Nike Zoom Streak LT 2 – pierwsze wrażenie

9 listopada 2014 2 min czytania
Nike Zoom Streak LT 2

Nie jestem tak szybkim biegaczem abym potrzebował butów startowych więc ich nie miałem. Teraz nadal ich tak naprawdę nie potrzebuję ale do moich rąk, a raczej na razie do mojej szafy, trafiły Zoom Streak LT – typowo rasowa startówka. But rakieta, który waży mniej niż połowę mojego normalnego buta do biegania.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Nike
  • rok premiery: 2014
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: starty 5-10 km
  • cena regularna: 399 zł

Dane techniczne

amortyzacja: minimalna
1/6
drop: obniżony
4 mm
waga: lekka
178 g

Co to są buty startowe?

Streak LT 2 to w ten sposób typowy przedstawiciel butów startowych. Czyli takich pozbawionych większości amortyzacji, większości usztywnień cholewki a co za tym idzie bardzo lekkich. Z racji małej amortyzacji nie nadają się do codziennego ubijania kilometrów. Nadają się natomiast do bardzo szybkiego biegania. To właśnie w butach startowych powinno się zakładać tylko na bardzo szybkie treningi i na zawody.

Buty startowe nie są dla każdego. Większość biegaczy, takich jak ja, jest po prostu za słaba i za wolna dla tych butów. Większość takiej lekkości i dynamiki nie wykorzysta. Jeśli biegasz w klasycznych butach do biegania i szukasz lżejszych i szybszych butów to w pierwszej chwili wybieraj wśród butów treningowo-startowych czy też lekkich treningowych. Dla większości amatorów będzie to najlepszy wybór.

Buty startowe są natomiast jeszcze głębszym poziomem wtajemniczenia. Do takich butów jak właśnie Zoom Strak LT trzeba naprawdę biegać bardzo szybko.

Nike Zoom Streak LT 2

Co w Zoom Streak LT?

Niewiele bo każdy but startowy jest w swej konstrukcji nieskomplikowany. W Zoom Streak LT mamy:

  • Nike Zoom – czyli poduszkę gazową pod piętą. Dużo mniejsza i dużo mniej istotna w takich butach.
  • Cushlon LT – czyli pianka podeszwy. Jedna i jedyna bez zbędnych dodatków..
  • 4 milimetry dropu – czyli spadek między piętą a palcami wynosi raptem 4 milimetry. Niski drop dodatkowo wymusza szybsze bieganie ze śródstopia.

No jeszcze ta waga! Waga, która oficjalnie wynosi 150 gramów. To tyle co nic. To tyle że para tych butów waży mniej niż jeden klasyczny but do biegania. To tyle, że teraz każdy inny but do biegania wydaje mi się ciężkim kawałem mięsa.

Ale takie właśnie mają być startówki. Diabelsko lekkie i piekielnie dynamiczne. Taki ma być i pewnie jest Streak LT. Trzeba będzie to przy jakiejś okazji sprawdzić.

Może się nie pozabijam…

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
9 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
lubelskibiegacz.pl
lubelskibiegacz.pl
9 lat temu

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś stał się szybkim biegaczem :). Kwestia treningu.

wojtas
wojtas
9 lat temu

Piszesz, że trzeba biegać naprawdę szybko a co to znaczy naprawdę szybko? Jakie to tempo?

Tomasz
Tomasz
8 lat temu

A ta waga 150gr to przy jakim rozmiarze???

Tomasz
Tomasz
8 lat temu

A polecił byś jeszcze jakieś startówki?

Dominik
Dominik
8 lat temu

Nadawałyby się na dłuższe trasy typu 10km/21km?

Viq
Viq
8 lat temu
Reply to  Dominik

Na 10 by sie nadaly ale na trucht z duzo od siebie slabszym „zawodnikiem” . Tempo ? Takie ze mozna pogadac i pozwiedzac biegając przy tym nie duszac i dyszac sie. Ja tych butow uzywam do startow na 5k. Chociaz moze koledzy z etiopii i 21k w nich robia… Ja nie.