Nike Zegama – pierwsze Nike na biegi ultra?

24 sierpnia 2022 6  min czytania
Nike ZoomX Zegama

Najbardziej amortyzowane buty trailowe? Odpowiedź na Hokę Speedgoata? Pierwsze Nike na biegi ultra? O Zegamie można mówić na różne sposoby. Nie zmienia to faktu, że Nike chce jeszcze mocniej wejść zaznaczyć swoją obecność w terenie.  Można też mieć wątpliwości jak pianka ZoomX sprawdzi się w bucie terenowym.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Nike
  • rok premiery: 2022
  • nawierzchnia: teren
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: biegi ultra
  • cena regularna: 699 zł

Dane techniczne

amortyzacja: maksymalna
6/6
drop: obniżony
4 mm
waga: średnia
341 g

Przeznaczenie

Nike ZoomX Zegama to bardzo dobrze, ba, maksymalnie amortyzowany but do biegania w trudnym terenie, także w górach. Taka monstrualna ilość pianki sprawia, że może sprawdzić się także na najdłuższych biegach ultra. Jeśli nie biegasz tak daleko to na krótszych biegach także doskonale da sobie radę.

Nike ZoomX Zegama

Nike – co jest co?

Przez wiele lat Nike oferowało najpierw dwa, potem trzy modele butów trailowych. Jest to Terra Kiger, Wildhorse i Pegasus Trail. Dwa pierwsze to buty o typowo górskim przeznaczeniu. Trzeci to bardzo dobrze amortyzowana, ale jednak hybryda buta w lekki teren i miasto. Brakowało w tym zestawieniu buta który jednocześnie będzie butem w góry i będzie oferował bardzo dużo amortyzacji.

Tu właśnie pojawia się Zegama. Wraz z kolejną nowością Nike w teren czyli Ultrafly trochę przemodelowują ofertę butów biegowych. Zegama tym samym uzupełnia Terra Kigera i Wildhorse w kategorii butów terenowych/górskich. Każdy z nich oferuje inną miękkość i każdy najlepiej spisze się na nieco innych dystansach.

STARTOWE/
BIEGI GÓRSKIE
BIEGI GÓRSKIELAS, DROGI SZUTROWE
biegi ultraZegama
długie dystanseUltraflyWildhorsePegasus Trail
krótkie dystanseTerra Kiger

Alternatywy

Nie chce być inaczej. Przeznaczona na najdłuższe dystanse i bardzo miękka Zegama konkuruje z maksymalistycznymi butami terenowymi w tym z najbardziej rozpoznawalnym butem tego segmentu, czyli Hoką Speedgoatem. Czas pokaże czy będzie to godny konkurent.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
Altra Olympus 4303 g0 mm759 zł
Brooks Caldera 5301 g4 mm549 zł
Hoka Challenger ATR 6279g5 mm599 zł
Hoka Speedgoat 5291 g4 mm679 zł
Nike ZoomX Zegama265 g4 mm699 zł
The North Face Enduris II309 g6 mm599 zł

Co w bucie?

Podeszwa Zegamy w całości została wykonana z pianki ZoomX – aktualnie najbardziej miękkiej i responsywnej pianki stosowanej przez Nike. Jest to pianka znana przede wszystkim z najbardziej zaawansowanych karbonowych startówek Alphafly Next% i Vaporfly Next%. Z każdym sezonem pojawia się w coraz większej ilości „wolniejszych” butów. To pierwszy raz kiedy mamy tę piankę w bucie terenowym.

Nike ZoomX Zegama - pianka ZoomX

Efekt jest, powiedziałbym, zaskakujący i nadspodziewanie przyjemny. Mamy na rynku buty maksymalnie amortyzowane, ale nie jestem pewien czy aż tak miękkie. Podeszwa z ZoomX jest nie tylko wysoka (37 milimetrów z tyłu i 33 milimetry z przodu) a w dodatku bardzo miękka i pracująca pod stopą zarówno pod kątem miękkości jak i właśnie sprężystości. Na swój sposób można powiedzieć, że Zegama to mocny kandydat na najlepiej amortyzowany but terenowy na rynku. Przynajmniej w kategorii odczuwalnej miękkości pod stopą.

Poziom miękkości i amortyzacji predysponuje Zegamę na najdłuższe dystanse w terenie z biegami ultra włącznie.

Nike ZoomX Zegama - amortyzacja

Pewną obawę może budzić stabilność a raczej jej niewystarczająca ilość szczególnie na najdłuższych dystansach czy po dłuższym przebiegu. Minusem każdej tak wysokiej a jednocześnie miękkiej i plastycznej podeszwy jest fakt, że stopa leżąca na niej ma większą możliwość „pływania” na boki. Może to powodować mniejszą stabilność buta w porównaniu z tymi o nieco twardszej podeszwie. Przez 200-300 kilometrów Zegama będzie bardzo efektywnie współpracować.

Zegama to jednak but także, a nawet przede wszystkim, but na najdłuższe dystanse i na dużo większy kilometraż. Pianka ZoomX generalnie nie grzeszy wytrzymałością na odkształcenia i po 300-500 kilometrach może już być na tyle odkształcona, że ryzyko skręcenia stawu skokowego będzie większe. Mocny, wytrenowany biegacz sobie poradzi. Gorzej może być z tymi początkującymi, słabszymi.

Nike ZoomX Zegama - tyłem

Ochrona i przyczepność

Poza dużym elementem pianki ZoomX w podeszwie mamy coś jeszcze. To płytka chroniąca przed ostrymi krawędziami. Analogiczna do tej stosowanej w Terra Kigerach. W Zegamie położona jest w przedniej części podeszwy. Jej zadaniem jest zapewnienie komfortu podczas biegu po kamieniach. Punktowy nacisk dzięki płytce jest rozpraszany na większą powierzchnię co jest bardziej komfortowe.

Nike ZoomX Zegama - przyczepność

Za przyczepność odpowiada uniwersalny bieżnik o wysokości 4 milimetrów. Wykonany z dwóch mieszanek gumowych o oznaczeniach OG/RS 002 i OG/RS 003. To standardowe mieszanki gum stosowane w butach trailowych Nike. Ta oznaczona dwójką to mieszanka „pośrednia”, ta z trójką to mieszanka „miękka”. Ta pośrednia (a w tym duecie – ta twardsza) znajduje się w miejscach pierwszego kontaktu stopy z podłożem a tym samym najbardziej narażonych na zużycie. Bardziej miękka guma jest w miejscach pozostałych.

Nike ZoomX Zegama - bieżnik

To oczywiście teoria gdyż w praktyce w trudnym terenie ruch stopy i sposób w jaki ląduje na podłożu jest wysoce nieprzewidywalny. Z tego też powodu najlepszym rozwiązaniem, szczególnie jeśli mówimy o bucie na biegi ultra, powinno być pokrycie całej powierzchni buta odpowiednio mocnym bieżnikiem. Owszem, but byłby nieco cięższy, ale dzięki temu wytrzymalszy. Pokrycie tak miękkiego materiału jakim jest ZoomX bieżnikiem tylko w części przedniej i tylnej zapominając o środku to niczym odsłonięcie brzucha smoka. Smok jest niezwyciężony dopóki śmiały rycerz nie wbije mu czegoś w brzuch.

REKLAMA

Na wadze

Zegama nie jest butem ciężkim. Według materiałów producenta but męski waży 309 gramów a but damski 265 gramów. W moim rozmiarze 12 US waży natomiast 341 gramów. To praktycznie w punkt średnia dla buta do biegania w terenie (344 gramy). Jest optymalnie.

Nike ZoomX Zegama - detal

Cholewka jednocześnie lekka i wzmocniona

Cholewka w Zegamie jest dosyć lekka. Wykonana z klasycznej technicznej siatki, dobrze wentylowanej. W pierwszej chwili przypomina tą stosowaną w modelu Wildhorse. Zasługa to przede wszystkim niskiego stuptutu otaczającego kostkę. Nie zastąpi on klasycznych stuptutów, ale w pewnym stopniu ograniczy dostawanie się „niespodzianek” do wnętrza buta.

Nike ZoomX Zegama - stuptut

Z przodu przewidywalnie i charakterystycznie dla innych trailówek Nike. Przód, w zasadzie dziób, buta wzmocniony jest dosyć solidnym i obszernym „zderzakiem” zapewniającym więcej bezpieczeństwa dla palców w trudnym terenie. Jest też umiarkowanie szeroki. W pierwszej chwili także pod tym kątem wydaje się podobna do Wildhorse, który oferuje dużo miejsca na palce i jest wręcz porównywany do dziobaka. Zegama dziobakiem nie jest, osoby lubiące przestrzeń mogą się czuć rozczarowane. Dla pozostałych na palce jest dość miejsca.

Nike ZoomX Zegama - toebox

Podsumowując

Tak miękkiego buta jeszcze Nike nie miało. Miękkość którą oferuje Zegama nie jest czymś powszechnym w butach trailowych i jest to coś czym ten but przede wszystkim zwraca swoją uwagę i co skłania go do biegów ultra. Uniwersalny bieżnik pozwoli pobiec w nim po większości terenowych ścieżek. Wątpliwości mogą budzić dwie rzeczy. Po pierwsze jak szybko będzie zużywać się podeszwa ZoomX w miejscach nie osłoniętych bieżnikiem. Po drugie, czy w terenie miękki ZoomX nie zacznie się odkształcać zbyt szybko powodując problemów ze stabilnością. Na te pytania nie mam na razie odpowiedzi.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Danielson
Danielson
2 lat temu

Hej. Nie bardzo rozumiem jak to porównywać do jakiejkolwiek Hoki. Dla mnie ten but to dramat. Każdy korzeń, kamyk, kamyczek czy żwir czuć mocniej niż w SGoatach z 2000km przebiegiem.
Dwa razy wziąłem je do lasu na nizinach. Szutry, leśne drogi itp. A gdzie dopiero w góry…
Liście i piach, okej, są responsywne, bez większego poślizgu, ale przeszkody typu kamienie, ehhh szkoda gadać…Komfort moich stóp to jakieś 2/10.
Fakt, design super, marketing też ale dla mnie to buty na maks 10, może 15km.

Pewnie jestem upośledzony i uzależniony od Hoki (SGoat2, 4, Bondi7) ale taką a nie inną mam opinie. Sorki. zawiodłem się maksymalnie.

Adam
Adam
2 lat temu
Reply to  Danielson

Potwierdzam, komfort stóp żaden. Po treningu boli mnie szczególnie podbicie stopy. Biegłem w nich dwa razy i wróciłem do starych Asicsów. Dla mnie ten but to porażka

Jacek
Jacek
1 rok temu

Czy buty nadają się do miejskiej nawierzchni? Wypustki maja 4mm, moze jakby je zetrzec o polowe?