyszła mi 26 mm, z przodu pod śródstopiem 16 mm. Tak więc różnica między piętą a palcami to 10 mm. W materiałach produktowych jest natomiast podane 12 mm. Różnica to albo błąd pomiaru, albo fakt, że są to buty używane.

REKLAMA

W poprzek

W poprzek również bez żadnych niespodzianek. Mógłbym te buty pociąć w centymetrowe plasterki a wszędzie byłoby tak samo. Pod piętą.

New Balance 880 v4 - przekrój pięta

W połowie buta, gdzie poza piankami i czterema widocznymi wszędzie warstwami widać też sztywny mostek stabiliizaujęcy T-Beam.

New Balance 880 v4 - przekrój śródstopie

A także pod palcami.

New Balance 880 v4 - przekrój palce

Podeszwa w butach New Balance 880 w środku wygląda dokładnie tak samo jak jak z zewnątrz. Na samej górze wykończenie zwane lastingiem, które jest zszyte z cholewką. Pod nią bezpośrednio dwie warstwy pianek o różnym stopniu miękkości. Na samym dole bieżnik wykonany z gumy węglowej. Klasyka, ale z drugiej strony warto pamiętać że w innych butach poza poduszkami Zoom, GELem i boostem w większości jest też pianka, bardzo podobna do tej z NB.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
TomekP
TomekP
6 lat temu

Z faktu że jestem pronatorem, biegałem do tej pory w butach Asics GT-2000. Biegając głównie po asfalcie 40km/tygodniowo buty sprawdzają się naprawdę świetnie, jednak jest to już drugi komplet w którym po 800km przecierają się siatki przy dużym i małym palcu. Czy ten model New Balance sprawdzi się dla osoby pronującej? Oglądając zdjęcia widzę że but ten posiada wzmocnienia w tych newralgicznych dla mnie miejscach 🙂 Cenowo również znośnie… Pozdrawiam

TomekP
TomekP
6 lat temu

Czyli rozumiem że 870 teoretycznie też da radę?