W jakim rozmiarze są ważone buty na stronach internetowych?

Waga, a dokładniej masa buta, to najprostszy parametr butów do biegania. Czasami jest bardziej istotny, jak na przykład w butach startowych do szybkiego biegania. Czasami istotny jest mniej, jak w butach do biegania codziennego. Podawany jest niemal w każdym opisie butów biegowych w prawie każdym sklepie internetowym. Tylko…

REKLAMA

Co to właściwie znaczy, że dany model buta waży na przykład 335 gramów?

Zacznijmy od rzeczy najprostszej. Liczba podawana na stronach internetowych to masa jednego buta z pary w rozmiarze samplowym.

Co to jest rozmiar samplowy?

Aby zrozumieć o co chodzi z rozmiarem samplowym należy wyjaśnić co to jest ten tajemniczy ,,sampel”. Jest to próbny egzemplarz nowego modelu buta wyprodukowany przed właściwą produkcją. Sampli danego modelu może być wiele i powstają wraz z pracą nad nowym modelem buta. Mogą powstawać na dowolnym etapie produkcji i w dowolnej ilości potrzebnej do opracowania nowego modelu buta. Z czasem każdy kolejny jest bardziej dopracowany tak, że ostatni już właściwie nie różni się od produktu finalnego. Taki samplowy egzemplarz może służyć do testów, pomiarów, ale także do celów handlowych i pokazowych…

Sample, które są finalnym prototypem właściwego produktu, w zdecydowanej większości wytwarzane są w rozmiarach prawie najmniejszych z możliwych. W butach męskich oznacza to najczęściej rozmiar 8,5-9 US, czyli około 42 w rozmiarze europejskim. W przypadku butów damskich jest to 6,5-7 US, czyli około 38 rozmiaru europejskiego. Część marek korzysta z sampli w rozmiarach 8,5 część z sampli w rozmiarach 9 US. Z których dokładnie? Ta informacja najczęściej jest pomijana nawet w bardziej branżowych prezentacjach i specjalizacjach. To co jest pewne, że są to stosunkowo małe rozmiary.

To właśnie masy butów w tych rozmiarach – około 42 męskie i 38 damskie – można znaleźć na stronach internetowych.

Im większy, tym cięższy

Naturalne jest więc, że im większy rozmiar buta od 42 męskiego i 38 damskiego posiadamy, tym faktyczna masa naszych butów będzie większa. Wraz z każdą połówką rozmiaru będzie to kilka gramów więcej. I tak na przykład masa adidas Solarglide 5 na stronie sklepbiegacza.pl to 335 gramów (oczywiście w rozmiarze samplowym). W moim rozmiarze 12 US, czyli 46 EU, to 400 gramów. To oczywiście przykład.

adidas Solarglide 5 - waga

Na stronach widnieje jednak zawsze masa zgodna ze specyfikacją i masą buta w rozmiarze samplowym. Dlaczego? Widzę kilka powodów. Po pierwsze, mogłoby być to kłopotliwe w zamieszczaniu w sklepach internetowych. Po drugie, wprowadzałoby niepotrzebny zamęt dla potencjalnych kupujących, chcących porównać poszczególne modele. Po trzecie, byłoby to tworzenie problemu tam gdzie go nie ma.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.