Technologie w butach Nike – o co w nich chodzi?

1 sierpnia 2017 5  min czytania
Nike Dynamic Support

Oto but z amortyzacją Nike Zoom pod przodostopiem. Za trzymanie stopy odpowiada system żyłek Flywire a za stabilizację system Dynamic Support. Fajnie?! No nie bardzo bo same nazwy technologii i rozwiązań nic nie mówią. Zobaczmy jak wyglądają i działają technologie w butach Nike?

REKLAMA

W podeszwie – amortyzacja

Nike Zoom

Jedna z najbardziej znanych technologii. Potocznie nazywana poduszkami gazowymi co ma sens ponieważ elementy Zoom wyglądają jak poduszki i jak poduszki się zachowują. Podobnie jak poduszka dają też miękkość.

Warstwa zewnętrzna czyli jakby „poszewka”poduszki Zoom wykonana jest z elastycznego plastiku. W środku natomiast znajduje się sprężone powietrze i setki jak nie tysiące włókien syntetycznych ułożonych równolegle do siebie i równolegle do kierunku nacisku. Podczas uderzenia sprężone powietrze i włókna działają jak amortyzator. Z jednej strony pochłaniają energię, a z drugiej szybko wracają do swojego pierwotnego kształtu.

Nike Zoom - przekrój

Amortyzacja w postaci Nike Zoom w niektórych modelach znajduje się tylko pod piętą (Winflo), w niektórych tylko pod przodostopiem (Structure, Elite) a w niektórych zarówno z przodu jak i z tyłu (Pegasus, Vomero, Odyssey).

Poduszki gazowe mogą być produkowane w bardzo wielu rozmiarach i kształtach. Te w butach biegowych mają wielkość powiedzmy zapalniczki czy kostki mydła, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby stworzyć poduszkę Zoom wielkości talerza. Tylko po co?

Nike Zoom - tył

Cushlon

Najczęściej spotykana pianka w butach biegowych marki Nike – miękka i elastyczna z dodatkiem kauczuku. Występuje w kilku odmianach różniących się twardością. Można ją znaleźć we wszystkich butach linii Zoom, a więc jeśli poduszki gazowe, to tylko w piance Cushlon.

Takie połączenie występuje w bardzo wielu modelach – Odyssey, Structure, Vomero, Pegasus, Winflo, Wildhorse, Terra Kiger, Streak

Nike Zoom Odyssey - przekrój pięta

Lunarlon

Druga z najczęściej stosowanych pianek stosowanych w Nike – najlżejsza i równie miękka co Cushlon. Czasami występuje jako jeden z elementów podeszwy butów z linii Zoom jak w modelu Vomero 10 a czasami samodzielnie tworząc oddzielną niezwiązaną z Nike Zoom kolekcję – LunarGlide, LunarEpic, LunarTempo…

Phylon

Najbardziej podstawowa pianka firmy Nike. Wykorzystywana jest jako dodatek w różnych modelach a najszerzej wykorzystywana jest w butach linii Free.

REKLAMA

W podeszwie – stabilizacja

Dynamic Support

Technologia odpowiadająca za stabilizację stopy i ograniczanie nadmiernej pronacji. Ma postać podeszwy zbudowanej z dwóch różnych pianek. Ta bardziej miękka znajduje się bliżej zewnętrznej krawędzi stopy ta sztywniejsza znajduje się po stronie wewnętrznej krawędzi.

Nike Dynamic Support

Dobór pianek jest różny w zależności od danego modelu. W modelach opartych na poduszkach Zoom ma najczęściej postać elementu widocznego z zewnątrz. Element ten wykonany jest z najtwardszej pianki i odpowiada za ograniczenie nadmiernej pronacji.

W butach na piance Lunarlon sprawa nie wygląda tak prosto. W sztandarowych LunarGlide rozkład pianek wygląda zupełnie inaczej, ale ma takie same działanie i taką samą ideę. Układ ten zmieniał się na przestrzeni kolejnych modeli ale tak np. wyglądał w Nike LunarGlide 7. Stabilizacja ma postać wewnętrznego klina w podeszwie, Szerszego po stronie wewnętrznej krawędzi stopy a cieńszego po stronie zewnętrznej.

Nike LunarGlide 7 - Dynamic Support

W podeszwie – przyczepność

Duralon

Guma węglowa z której wykonany jest bieżnik. Daje większą wytrzymałość i przyczepność.

W cholewce

Flyknit

Materiał cholewki wykonany z przędzy poliestrowej mający postać dzianiny. Dzianina ta może mieć gęstszy splot tam gdzie cholewka powinna być solidniejsza. Tam gdzie ma mieć większą oddychalność materiał ma luźniejszy splot. Buty z cholewką w technologii Flywire w zdecydowanej większości wykończone są bezszwowo.

Nike Flyknit
REKLAMA

Flymesh, Enginereed Mesh i Mesh

Jeśli nie Flyknit to Mesh w wielu różnych odmianach. Są to materiały z których wykonana jest klasyczna „dziurkowana” siatka tworząca cholewkę buta. Stopień oddychalności może być różny podobnie do Flyknitu. W bardziej solidnych mesh jest gęstszy. W miejscach bardziej oddychających bardziej dziurkowany.

Nike LunarGlide+ 5 - siateczka

Flywire

Nike Flywire to technologia składająca się z włókien umieszczonych w cholewce (w rejonie sznurowadeł), obejmujących stopę i mających za zadanie jej trzymanie i wsparcie. Można powiedzieć, że po zasznurowaniu buta powinny oplatać stopę jak gorset. Włókna te przyjmują różną formę i grubość w zależności od modelu. Czasami w ramach jednego modelu stosowane są dwie różne formy żyłek Flywire.

Nike Flywire - wewnątrz

Z zewnątrz wygląda jakby to sznurowadła były zamocowane o żyłki Flywire, ale tak nie jest. Sznurowadła przechodzą jednocześnie i przez cholewkę i Flywire. Wewnątrz niezależnie od formy wykonania żyłki ciągną się do łączenia cholewki z podeszwą. Tam są zamocowane.

Nike Flywire - wewnątrz

Nike Shield

Na sam koniec technologia która ma uzasadnienie tylko jesienią i zimą. Shield to wodo- i wiatroodporna warstwa cholewki występująca w butach na zimę. Działa podobnie do membran gore-texowych, które z jednej strony chronią przed wodą a z drugiej strony oddychają. Shield działa bardzo podobnie. W większości przypadków buty Shield są też butami o zwiększonej widoczności i posiadającymi bardzo dużą (nawet ponad 50% powierzchni cholewki) ilość powierzchni odblaskowej.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments