Salomon Spectur – przyjemnie wyprofilowany, ale niezbyt miękki

2 września 2022 6 min czytania
Salomon Spectur - tyłem

Salomon i buty do biegania po asfalcie? Tak, to już widzieliśmy. Kolejna odsłona tego konceptu to buty z płytką. Nie karbonową, ale wykonaną z termoplastycznego poliuretanu, poliamidu czy włókna szklanego. Przedstawicielem butów z taką właśnie technologią jest między innymi model Spectur.

Podstawowe informacje

  • marka: Salomon
  • rok premiery: 2022
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: codzienne treningi

Dane techniczne

amortyzacja: duża
4/6
wysokość podeszwy: średnia
27/21 mm
drop: obniżony
6 mm
waga: średnia
348 g
cena: niska
519 zł

Przeznaczenie

Salomon Spectur to dobrze amortyzowany but do biegania po twardych nawierzchniach – asfalcie, chodnikach i szutrowych drogach. Z racji konstrukcji jest to też relatywnie szybki but i choć mimo wszystko widzę go jako but do codziennego biegania, to powinien też całkiem nieźle dać sobie radę na szybszych treningach.

Salomon Spectur

Salomon i Enegry Blade – co jest co?

Spectur jest jednym z wielu butów dosyć nowej linii butów Salomona opartych na wszelkiego rodzaju elementach z tworzyw sztucznych. Element ten może przyjmować też różne formy – od pełnowymiarowej płytki z tworzywa do różnie uformowanych ,,widelców”. W sumie są aż cztery różne formy. W zależności od modelu buta stosowane są różne z nich.

Element ten jest też wykowywany z różnych materiałów. Od termoplastycznego poliuretanu, przez kompozyt z włóknem szklanym do mieszanki poliamidu z włóknem szklanym. W Specturach stosowany jest ostatni z wymienionych.

 ULICATEREN
większa prędkość/
większa sztywność
S/Lab Phantasm CF
(kompozyt z włóknem szklanym)
Pulsar Trail Pro
(wtryskiwany TPU)
umiarkowana prędkość/
umiarkowana sztywność
Phantasm
(poliamid z włóknem szklanym)
Pulsar Trail
(wtryskiwany TPU)
mniejsza prędkość/
mniejsza sztywność
Spectur
(poliamid z włóknem szklanym)
Hypulse
(wykrój TPU)

Alternatywy

Alternatywą dla Spectura pod kątem przeznaczenia może być w zasadzie każdy inny but treningowy o dobrym/bardzo dobrym poziomie amortyzacji. Może być alternatywą dla tak popularnych modeli jak Pegasus czy Ghost. Można tą grupę jednak zawęzić bardziej do butów posiadających ,,rocker”, czyli specyficzne wyprofilowanie pomagające w przetaczaniu stopy. Po takim zabiegu najbardziej naturalnymi alternatywami dla niego wydają się buty z linii Glide w Asicsie – najbardziej EvoRide, a tuż za nim GlideRide.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
adidas Solarglide 5335 g10 mm599 zł
Asics Evoride 3210 g5 mm589 zł
Asics Glideride 3266 g6 mm729 zł
Brooks Ghost 14281 g12 mm599 zł
New Balance 880 v11298 g10 mm529 zł
Nike Pegasus 39261 g10 mm549 zł
Salomon Spectur280 g6 mm519 zł
Saucony Ride 15249 g8 mm599 zł

Co w bucie?

Cała linia Energy Blade w dużym uproszczeniu zbudowana jest podobnie. We wnętrzu podeszwy znajduje się element z tworzywa. W przypadku Specturów ma on formę (w uproszczeniu) widelca z trzema wypustkami w części przedniej. W części tylnej wypustki te łączą się razem. W przypadku Spectura wykonany jest w 2/3 z poliamidu i w 1/3 z włókna szklanego. Nie jest to materiał aż tak sztywny i responsywny co włókno szklane, aczkolwiek właśnie dodatek włókna szklanego jest tu kluczowy do uzyskania odpowiedniej sztywności przekładającej się na responsywność.

Salomon Spectur - Energy Blade

Sztywności podeszwie odmówić nie można. Spectur pod tym kątem jest jednym ze sztywniejszych butów. Ciężko się zgina, a dzięki temu, że szczególnie przód buta jest mocno wyprofilowany, ma łatwość przetaczania się z pięty na palce. To dodaje mu dynamiki i sprawia, że szybsze treningi powinny być w nich łatwiejsze niż gdybyśmy mieli tu klasyczną podeszwę.

Salomon Spectur - przód

Element z tworzywa otoczony jest pianką. Nazwaną również Energy Blade, bo jest integralną częścią całej konstrukcji buta. Pianka ma wzmacniać działanie płytki oraz zapewniać amortyzację. Ten pierwszy efekt moim zdaniem nie jest zapewniany w takim stopniu w jakim mógłby być zapewniany. Poza ogólną sztywnością podeszwy nie czuć w nim dodatkowej sprężystości pianki.

REKLAMA

Amortyzacja nie jest bardzo wyczuwalna. Pianki nie ma tutaj bardzo dużo. To 27,5 milimetry pod częścią tylną i 21,5 milimetra pod częścią przednią. To dosyć standardowe (na pewno nie wysokie) wartości. W połączeniu z pianką, która nie tworzy miękkiej poduchy pod piętą, w odczuciu wydaje się dosyć twardym butem. Gdybym miał określić dla jakiego biegacza jest on przeznaczony, byłby to ten o masie do 80 kilogramów. Ewentualnie dla tych cięższych, ale szukających do codziennego treningu buta o trochę mniejszej, bardziej sztywnej amortyzacji.

Salomon Spectur - amortyzacja

Bieżnik

Podeszwa zewnętrzna i bieżnik to dobrze znany ContaGrip, ale w formie przeznaczonej na asfalt. Jest relatywnie płaski i mało agresywny, pozbawiony praktycznie poprzecznych nacięć. Na asfaltowych i ziemnych drogach da sobie radę i to wystarczy. Powinno być też nie najgorzej na mokrym podłożu. Mieszanka gumy ContaGrip radzi sobie całkiem dobrze także w takich warunkach.

Salomon Spectur - bieżnik

Na plus jeszcze można dodać, że gumy i bieżnika jest dosyć dużo. Poza miejscem centralnie pod piętą podeszwa jest nim dosyć szczelnie pokryta co powinno przełożyć się na większą wytrzymałość i dłuższą żywotność buta.

Cholewka

Cholewka wykonana jest z klasycznej technicznej siatki. Z dosyć dużymi otworami w części przedniej, aby zapewnić odpowiednią wentylację. Dodatkowych aplikacji i wzmocnień na cholewce jest też stosunkowo mało co też ma wpływ na wentylację cholewki. Generalnie pod tym kątem Spectur wypada nieźle. Nie wydaje się zbyt ciepły, nawet przy wyższych temperaturach.

Salomon Spectur - cholewka

Za trzymanie odpowiada stary, dobry system SensiFit, który objawia się przede wszystkim wzmocnieniami w rejonie sznurowadeł, które usztywniają cholewkę w tym miejscu i wraz ze sznurowaniem zapewniają optymalne trzymanie. Trzymanie stopy w bucie jest to sprawa mocno indywidualna, ale Spectur daje radę.

Z tyłu trochę miękko i trochę ,,surowo” jednocześnie. Z jednej strony w wypełnieniu zapiętka znajdziemy umiarkowaną ilość gąbek oraz dwie nieduże gąbkowe poduszeczki po bocznych stronach pięty. Z drugiej zapiętek jest wewnątrz mocno usztywniony (klasyczny klin wokół pięty) i w odczuciu nie jest tak miękki i komfortowy jak mogłoby się wydawać czy jak można by chcieć. Trzyma stopę dobrze i pewnie. Nie ma w nim wrażenia niestabilności i ,,pływania” pod piętą.

Salomon Spectur - zapiętek

Waga

Według materiałów producenta męski Spectur waży 280 gramów, a damski 258 gramów. W rozmiarze 12 US jest to natomiast 335 gramów, co jest dość standardową wartością jak na buty do biegania (aktualnie jest to 321 gramów). Ograniczając wybór do butów treningowych o dobrej amortyzacji, jest to też wartość standardowa (aktualnie 332 gramy). Spectur nie jest przesadnie lekki ale do ciężkich też nie można go zaliczyć.

Salomon Spectur - tyłem

Podsumowując

Jest to sprawa indywidualna, ale mnie osobiście Spectur nie porywa. Lubię buty wykorzystujące wyprofilowanie poprawiające przetaczanie stopy, ale szukając buta do codziennych treningów (a takim jest Spectur), wybrałbym zapewne coś bardziej miękkiego i amortyzowanego. W Specturach nie jest źle, ale wiem, że można lepiej. To oczywiście moje zdanie i odczucie. Każdy jest nieco inny, ma inne preferencje i najlepiej jeśli sam by sprawdził czy taka wyprofilowana, ale niezbyt miękka specyfika mu odpowiada.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments