Salomon Supercross – bardziej uniwersalny od Speedcrossa

14 września 2019 6 min czytania
Salomon Supercross - detal

Zdecydowanie za dużo osób widząc Salomona widzi od razu Speedcrossa. To bardzo specjalistyczny but kupowany często na wyrost do jego możliwości. Nieco bardziej ugłaskany i uniwersalny jest Supercross – nowość w ofercie tej marki.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Salomon
  • rok premiery: 2019
  • nawierzchnia: teren
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: codzienny trail
  • cena regularna: 479 zł

Dane techniczne

amortyzacja: umiarkowana
3/6
wysokość podeszwy: średnia
29/19 mm
drop: klasyczny
10 mm
wysokość bieżnika: wysoka
5,2 mm
szerokość cholewki: szeroka
107,1 mm
waga: ciężka
368 g

Zdaję sobie też sprawę, że nie łatwo będzie Supercrossowi. Speedcross tak mocno wrył się w rynek, że kupują go wszyscy. Zarówno ci którzy wykorzystają go w błocie i miękkim trailu do których został stworzony, jak i Ci którzy wymyślili sobie że do biegania po parku potrzebują buta pokroju Speedcrossa. Prawda jest taka, że nie zawsze potrzebują.

Speedcross w parku to tak jak wyjazd do osiedlowego sklepiku ciężką terenówką z napędem na cztery koła. Niby można, ale po co?

Przeznaczenie

Salomon Supercross to but do biegania w trudnych terenowych warunkach. Przede wszystkim tam gdzie liczy się przyczepność a więc w błocie, piachu, śniegu. W porównaniu do Speedcrossa bieżnik tez został wykonany z dużo twardszej i bardziej odpornej na ścieranie gumy co sprawia, że bardzo dobrze poradzi sobie także poza błotem w lekkim trailu. Jeśli biegasz w terenie i pod stopami masz wszystko po trochu – od błota po lekki trail – Supercross będzie dla Ciebie.

Salomon Supercross

Plusy

  • solidna, odporna na wilgoć cholewka,
  • przyczepny bieżnik z twardej gumy,
  • system szybkiego sznurowania QuickLace (jednak bez kieszonki),
  • dosyć szeroka cholewka,
  • uniwersalne zastosowanie – od błota po lekki trail,
  • dobry stosunek cena/jakość.

Minusy

  • brak integracji języka z cholewką, 
  • brak kieszonki na sznurowanie QuickLace.

Alternatywy

Przywoływany tutaj wielokrotnie Speedcross jest też pierwszą i najbliższą alternatywą dla Supercrossa. Jeśli miałbym je jakoś podzielić to w przypadku kiedy biegasz tylko i wyłącznie w trudnym trailu w postaci błota, ziemi, piachu itp – wybierz Speedcrossa. Natomiast jeśli w twoim treningu jest trudno ale biegasz też po szlakach nieco prostszych – wybierz Supercrossa.

Bieżnik również bardzo głęboki

Patrząc tylko pod kątem samego bieżnika i jego porównania do Speedcrossa to nadal jest to rasowa terenówka w trudny trail. Bieżnik ma postać strzałek skierowanych w przedniej części buta w przód (aby ułatwić podbiegi), a w tylnej części w tył (aby zapewnić przyczepność na zbiegach). Jest niewiele mniej agresywna od Speedcrossa i tak jak on najlepiej poradzi sobie w błocie, piachu czy ziemi.

Salomon Supercross - bieżnik

Dalej porównując go do Speddcrossa bieżnik ten wykonany został z dużo twardszej gumy. Już nie „lepi się” tak bardzo jak Speedcross. Jest twardszy, sztywniejszy a co za tym idzie jego wytrzymałość na zużycie jest większa. A skoro wytrzymałość jest większa, to poza błotem i miękkim terenem może być też użytkowany w lekkim trailu. Tam będzie stanowił niesamowite połączenie przyczepności z uniwersalnością.

Salomon Supercross - contagrip

Jeśli chodzi o samą amortyzację to Supercross wiele jej nie oferuje i pod tym kątem porównałbym go ze Speedcrossem. Jest to więc dość siermiężna i surowa amortyzacja. Nie ma tutaj wiele miękkości, ale grubość pianki pomiędzy stopą a podłożem zapewnia całkiem niezłą (choć nie miękką) izolację i amortyzację. Izolacji tej jest na tyle dużo, że nie bałbym się go brać nawet na dłuższe 20-30 kilometrowe terenowe wybiegania.

Salomon Supercross - podeszwa
REKLAMA

Góra wzmocniona i solidna

Na górze Supercross jest także podobny do Speedcrossa. Cholewka wykonana jest z gęstego materiału zapewniającego przede wszystkim ochronę stopy, wytrzymałość i nieprzyleganie do niej błota. Na ten materiał naniesione są dodatkowe (sztywniejsze niż reszta cholewki) wzmocnienia. Razem tworzą dosyć solidne „opakowanie” wokół stopy. W czubku palców mamy równie solidny „zderzak”. Dla osób znających i biegających już w Salomonach może być on znajomy. Jest tak samo solidny jak i sztywny przez co szczególną uwagę należy zwrócić na właściwy rozmiar. Przy braku odpowiedniej przestrzeni między palcami a cholewką i tak solidnym wykończeniu czubku buta, palce ucierpią.

Salomon Supercross - toebox

Na rozmiar Supercrossa należy zwrócić uwagę jeszcze z jednego powodu. Jego rozmiarówka jest zupełnie inna niż większości butów. Tak jak w większości butów odpowiedni jest dla mnie rozmiar 12 US czyli europejskie 46 2/3 i nie przypominam sobie abym miał buty w mniejszym rozmiarze tak w Supercrossach odpowiedni jest dla mnie rozmiar 11,5 US czyli europejskie 46. Większe buty są już dla mnie za duże. A te w rozmiarze 11,5 US zapewniają całkiem dużo przyjemnego miejsca dla palców. Pod tym kątem dopasowanie jest wręcz wzorowe – luźno z przodu i z solidnym trzymaniem w rejonie śródstopia i pięty.

Salomon Supercross - detal

Właśnie… co do pięty i trzymania w tym rejonie to z tyłu Supercrossów mamy charakterystyczny wysoki podniesiony zapiętek. Jego wystająca górna część jest miękka i zamiast trzymania zapewnia przede wszystkim komfort dla ścięgna Achillesa. W jego niższej części jak w większości butów do biegania ukryte zostało wewnętrzne usztywnienie zapewniające trzymanie stopy. To ono trzyma piętę w miejscu i zapewnia solidne trzymanie.

Salomon Supercross - zapiętek

W cholewce widać też dwa elementy które sprawiają, że Supercross jest w pewien sposób bardziej uniwersalną i prostszą alternatywą dla Speedcrossa.

Pierwsza to brak integracji języka z cholewką. Dzięki temu but nie jest tak ciasny i powinien ułożyć się zarówno do wąskich jak i standardowych stóp. W ten sposób ma też szansę trafić do szerszego grona biegaczy. W dość wąskich Speedcrossach biegają tysiące ludzi. W nieco szerszych Supercrossach mogą biegać „tysiące plus”.

Salomon Supercross - QuickLace

Druga to pewna niekonsekwencja w stosowaniu systemu QuickLace. System ten oczywiście jest dostępny w bucie. Dla osób które go nie znają to system cienkich żyłek z zaciskiem. Żyłki bardzo płynnie przechodzą przez szlufki i dopasowują się do kształtu stopy. Zacisk pozwala „zasznurować” buta w chwilę i zapobiega ich rozwiązywaniu. W każdych dotychczasowych butach z tym systemem jego integralną częścią była też specjalna kieszonka na języku, służąca do schowania nadmiaru sznurowadeł. W Supercrossie takiej kieszonki brak. Niby można schować zacisk z nadmiarem żyłki pod język lub między pozostałe żyłki, ale rozwiązanie z kieszonką było tak proste i intuicyjne, że brak mi go w tym bucie.

Salomon Supercross - język

Podsumowanie

Generalnie mimo tych kilku drobiazgów uważam, że Supercross zasługuje na uwagę. Przede wszystkim z racji połączenia agresywności i uniwersalności. W większości przypadków może zastąpić Speedcrossa i ma od niego szersze zastosowanie – zarówno od trudnych błotno-piaszczystych nawierzchni po prostsze szlaki.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments