Saucony Switchback ISO – elastyczna terenówka dla zaawansowanych

12 marca 2019 5 min czytania
Saucony Switchback ISO

Lubię ciekawostki a taką jest Switchback – lekka terenówka od Saucony. Choć lekka to jeszcze za mało powiedziane. To także bardzo elastyczny but a przy tym nie wyzuty z amortyzacji. Dokładając niski drop otrzymujemy buta dość wymagającego. Nie każdy sobie z nim poradzi.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Saucony
  • rok premiery: 2019
  • nawierzchnia: teren
  • typ buta: startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: szybki trail
  • cena detaliczna: 649 zł

Dane techniczne

amortyzacja: umiarkowana
3/6
drop: obniżony
4 mm
waga: średnia
312 g

Przeznaczenie

Switchback to but do biegania w terenie o umiarkowanej amortyzacji i dużej elastyczności. Przeznaczony dla zaawansowanych. Przede wszystkim z racji dużej elastyczności oraz niskiego dropu, które wymagają lepszej techniki biegu. But potrafi dużo oddać ze swojej naturalnej specyfiki ale do takiej trzeba być przygotowanym. Sprawdzi się w lekkim terenie, lesie, czasami skałach, czasami korzeniach. Może z powodzeniem posłużyć jako terenowy but startowy.

Saucony Switchback ISO

Saucony – who is who?

W ofercie butów Saucony znajduje się kilka modeli butów terenowych:

  • Xodus ISO – najbardziej zabudowany, „pancerny” i amortyzowany,
  • Peregrine ISO – najbardziej uniwersalny, łączący niezłą niezłą jak na terenówkę amortyzację z głębokim bieżnikiem,
  • Koa – również uniwersalna terenówka występująca w odmianach na nawierzchnię twardą – TR, oraz miękką – ST.
  • Excursion – bardziej podstawowy i najmniej zaawansowany but terenowy…

Oraz właśnie lekki i naturalny Switchback ISO.

Alternatywy

Switchback jest przedstawicielem lekkich butów terenowych. On jak i jego alternatywy to buty raczej wymagające i przeznaczone dla bardziej zaawansowanych biegaczy.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
Altra Superior 3.5261 g0 mm529 zł
inov-8 X-Talon 212212 g6 mm499 zł
Hoka Evo Jawz200 g3 mm549 zł
Saucony Switchback ISO278 g4 mm649 zł

Co w bucie?

W bucie jest dużo i mało. Przede wszystkim wbrew lekkiej i elastycznej konstrukcji jest butem nieźle amortyzowanym. Nie jest to oczywiście bardzo miękki but ale z racji tego że cała podeszwa wykonana jest z miękkiej pianki Everun to choć może na takiego nie wygląda to daje całkiem sporo amortyzacji.

Saucony Switchback ISO - amortyzacja

To też zasługa nieco schowanej podeszwy. Z zewnątrz tego nie widać ale wysokość podeszwy tego buta to 22,5 mm pod piętą i 18,5 mm pod śródstopiem, co daje 4 mm dropu. To całkiem sporo. Wystarczy powiedzieć, że bardziej uniwersalny i przeznaczony dla szerokiego grona biegaczy terenowych but jakim jest Peregrine ma podeszwę o dokładnie takiej samej wysokości.

Saucony Switchback ISO - pięta

Ciekawy jest też bieżnik. To właściwie taka chropowata siatka mająca za zadanie poprzez swoją fakturę trzymać się powierzchni. Nie jest to może bieżnik bardzo agresywny ale w niebłotnych terenach da sobie radę. Taka konstrukcja bieżnika ma też jeszcze jeden cel. Bieżnik w formie siatki nie ogranicza elastyczności buta.

Saucony Switchback ISO - bieżnik

A trzeba to przyznać, że Switchback jest butem bardzo elastycznym. Już sama podeszwa zgina się w każdym możliwym kierunku co zapewnia naturalne doznania i… jest jedną z cech które sprawiają, że nie jest to but dla każdego. Tak duża elastyczność sprawia, że stopa podczas biegu dużo bardziej musi się napracować. Biegacze z odpowiednio przygotowanym aparatem ruchu poradzą sobie z tym doskonale i wycisną z buta co najlepsze. Ci szukający przede wszystkim bezpieczeństwa już niekoniecznie.

Saucony Switchback ISO - bieżnik detal

Na górze w cholewce też jest elastycznie. To zasługa kilku rzeczy. Przede wszystkim cholewka nie wypakowana jest milionem gąbek jak większość butów biegowych. Dodatkowo sam zapiętek także jest bardzo miękki i nie usztywniony dodatkowo. Język? Cienki i będący tylko zabezpieczeniem pomiędzy sznurowaniem a stopą. Dzięki temu cholewka Switchbacka to dość surowa ale przez to też elastyczna konstrukcja, która dopasowuje się do stopy i pracuje razem z nią. Wraz z elastyczną podeszwą daje uczucie naturalności i zachowuje się tak jakby jej na stopie nie było.

Saucony Switchback ISO - toebox

Mamy też tutaj system ISO czyli ponacinaną cholewkę w rejonie sznurowadeł. Każde takie nacięte żeberko odzienie oplata stopę i wraz ze sznurówkami tworzy dobrze dopasowane opakwowanie wokół stopy. Rozwiązanie to sprawdza się od kilku lat w butach asfaltowych, teraz coraz częściej występuje również w butach terenowych.

Saucony Switchback ISO - cholewka

Ostatnią ciekawym rozwiązaniem, którego nie sposób nie zauważyć to system BOA. Znany z butów narciarskich czy kolarskich. Jest to nic innego jak żyłka, którą ściągamy obracając pokrętło na cholewce. Brzmi może i dziwnie ale działa bardzo szybko i sprawnie. Wystarczy dosłownie dwa razy zakręcić i but już jest „zasznurowany”. Rozsznurowanie go jest również banalnie proste.

Saucony Switchback ISO - system BOA

To do czego ja sam mam wątpliwość, ale czego nie miałem okazji sprawdzać w praktyce to jak BOA radzi sobie w terenie. Czy piach, błoto i inne terenowe niespodzianki nie sprawią, że po jakimś czasie przestanie funkcjonować jak należy? Na asfalcie ten problem nie występuje i wydaje mi się że o ile nie będziemy pakować się w tych butach w permanentne błoto to będzie działał dobrze.

Saucony Switchback ISO - zapiętek

Na sam koniec zostaje waga. Swictchback w rozmiarze 12 US waży 312 gramów czyli wcale nie tak bardzo mało jak na swoją elastyczną i bardzo lekką konstrukcję. Z drugiej strony patrząc owe 312 gramów i tak stawia go w gronie tych lżejszych butów do biegania w terenie. I tak też należy go postrzegać. Jako lekki but na lekki teren, który przede wszystkim ma dawać maksymalnie naturalne bieganie. Kilka gramów różnicy nie robi tu różnicy a sam but jest bardzo ciekawą konstrukcją.

Plusy

  • elastyczna konstrukcja,
  • cholewka w technologii ISOFIT,
  • obniżony do 4mm drop dający bardziej naturalne ułożenie stopy,
  • duża elastyczność.
REKLAMA

Minusy

  • but nie dla każdego, z jego specyfiką poradzą sobie zaawansowani biegacze.
REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
5 lat temu

Wreszcie but biegowy z BOA! To jest genialne rozwiązanie, które od dawna stosowane jest w butach rowerowych. Sznurówki są do d! Czekałem aż pojawi się w butach biegowych i oto jest! Mam nadzieje że Saucony pójdzie tą drogą i wypuści tez but na asfalt.