Po czym poznać że buty do biegania należy wymienić?

Kiedy ktoś pyta się po jakim czasie zmienić buty najbezpieczniej zawsze jest odpowiedzieć – to zależy! Bo choć przyjęło się mówić że dobrze amortyzowany, but do biegania straci swoją amortyzację po 1000 kilometrów to jest to wartość bardzo względna. Wpływa na nią kilka czynników.

REKLAMA

Skąd 1000 kilometrów?

Najczęściej przyjęło się mówić, że żywotność amortyzacji w bucie biegowym (treningowym) to około 1000 kilometrów. Jest to wartość uśredniona i wynikająca z obserwacji i doświadczeń biegaczy. Producenci tej informacji nie podają, nie da się też określić cyfr, że amortyzacja w bucie biegowym wystarczy na tyle a tyle kilometrów. Nie da się powiedzieć, że dana pianka traci tyle a tyle procent amortyzacji po takiej a nie innej ilości kilometrów. Zawsze jest to wartość indywidualna i tak samo jak producenci nie chcą ryzykować i unikają jej podawania, tak samo ja jej wam nie jestem w stanie podać.

Znak zapytania

Co wydłuża a co skraca żywotność buta?

 • Masa biegacza – im większa tym pianki i inne systemy amortyzacji szybciej stracą swoje właściwości. Im mniejsza masa biegacza tym z każdym krokiem naciska on na podeszwę lżej a materiał wolniej traci swoje właściwości. W tym przypadku lżejsi biegacze są w nieco uprzywilejowanej sytuacji. Z racji swojej wagi wolniej „ubijają” buty biegowe i ich amortyzacja starczy im na większą ilość kilometrów.
 • Specyfika buta – owe uśrednione 1000 kilometrów tyczy się przede wszystkim buta treningowego, który jest nastawiony na amortyzację i ma bardziej solidną cholewkę. Im bardziej startowy but tym amortyzacji jest mniej więc wystarcza na krócej. Dochodzą tutaj też kwestie zastosowanych pianek gdzie ich lekkość i sprężystość odbija się na ich żywotności. W przypadku butów startowych rzadko kiedy ich żywotność będzie przekraczała 1000 km a będzie to raczej 600-800 kilometrów. W przypadku ultraszybkiego Vaporfly Next% mówi się nawet o żywotności buta rzędu 200 kilometrów…
 • Teren i warunki zewnętrzne mocno eksploatują buta ale w zupełnie inny sposób. Terenowe buty raczej nie „kończą się” wraz z ubiciem ich amortyzacji, choć to oczywiście także następuje. Terenówki rozpadają się najczęściej „od góry”. Piasek, kamienie, błoto, glina – to nie jest to co cienkie siatkowe cholewki lubią najbardziej. Buty terenowe często mają cholewki wykonane z dużo solidniejszych materiałów niż cienka meshowa siatka ale nawet takie wzmocnione buty po pewnym czasie nie wytrzymują.
Bieszczady - panorama

Przebiegłem w butach 1500 km i nadal wyglądają jak nowe

Niestety ale zużycia amortyzacji nie widać. Nie dzieje się też tak, że po 1000 czy 1500 kilometrów następuje BANG! i but z miękkiego staje się twardy. To następuje powoli, właściwie z każdym Twoim krokiem więc spadku amortyzacji możesz w ogóle nie poczuć. To dlatego jeśli but nie zaczyna się rozpadać to wydaje się, że cały czas jest dobry do biegania i można w nim biegać rok, dwa, trzy czy sześć lat. Otóż nie…

Solidnie wykonany but po 1000 kilometrach może wyglądać prawie jak nowy. Może być też prawie jak nowy po 2000 czy 3000 kilometrach. Niemniej jednak choć taki but może wyglądać bardziej niż OK, to wszystkie pianki z których wykonana jest podeszwa już dawno straciły swoje właściwości amortyzujące. Biegacze o takich butach mówią, że „się ubiły”. Choć wygląd wcale na to nie wskazuje to dla własnego zdrowia należało by je wymienić na nowe.

Buty do biegania - New Balance

Niestety nie da się tego stwierdzić na pierwszy rzut oka i nie ma ku temu cudownych narzędzi. Generalnie najlepiej po prostu abyś miał uwagę na to ile kilometrów przebiegłeś w danych butach. Jeśli jest to twoja jedyna para jest to proste, bo zapewne zliczasz pokonane kilometry. Jeśli butów masz więcej warto skorzystać z narzędzi w aplikacjach aby zliczać ile kilometrów pokonała każda z Twoich par butów. Takie narzędzie (tylko przez www, brak w aplikacji mobilnej) do dodawania ma chociażby Strava. Im bliżej danym butom do 1000 kilometrów przebiegu tym bardziej powinieneś rozglądać się za nową parą.

