Technologie w butach Mizuno – jak działają?

Mizuno pod kątem technicznym to przede wszystkim system Wave. Opierają się na nim niemal wszystkie buty do biegania tej marki. A co jeszcze?

REKLAMA

Paraller Wave / Cloud Wave

Najbardziej powszechna wersja Wave. Jest to pofalowana płytka znajdująca się między dwoma warstwami pianek. Jej pofalowany kształt zapewnia dodatkową amortyzację i rozpraszanie energii. Dodatkowo przez swoją sztywność zapewnia dodatkową stabilność. W swojej podstawowej wersji Paraller Wave lub Cloud Wave płytka ta stanowi pojedynczą warstwę tworzywa pofalowaną tak samo zarówno po stronie wewnętrznej buta jak i zewnętrznej. Taki typ Wave występuje przede wszystkim w neutralnych butach Mizuno z najbardziej znanym Riderem włącznie.

Mizuno Wave

FanShaped Wave

Stabilizująca odmiana Paraller Wave / Cloud Wave. Od swojej neutralnej poprzedniczki różni się przede wszystkim podwójną konstrukcją od strony wewnętrznej (przyśrodkowej) i większą ilością fal. Mocniejsze pofalowanie i solidniejszy Wave ogranicza w ten sposób nadmierną pronację. Ten typ Wave stosowany jest przede wszystkim w butach stabilizujących

Mizuno Wave Paradox 5 - stabilizacja

Infinity Wave

Najbardziej hardcorowa wersja systemu Wave. Rzadko spotykana ala mająca postać dwóch fal ułożonych na sobie w taki sposób aby działały jak resory. W tej formie Wave ilość pianki jest zredukowana do minimum. Można ją znaleźć w modelach Prophecy czy Tenjin.

Mizuno Wave Tenjin 4 Lamborghini - amortyzacja

U4ic i U4icX

Dwie najbardziej zaawansowane pianki stosowane w butach Mizuno. Z technicznego punktu widzenia obydwie są modyfikacjami EVA. Piankę tę, jak każdą inną można jednak modyfikować tak aby finalnie oferowała trochę inne właściwości. W ten sposób U4icX jest na chwilę obecną najbardziej miękką i najlepiej amortyzującą pianką w Mizuno. U4ic jest trochę mniej miękki, co nie znaczy, że zapewnia mało amortyzacji. Właściwie wszystkie buty treningowe Mizuno mają podeszwy zbudowane z jednej lub dwóch warstw tych dwóch pianek.

Mizuno U4ic

ap+

Trzecia z pianek stosowana w butach biegowych Mizuno. Najsztywniejsza, najbardziej dynamiczna. Stosowana w butach treningowo-startowych, startowych i terenowych.

SmoothRide

Idea wykończenia podeszwy zapewniająca współpracę buta ze stopą podczas całego cyklu biegu. Ma zapewniać płynne przetaczanie od pięty do palców. Objawia się specyficznym obłym wykończeniem wszelkich elementów bieżnika czy krawędzi samej podeszwy.

Mizuno Wave Inspire 15 - Smooth Ride

X10

Odporna na ścieranie guma węglowa z której wykonane są podeszwy większości butów biegowych. Szczególnie tych asfaltowych.

Michelin

Guma opracowana wraz z Michelin tak aby zapewniać jak najlepszą przyczepność zarówno na suchym jak i na mokrym. Stosowana jest przede wszystkim w butach terenowych jak Mujin czy Daichi. Michelin najczęściej występuje wraz z XtaRide co tworzy bardzo specyficzny wzór bieżnika.

Mizuno Michelin

XtaRide

Ukształtowanie podeszwy zewnętrznej w butach terenowych składające się na elementy w kształcie litery X. Zarówno jeśli chodzi o kołki zapewniające przyczepność jak i rowki. I jedne i drugie przypominają kształtem literę X. Taki kształt ma zapewniać przyczepność i dobrą pracę podeszwy niezależnie od terenu i tego jak i na czym ląduje stopa.

Mizuno Wave Hayate 5 - amortyzacja

ESS Rock Plate

Dodatkowa płytka niezależna od systemu Wave która zapewnia izolację przed ostrymi krawędziami na szlaku. Występuje w przedniej części buta pod przodostopiem i rozpraszając nacisk sprawia, że ostre krawędzie są mniej uciążliwe. Można ją znaleźć w modelach Mujin oraz Hayate.

AIR Mesh

Siatka stosowana w cholewkach przede wszystkim butów asfaltowych. Najprostsze i najczęściej stosowany materiał do produkcji cholewek. AIR oznacza że materiał ten (jak każdy mesh) w pierwszej kolejności zapewnia przewiewność.

Mizuno Wave Paradox 5 - cholewka

WaveKnit

Cholewka wykonana z tkanej dzianiny. Najczęściej jest to też cholewka wykonana z jednego płatu materiału i wykończona w pełni bezszwowo. Jest też bardziej elastyczna niż klasyczny AIR Mesh co zapewnia lepsze jej dopasowanie do stopy.

Dynamotion Fit

Najbardziej enigmatyczna technologia, bo najtrudniej ją zobaczyć. Pod tą nazwą Mizuno zbiera wszystkie technologie, wzmocnienia i elementy zapewniające trzymanie stopy. Może się to odnosić więc zarówno do wzmocnień cholewki w rejonie sznurowadeł które trzymają stopę. Może to być też wyprofilowanie i wykończanie zapiętka.

Mizuno Wave Inspire 15 - cholewka
REKLAMA

2 komentarze do “Technologie w butach Mizuno – jak działają?

 • 28.08.2019 o 22:09
  Permalink

  Witam. Pytanie do eksperta. Nie biegałem nigdy w butach Mizuno, a więc dlaczego mam wybrać Wave Rider zamiast…?

  Odpowiedz
  • 25.09.2019 o 13:41
   Permalink

   Wybierz te buty w których czujesz się najlepiej, najbardziej komfortowo, stabilnie. Rider to z jednej strony bardzo dobra amortyzacja (komfort), z drugiej też bardzo dobra stabilność i trzymanie pięty. Do tego całkiem niezła dynamika, jak na typową miękką treningówkę. Na papierze może być najlepszy na świecie ale jak nie będzie odpowiadał Twojej stopie to nie ma sensu abyś go wybrał.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.