Pulsometr wielofunkcyjny z Biedronki

22 lutego 2013 4  min czytania
Pulsometr z Biedronki - widok ogólny

Biedronka ostatnio rzuciła do swoich sklepów serię produktów związanych z aktywnością fizyczną. Były maty do ćwiczeń, koszulki, spodenki, drążki i właśnie pulsometry. Kosztowały one pierwotnie 59,00 złotych, by po jakimś czasie spaść do 29,99 zł. I właśnie za taką cenę w biedronce można było nabyć całkiem ładny, podstawowy i prosty pulsometr. Coś w sam raz dla osób zaczynających swoją przygodę ze sportem.

REKLAMA

Wygląd

Jak na 29,99 złotych wygląda całkiem nieźle. Występuje w czterech wersjach kolorystycznych:

  • czerwonej,
  • pomarańczowej,
  • niebieskiej,
  • czarnej.

Pulsometr w jasnych kolorach wygląda zdecydowanie lepiej. Czerwony panel ożywia design i sprawia, że pulsometr jest ładny. Boczne przyciski srebrne. Zapewne malowane, więc zastanawia mnie ich żywotność. Po dwóch tygodniach i setce kilometrów – bez zmian. Plusem w tak tanim sprzęcie jest fakt, że na głównym szkiełku naklejona została przezroczysta folia. Zabezpiecza przed przypadkowym i zbyt szybkim zarysowaniem szybki. Nie warto jej zrywać. Druga folia chroni kopertę od spodu, ale tą akurat zerwałem.

Pulsometr wielofunkcyjny z Biedronki

Rzucają się w oczy duże cyfry na wyświetlaczu. Środkowy rząd, który najczęściej wyświetla aktualne tętno, jest duży i wyraźnie widoczny. Tarcza ma też podświetlenie, lecz jest one słabe i zapewnia raczej słaby kontrast.

Pasek – bez uwag. Jest cieńszy od Garmina czy nawet mojego Beurera, ale elastyczny i wygodny. Dobrze się zapina i nie uwiera. Sprzączka natomiast jest z najniższej półki. Prosta do bólu, lecz swoje zadanie spełnia.

Możliwości

Możliwości są adekwatne do ceny. Absolutnie, ale to absolutnie, podstawowe.

Pulsometr posiada przede wszystkim: 3 strefy wysiłku. Niestety, ich ustawienie jest skomplikowane. Dla bardziej doświadczonego biegacza, najprostszym rozwiązaniem byłoby ustawienie granic tych 3 stref. Ale skąd ktoś, biorący pierwszy raz pulsometr do ręki, ma to wiedzieć? Otóż, wcale nie musi! W pulsometrze ustawia się tylko tętno maksymalne i na tej podstawie pulsometr ustala granice stref: 55-70%, 70-80%, 80-100%. Dla początkujących to niezłe rozwiązanie. Dla kogoś, kto już trenuje – zdecydowanie nie.

W pulsometrze można też (a nawet trzeba) ustawić strefę, w której chce się ćwiczyć. Trzeba wybrać jedną z wyznaczonych wcześniej przez pulsometr stref. Wyjście poza strefę zegarek zasygnalizuje dźwiękiem. A przynajmniej powinien, bo mimo wszelkich prób, nie udało mi się go usłyszeć.

Oprócz alarmów zegarek podczas biegu podaje:

  • czas biegu,
  • aktualny procent tętna maksymalnego,
  • ilość spalonych kalorii,
  • czas treningu w strefie,
  • maksymalne tętno,
  • godzinę.

Te dane możemy sobie przełączać dowolnie w trakcie biegu i już po nim. Natomiast, kiedy chcemy wykonać kolejny trening, zapisujemy te dane do pamięci zegarka. Tam możemy sprawdzić:

  • łączny czas ćwiczeń,
  • łączny czas ćwiczeń w strefie,
  • łączną ilość spalonych kalorii,
  • tętno maksymalne z wszystkich treningów,
  • tętno średnie z wszystkich treningów.

I na tym możliwości pulsometru się kończą.

Pulsometr wielofunkcyjny z Biedronki - zestaw

Zegarek ma też funkcję stopera. Nie potrzebuje wtedy paska na klatkę piersiową. Co ciekawe i co mnie zaskoczyło, stoper w zegarku ma więcej komend niż tylko START i STOP. Ma też komendę SP (split time), czyli międzyczas. Nie jest to wielka rewelacja, ale użycie SP powoduje, że bez zatrzymania głównego stopera można złapać międzyczas. Znika on po ponownym przełączeniu się do głównego stopera.

Zegarek może być też budzikiem. Ot, będzie wtedy pikał z samego rana. Pika dosyć głośno jak na takie maleństwo. A czy obudzi? Mnie obudził. Ale ile w tym zasługi budzika, a ile tego, że ostatnio zawsze wstaję o tej samej porze…

Dokładność

Dokładność pulsometru z Biedronki ciężko zmierzyć. Zapewnia tak mało danych, że ciężko się do czegoś odnieść. W praktyce możne porównać dwie rzeczy: aktualne tętno i maksymalny puls. Niestety, ale „biedronka” nie mierzy średniego pulsu danego treningu.

Przez ostatnie dwa tygodnie biegałem z dwoma pulsometrami. Nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie, ale dało mi przegląd sytuacji. Do pulsometru z Biedronki zakładałem również mojego starego dobrego Beurera PM25.

Tętna w spoczynku się różnią. Czasami o jedno uderzenie, co jest akceptowalne, ale widziałem też różnice wynoszące i 5 a nawet 8 uderzeń serca. A to już zdecydowanie za dużo. Co więcej w spoczynku „biedronka” potrafi gubić sygnał z paska i wyświetlać „—„. Beurerowi to się praktycznie nie zdarza.

Pulsometr wielofunkcyjny z Biedronki - pomiar tętna

W trakcie treningu jest lepiej. Tętno w trakcie treningu jest albo równe, albo o jedno/dwa uderzenia serca wyższe lub niższe. Tyle zaobserwowałem zerkając, co jakiś czas na oba zegarki. Więcej zrobić nie mogłem. Nie mogę przez cały czas gapić się w nadgarstek.

Drugą rzeczą, którą zrobić mogłem było porównywanie tętna maksymalnego po danym treningu. Porównanie wygląda następująco:
163 – 161
155 – 156
173 – 175
157 – 158
176 – 176

Pierwsza wartość to pulsometr z Biedronki, druga to Beurer PM25. Jak widać rozbieżność jest. Sama w sobie ona nic nie mówi, ale kiedy testowałem Garmina Forerunner 610 i też biegałem z dwoma zegarkami, różnic nie było. Wtedy Garmin i Beurer pokazywały idealnie ten sam puls. Wtedy nie brakowało żadnego uderzenia, a nawet ze 140 na 141 bpm przeskakiwały praktycznie w tej samej chwili…

Podsumowanie

Pulsometr wielofunkcyjny z Biedronki to zegarek bardzo ale to abrdzo podstawowy. Niemniej jednak mnie nie rozczarował. Jak na tak niską cenę nie można mu wiele zarzucić. Jest ładny, całkiem solidnie wykonany i w kilku momentach nawet mnie zaskoczył. Mimo rozbieżności do podstawowego pomiaru pulsu się nadaje. Jego największą wadą jest to że oprócz tego nie posiada żadnych dodatkowych opcji jak choćby brak średniego tętna aktualnego treningu. Gdyby miał tą jedną funkcję byłby wzorowym „najtańszym pulsometrem świata”.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
32 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leszek Deska
12 lat temu

Podziwiam cię za chęć testowania tylu rzeczy, mi by się nie chciało kupować i testować takiego najtańszego pulsometru. Ale dobrze że są chętni na testowanie bo czasami takie tanie rzeczy są całkiem dobre (mam np. ubrania biegowe z Decathlonu – Kalenji które są bardzo dobre).

AvantaR
12 lat temu

Ktoś wie czy idzie gdzieś dostać jeszcze ten pulsometr? Przydałby mi się, a nie mam ochoty póki co wydawać dużych pieniędzy. A 30 pln to w sumie przeboleję 😉

Michał
Michał
12 lat temu

Kolego mylisz się. Mój bierdonkowy ma średnie tętno. Być może Twój egzemplarz nie ma. Dziwne, ale mój ma. Po zapisaniu jest średnie tetno i najwyższe. Bardzo fajny pulsometr za grosze.

juziu
juziu
11 lat temu
Reply to  Michał

może pasek założony na szyi pokaże dokładniejszy wynik 🙂

łukasz
11 lat temu

witaj,
mam pytanie odnośnie komendy Split Time… czy to tylko chwilowe zatrzymanie czy zapisuje do pamięci i po skońćzonym biegu można odczytać zapis split’a? Ile takich splitów może zapamiętać?
będę wdzięczny za info bo mocno się nad nim zastanawiam. A może coś innego w podobnej cenie możesz polecić? słyszałeś może o Medion’ie
co wybrać?

łukasz
11 lat temu

dzięki za info… chyba wejdę w to..

Janusz
Janusz
11 lat temu

czy ktoś wie w jaki sposób zresetować to cudo do ustawień fabrycznych? albo w jaki sposób zmienić ustawienia osobiste? bo w instrukcji nie znalazłem na ten temat ani słowa. czyżby wyjęcie baterii było jedynym sposobem?

Mariusz
Mariusz
11 lat temu
Reply to  Janusz

Wystarczy wcisnąć i przytrzymać (ok. 3 sekundy) wszystkie cztery przyciski. Po tym zabiegu pulsometr wraca do ustawień fabrycznych.

Zgadzam się z Michałem. Po zapisaniu treningu dostępne są dane z średniego tętna.

Juzek
Juzek
11 lat temu

Witam
Dostałem ten pulsometr w lutym, jednak na początku działał dobrze (chyba? bo zdziwiłem się gdy mierzyłem wartość spoczynkową- 44 i max 216!? gdy na maxa na rowerze pod górę cisłem), jednak po wprowadzeniu danych itp przy 2gim x testowania przestał ?pikać? i nie było strzałki która informuje o przekroczeniu strafy wysiłkowej, zauwazyłem również ze źle pokazuje % max BMP!? bo przy tych wartościach które mam, 50% to u mnie 140, a on pokazywał mi 50% przy 120!? później okazało sie ze kilka razy wybił ponad 200 w zwykłych momentach? więc już zauważyłem ze coś nie gra.
Dlatego chcę oddać go do reklamacji jednak zastanawiam się czy w ogóle go nie oddać i zakupić jakiś dobry tylko czy w granicach 150zł znajdę? może macie coś godnego polecenia.
Napiszcie jak wasze biedrony się sprawują.
Pozdrawiam

Karol
11 lat temu
Reply to  Juzek

Godny polecenia ~150zł sigma 15.11

Bolesław Maliszewski
Bolesław Maliszewski
11 lat temu

Sigma pc15, ale za 220 to juz kupisz taki do smartfona na bluetooth

Krzych
Krzych
11 lat temu

Witam.
Kupiłem dziś pulsometr i już chyba napotkałem się na pierwszy problem. Mianowicie po założeniu pulsometru nie sygnalizuje mi połączenia z pasem piersiowym ( powinno prawdopodobnie migać serduszko) u mnie brak reakcji. Wie ktoś może jak ten problem rozwiązać?

kaziu
kaziu
11 lat temu
Reply to  Krzych

Należy zwilżyć pasek 🙂

Paweł
Paweł
11 lat temu
Reply to  Krzych

Mam pulsometr Crane Sports MD15151 sprzedawany na allegro jako Medion na 46 zł z wysyłką. Jestem z niego zadowolony.
http://allegro.pl/pulsometr-medion-md-15151-jogging-fitness-nordic-i3691272956.html
Zdjęcia i krótki opis, a ma jeszcze inne możliwości.

Gajo
10 lat temu

Mam pulsometr za 50-100pln i więcej nie ma sensu wydawać bo się okaże, że po kilku startach z nim znasz już siebie i starczy

Ewa
Ewa
10 lat temu

Witam. Mogłabym prosić o przesłanie instrukcji do tego pulsometru? Zakupiłam dość dawno właśnie taki. Jednak dopiero teraz postanowiłam go przetestować. Niestety zapodziałam gdzieś instrukcję :/. Z góry dziękuję.

Ryszard
Ryszard
10 lat temu

proszę o przesłanie instrukcji

Malgorzata
Malgorzata
9 lat temu

Witam,
Czy moge rowniez prosic o przeslanie instrukcji? Gdzies ja zgubilam a zaczelam dopiero teraz go uzywac ( [email protected])
Z gory wielke dzieki;-).

Paweł
Paweł
10 lat temu

Witam chętnie odkupię ten pulsometr z biedronki od kogos komu jest juz niepotrzebny i jest w przyzwoitym stanie.
Odbiorę w warszawie lub Ew. Wysyłka na moj koszt. Gdyby ktos mial to prosze o kontakt 511994505. Najchetniej kolor niebiedki lub szary

Sławomir
Sławomir
9 lat temu

Witam czy mógłbym prosic o przesłanie instrukcji ?
Ewentualnie proszę o informacje jak ustawić hr max ? [email protected]

Karin
Karin
9 lat temu

Bardzo proszę o przesłanie instrukcji obsługi pulsometru.

anna miklin
anna miklin
8 lat temu

proszę o wysłanie instrukcji obsługi [email protected]

Karol
Karol
8 lat temu

Witam,
Czy mogę prosić o przesłanie instrukcji? Niestety mój tomtom runner cardio właśnie zdechł i muszę wrócić do biedronkowego a posiałem instrukcję. Mój mail: [email protected]
Z góry wielkie dzięki :-).

Mariusz
Mariusz
8 lat temu

Witam. Proszę o przesłanie instrukcji obsługi, bo dziś dostałem ten pulsometr od kolegi 🙂

Rafał
Rafał
7 lat temu

Witam.Ratój przyjacielu.Mam ten pulsometr(dokładnie 4 szt.na sprzedaż)firma Crane Sport MD 15151 znany też jako Medion.Instrukcja w języku niemieckim.Możesz mi przesłać jakaś instrukcję[email protected]