adidas Adizero Boston czy Adios? Czym się różnią?

Obydwa szybkie. Obydwa lekkie. W obydwu dynamika oparta jest na piance boost, raczej dość sztywnej i dynamicznej konstrukcji. Jeden – szybki adios, w którym można powiedzieć „adios” swoim życiówkom. I drugi, bardziej bezpieczny Boston.

REKLAMA

Przeznaczenie

Błękitny Boston – startówka która wybacza. Ma dość sporo amortyzacji przy bardzo dobrej dynamice. Dobrze sprawdzi się jako pierwszy but startowy w którym można pokusić się o bieganie dychy na poziomie 44-40 minut czy półmaratonu na poziomie 1:39-1:26.

Jeśli to za mało i potrzebujesz szybszego buta jest czerwony Adios. Mniej miękki, lżejszy i bardziej przygotowany do biegania ze śródstopia. Sprawdzi się kiedy dyszkę biegasz poniżej 40 minut a półmaraton w 1:25 lub szybciej.

Adidas Adizero Boston vs Adios

Tyle jeśli chodzi o przeznaczenie a czym się różnią jeśli chodzi o konstrukcję?

Wysokością podeszwy

Boston jest nieco lepiej amortyzowanym butem od Adiosa. Wynika to po pierwsze z wysokości podeszwy która w Bostonie jest minimalnie większa. Boston to 29 mm wysokości pod pietą i 19 mm pod przodostopiem. Adios jest o 2 mm niższy a jego wysokość pod piętą wynosi 27 mm a pod przodostopiem 17 mm.

Adidas Adizero Boston vs Adios - tyłem

Ilością boosta

Ale nie tylko o wysokość tutaj chodzi. W Adiosach choć wysokości mamy mniej to procentowo samego boosta jest więcej. Mniej jest też pianki EVA będącej warstwą pośrednią pomiędzy podeszwą a wnętrzem buta. Od kilku sezonów adidas odchodzi od podawania jaki procent podeszwy stanowi boost. Kiedyś w Adiosach było to 80 procent pianki boost. W Bostonach 55 procent pianki boost. W najnowszych edycjach te proporcje mogły ulec zmianie ale cały czas procentowo więcej boosta jest w Adiosach.

Adidas Adizero Boston vs Adios - boost

Ułożeniem amortyzacji

Trzecia rzecz związana jest z samym ułożeniem elementów podeszwy. Adios jest butem szybszym w którym dużo częściej biega się używając śródstopia i przedniej części stopy. Dlatego też w Adiosach boost przesunięty jest bardziej do przodu. Widać to jak spojrzy się jednocześnie na obydwa buty. W Bostonach boost kończy się jakby jeszcze przed śródstopiem i miejscem zgięcia stopy. W Adiosach sięga dalej za to miejsce dając więcej komfortu podczas biegania ze śródstopia.

Adidas Adizero Boston vs Adios - przodostopie

Szerokość z przodu

To rzecz już bardzo indywidualna ale Boston to cały czas but który palce trzyma dość wąsko. Przez to część osób nigdy nie miało okazji w tym bucie biegać ponieważ to właśnie wąski przód je dyskwalifikował. Sam przez wąski przód miałem wątpliwości czy czasem nie kupić butów nieco większych niż zazwyczaj. Adios tego miejsca z przodu oferuje nieco więcej. Nie jest to jakaś dramatyczna różnica i daleko mu do bardzo szerokich butów, ale w stosunku do Bostona miejsca z przodu jest więcej.

Adidas Adizero Boston vs Adios - toebox

Bieżnikiem

Adios wraz z odchudzaniem buta odchudził też nieco bieżnik. W obydwu butach wykonany jest z gumy Continental ale w Adiosach jest jej nieco mniej a przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami są nieco większe. Nie wpływa to na samą przyczepność jednego czy drugiego modelu ale przede wszystkim ma na celu zmniejszenie wagi Adiosów.

Adidas Adizero Boston vs Adios - continental

Wagą

Apropos wagi. To w sumie naturalne że szybki Adios waży nieco mniej od bezpiecznego Bostona. Według materiałów producenta Adizero Adios waży 226 gramów a Boston – 244 gramy. Według moich pomiarów butów w rozmiarze 12 US Adizero Adios waży 255 gramów a Boston – 278 gramów. Tak więc w zależności od rozmiaru Adios jest od 18 do 23 gram lżejszy.

REKLAMA

2 komentarze do “adidas Adizero Boston czy Adios? Czym się różnią?

  • 16.06.2019 o 18:02
    Permalink

    W takim razie czy jednak adios nie bedzie lepszym wyborem od bostona dla biegajacych ze srodstopia? (Mam na mysli dlugie i wolne wybiegania)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.