Sygnałem, że buty już przestały działać są też często Twoje wrażenia. Czasami czuć, że to co masz pod stopą już nie jest miękkie a chodnik stał się jakby bardziej twardy niż pół roku czy rok temu. Czasami z tego powodu pojawiają się jakieś dolegliwości bólowe związane z tym, że ciało musi przejąć więcej amortyzacji, którą w normalnych warunkach zapewniałaby amortyzacja w bucie. To też sygnały „że but się ubił” i czas rozejrzeć się za kolejną parą.

A co z tymi starymi?

Wyrzucać często je szkoda, kiedy but wygląda jeszcze całkiem dobrze. Prawdę mówiąc ja sam rzadko to robię. Najczęściej buty takie stają się:

 • drugą/awaryjną parą butów – wtedy te nowe, które nie są ubite i których amortyzacja cały czas działa są moją podstawową parą butów biegowych. Starą parę natomiast wykorzystuję w przypadku kiedy np. pada i szkoda mi moich podstawowych butów treningowych, tak samo kiedy wiosną czy jesienią chodniki i ulice są pełne błota i wody, lub też kiedy podobnie „brudnych” warunków spodziewam się w lesie. Starej pary butów w takich sytuacjach mi nie szkoda.
Polańczyk - błoto po raz pierwszy
 • butami na co dzień – tak, dużo chodzę w butach biegowych i często są to buty z nie najnowszych kolekcji. Są już zbyt ubite i mało komfortowe do biegania, ale po solidnym ich wypraniu (czasami także w pralce) stają się wygodnymi butami do chodzenia na co dzień. Często są wygodniejsze na co dzień niż większość butów tzw. „codziennych”.
REKLAMA

8 komentarzy do “Po czym poznać że buty do biegania należy wymienić?

 • 16.05.2020 o 21:27
  Permalink

  Pegasus 34 Shield – całą minioną zimę były moimi casualowymi butami 😀

  Odpowiedz
 • 26.05.2020 o 15:23
  Permalink

  Bardzo dziękuję za artykuł o zużywaniu się butów.
  Bardziej do mnie przemawia to co napisałeś niż stwierdzenia, że przy wadze powyżej 100 kg to amortyzacja buta wystarczy na 600 km.

  Pozdrawiam

  Jerzy

  Odpowiedz
 • 02.06.2020 o 14:21
  Permalink

  Witam.A czy „wiek” butów może mieć wpływ na prawidłową amortyzację(5 lat)? Dodatkowo wykorzystywane były w innym celu(fitness).Kupione do biegania, jednak po kilku m-cach kontuzja spowodowała że zmieniłam rodzaj aktywności-teraz wróciłam do biegania.Myślę że samego biegu mogło być w tym czasie około 400km, w ciągu 5 lat treningów fitness- 2 godz. w tygodniu…A one nie chcą się zniszczyć…:-)

  Odpowiedz
  • 06.06.2020 o 22:58
   Permalink

   Jeśli but był właściwie przechowywany to pięć lat nie wpłynie na jego amortyzację. Fitness to już ruch i nacisk, który w pewnym stopniu zużywa amortyzację buta (choć zdecydowanie wolniej niż bieganie). Ciężko to tak jednoznacznie ocenić.

   Odpowiedz
 • 18.09.2020 o 13:05
  Permalink

  Cześć, biegam już 5 lat, kiedyś miałem jedną parę, teraz na bieżąco używam dwóch + para na las/góry/zima. Biegam około 2-2,5 tysiąca kilometrów rocznie. Zasadniczo co rok wymieniam jedną parę butów. Po kilku latach jedną „zużytą” parę używam na rower, drugą na siłowni ale zaraz będę miał takich par 4-5. Szafa pęka, mam więcej butów niż żona…
  Czy ktoś z Was ma podobnie? Co robicie z tą zamortyzowaną flotą obuwia? Mają oznaki zużycia jak lekko wydarte zapiętki czy poprzecierane podeszwy ale z zewnątrz igła.

  Odpowiedz
  • 22.08.2021 o 19:41
   Permalink

   Cześć,
   Ja swoje oddaje tacie lub zostają rowerówkami/butami do spacerów z psiakami. Czasem też oddaje w schronisku dla bezdomnych. Kiedyś zostawiałem przy śmietniku ale potem znalazłem te parę wyrzuconą w krzaki za koszem. W schronisku, przejdą przez wiele rąk i jeśli komuś podejdą to znają zastosowanie, a jeśli nie to zostaną zutylizowane.

   Odpowiedz
 • 30.12.2020 o 06:00
  Permalink

  Witam serdecznie

  Często obserwuje ze bardziej ścieram zewnętrzna cześć podeszwy przy pięcie. Wiec pytanie w którym momencie takie buty nie nadają się do dalszego biega? Amortyzacja jest dobra ale niestety pierwsza warstwa podeszwy jest wytarta.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *