Nike Zoom Streak LT 2 – pierwsze wrażenie

Nie jestem tak szybkim biegaczem abym potrzebował butów startowych więc ich nie miałem. Teraz nadal ich tak na prawdę nie potrzebuję ale do moich rąk, a raczej na razie do mojej szafy, trafiły Zoom Streak LT – typowo rasowa startówka. But rakieta, który waży mniej niż połowę mojego normalnego buta do biegania.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – bardzo mała
1/6
 
 
▪ drop – obniżony
4 mm
 
 
▪ waga – piórkowa
178g
 
 
▪ cena katalogowa – 399 zł
399 zł
 
 
* wartości dla rozmiaru 12 US

Co to są buty startowe?

Streak LT 2 to w ten sposób typowy przedstawiciel butów startowych. Czyli takich pozbawionych większości amortyzacji, większości usztywnień cholewki a co za tym idzie bardzo lekkich. Z racji małej amortyzacji nie nadają się do codziennego ubijania kilometrów. Nadają się natomiast do bardzo szybkiego biegania. To właśnie w butach startowych powinno się zakładać tylko na bardzo szybkie treningi i na zawody.

Buty startowe nie są dla każdego. Większość biegaczy, takich jak ja, jest po prostu za słaba i za wolna dla tych butów. Większość takiej lekkości i dynamiki nie wykorzysta. Jeśli biegasz w klasycznych butach do biegania i szukasz lżejszych i szybszych butów to w pierwszej chwili wybieraj wśród butów treningowo-startowych czy też lekkich treningowych. Dla większości amatorów będzie to najlepszy wybór.

Buty startowe są natomiast jeszcze głębszym poziomem wtajemniczenia. Do takich butów jak właśnie Zoom Strak LT trzeba naprawdę biegać bardzo szybko.

Nike Zoom Streak LT 2

Co w Zoom Streak LT?

Niewiele bo każdy but startowy jest w swej konstrukcji nieskomplikowany. W Zoom Streak LT mamy:

 • Nike Zoom – czyli poduszkę gazową pod piętą. Dużo mniejsza i dużo mniej istotna w takich butach.
 • Cushlon LT – czyli pianka podeszwy. Jedna i jedyna bez zbędnych dodatków..
 • 4 milimetry dropu – czyli spadek między piętą a palcami wynosi raptem 4 milimetry. Niski drop dodatkowo wymusza szybsze bieganie ze śródstopia.

No jeszcze ta waga! Waga, która oficjalnie wynosi 150 gramów. To tyle co nic. To tyle że para tych butów waży mniej niż jeden klasyczny but do biegania. To tyle, że teraz każdy inny but do biegania wydaje mi się ciężkim kawałem mięsa.

Ale takie właśnie mają być startówki. Diabelsko lekkie i piekielnie dynamiczne. Taki ma być i pewnie jest Streak LT. Trzeba będzie to przy jakiejś okazji sprawdzić.

Może się nie pozabijam…

REKLAMA

9 komentarzy do “Nike Zoom Streak LT 2 – pierwsze wrażenie

 • 10.11.2014 o 17:41
  Permalink

  Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś stał się szybkim biegaczem :). Kwestia treningu.

  Odpowiedz
  • 11.11.2014 o 13:35
   Permalink

   Już niedługo mam nadzieję, że wrócę do biegania i treningów. A na wiosnę mam nadzieję że będzie szybko 🙂

   Odpowiedz
 • 10.11.2014 o 21:50
  Permalink

  Piszesz, że trzeba biegać naprawdę szybko a co to znaczy naprawdę szybko? Jakie to tempo?

  Odpowiedz
  • 11.11.2014 o 13:42
   Permalink

   Ciężko powiedzieć. To też zależy od dystansu. Na pewno grubo poniżej 4:00 min/km. Przy wolniejszym bieganiu po prostu buty o takiej specyfice (mniej amortyzacji, mniejsza waga i lepsza dynamika) niewiele ci nie dadzą, a mogą zrobić nawet krzywdę.

   Odpowiedz
  • 13.11.2015 o 17:33
   Permalink

   Te 150 gramów wzięte było z katalogu, więc to teoretycznie rozmiar 9 US. Przed chwilą zważyłem swoje 12 US i waga pokazała mi 178 gramów.

   Odpowiedz
   • 17.11.2015 o 13:01
    Permalink

    A polecił byś jeszcze jakieś startówki?

 • 05.04.2016 o 22:32
  Permalink

  Nadawałyby się na dłuższe trasy typu 10km/21km?

  Odpowiedz
  • 17.04.2016 o 23:13
   Permalink

   Na 10 by sie nadaly ale na trucht z duzo od siebie slabszym „zawodnikiem” . Tempo ? Takie ze mozna pogadac i pozwiedzac biegając przy tym nie duszac i dyszac sie. Ja tych butow uzywam do startow na 5k. Chociaz moze koledzy z etiopii i 21k w nich robia… Ja nie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *