Test mokrej stopy – dlaczego nie powie jaki masz typ stopy?

Test mokrej stopy to najprostsza forma sprawdzenie ułożenia swojej stopy pod kątem tego jakie buty powinno się wybrać. Opera się na prostej analogi: wąski ślad – stopa supinująca, normalny – stopa neutralna, szeroki ślad – stopa nadmiernie pronująca. Ale to tak nie działa!

REKLAMA

Test jest prosty!

Potrzebujesz wody i czegoś na czym będziesz mógł „odbić” swoją stopę. Szary papier, biały papier, papierowy ręcznik lub zwykły ręcznik bo niektóre normalne ręczniki tak chłoną wodę, że zostawiają idealny ślad.

Test jest bardzo prosty w wykonaniu. Mokrą stopą stajesz na papierze czy ręczniku i oglądasz jak wygląda odbicie twojej stopy. Jest to tak proste, że taki test można wykonać wychodząc spod prysznica.

Oglądając odbicie stopy można powiedzieć jaką mamy stopę:

 • wysoko wysklepioną – czyli, taką gdzie wysklepienie łuku stopy jest tak wysokie, że w odcisku stopy prawie nie widać połączenia między odciskiem śródstopia i pięty,
 • normalnie wysklepioną – z widoczną i wyraźną krzywizną łuku stopy,
 • płaską – która, w której łuk stopy na odbiciu jest niemal lub całkowicie niewidoczny.
Supinacja neutral pronacja

Dlaczego nie wiadomo czy to stopa pronująca czy supinująca?

Często w tym momencie występuje przekonanie że:

 • wysoko wysklepiona – stopa supinująca,
 • normalnie wysklepiona – stopa neutralna,
 • płaska stopa – stopa nadmiernie pronująca.

I to błąd! To że masz wysoki a nawet bardzo wysoki łuk stopy nie oznacza, że podczas ruchu stopa będzie supinowała. Pronacja to ruch. Płaska stopa to płaska stopa. Najczęściej jest tak że osoby z płaską stopą mają większą pronację niż ci o stopie normalnie lub wysoko wysklepionej. Ale nie zawsze…

Wysoki łuk nie zawsze oznacza supinację!

Przykładowo na teście mokrej stopy może się okazać, że masz wysoko wysklepioną stopę i bardzo wysoki łuk podłużny stopy. Bazując tylko na bazie kartki i tego testu wybrałbyś buty neutralne/supinujące (supinatorzy i neutrale mają jedną kategorię butów). Może się natomiast okazać, że choć masz wysoki łuk stopy to Twoje kostki mają dużą tendencję do pronacji. Stojąc ustawione są prosto czy lekko na zewnątrz. Natomiast kiedy idziesz i biegniesz, przekoślawiają się do środka. A więc wbrew statycznemu testowi mokrej kartki, która mówi że masz stopy supinujące, masz stopy nadmiernie pronujące.

Dotyczy to niewielkiej liczby osób, ale statyczny test mokrej stopy w tym przypadku wskazał źle.

Płaska stopa nie zawsze jest nadmiernie pronująca!

Analogicznie, jeśli podczas testu mokrej stopy widzisz szeroki ślad to nie oznacza, że masz nadmierną pronację i potrzebujesz butów stabilizujących. Ba! Uważam, że zbyt pochopne wybieranie butów stabilizujących pronację to częsta przyczyna problemów z aparatem ruchu. Powtórzę to jeszcze raz – płaska stopa to tylko płaska stopa. Nie musi być od razu nadpronujaca. Widziałem wiele przypadków, gdzie ktoś pomimo posiadania płaskiej stopy, podczas ruchu prowadził ją prosto bez ani śladu nadmiernej pronacji (przekoślawiania do środka). Taka osoba, owszem ma płaską stopę, ale neutralną.

Gdyby ta osoba widząc statyczne płaskie odbicie swojej stopy wybrała buty ze stabilizacją, wybrałaby źle.

Dlatego też test mokrej stopy nie może i nie powinien być jedynym wyznacznikiem tego czy masz stopę supinującą, neutralną czy nadmiernie pronującą. Może być wskazówką, ale tylko wskazówką jak podczas ruchu układa się twoja stopa. Pronacja to ruch. Bieganie to ruch, a nie statyczne stanie na kartce.

REKLAMA

3 komentarze do “Test mokrej stopy – dlaczego nie powie jaki masz typ stopy?

 • 20.10.2018 o 08:39
  Permalink

  A teraz wszyscy biorą kartkę i odciskają na niej swoja stopę!

  Odpowiedz
 • 24.01.2020 o 00:08
  Permalink

  Mam wysokie podbicie. Z testu mokrej kartki zostawiam tylko zewnętrzny łuk stopy, palce i piętę. Po badaniu komputerowym specjalista stwierdził, że moje stopy najbliżej typie stopy wydrążonej, jednak pięty lekko koślawią. Wyrobili mi wkładki za 300zł, ale przestałem je nosić gdyż dodatkowo zaczęły boleć mnie ścięgna Achillesa. Kupiłem buty Nike Pegasus 34. Niestety po nawet krótkim biegu zaczynam odczuwać ból rozcięgna podeszwowego, po kilkukrotnym, regularnym bieganiu dochodzi do tego shin splints wewnętrznej strony podudzia. Co robić?? Panie Pawle , jak tu trenować?? Gdy trenowałem w piłkę, nie miałem takich problemów. Przecież to tylko bieganie..

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.