adidas – przegląd butów do biegania lato 2024

19 maja 2024 8 min czytania
Buty do biegania adidas

W ofercie butów do biegania adidas znajdziemy wiele różnych konstrukcji. Podstawę butów treningowych na twarde nawierzchnie stanowi linia Supernova. W jej skład wchodzą trzy modele butów. Każdy o nieco innym profilu i parametrach. Jest tu również koncept 4D, czyli buty z podeszwą wykonaną w technologii druku 3D. Mamy potężne Adistary oraz to co w butach do biegania adidas najlepsze – szybką linię Adizero.

REKLAMA

Tradycyjnie buty do biegania po twardych nawierzchniach można podzielić na:

Buty treningowe

Buty treningowe są przeznaczone głównie do wolnego i spokojnego biegania po ulicach, chodnikach i utwardzonych drogach. Idealnie sprawdzą się jako buty do codziennego biegania, a w razie potrzeby przyzwoicie poradzą sobie także na ulicznych zawodach czy na szybszych treningach. Jeśli szukasz uniwersalnej pary butów biegowych, to właśnie jeden z tych modeli będzie odpowiedni.

TRENINGOWETRENINGOWE
ZE STABILIZACJĄ
maksymalna
amortyzacja
Ultraboost Light
bardzo duża
amortyzacja
Supernova Rise
Solarboost 5
Adistar 2.0
Supernova Solution
Adistar CS 2
duża
amortyzacja
Supernova Stride
4DFWD 3

adidas Ultraboost Light

adidas Ultraboost Light

Najbardziej miękki but ze stajni adidas w tym roku doczekał się znacznego odchudzenia. W podeszwie piankę boost zastąpiła pianka boost Light i to główna różnica dlaczego tegoroczna edycja jest tak lekka. Amortyzacji ma dość nawet dla najcięższych biegaczy, choć w dobie coraz większych i coraz bardziej miękkich butów, nie jest aż tak miękki jakby mogłoby się wydawać. Do tego mamy jedną z najbardziej wyróżniających się cholewek Primeknit, skonstruowanych w formie elastycznej skarpety, która dopasowuje się do kształtu stopy. Dzięki temu jest to but, który niekoniecznie nadaje się dla osób o szerokich stopach, ale na tych standardowych i wąskich leży rewelacyjnie.

 • Waga: 293 g męski, 262 g damski
 • Drop: 10 mm
 • Cena: 949 PLN

adidas Supernova Rise

adidas Supernova Rise

Najnowsza propozycja dla tzw. everyday runnera, czyli Supernova Rise. Jest to następca popularnego modelu Solarglide 6. Supernova Rise został zaprojektowany od podstaw, wykorzystując miękką piankę Dreamstrike+ oraz pręty z utwardzonej pianki. W praktyce oznacza to, że but jest niezwykle miękki i komfortowy. Co więcej, jest też bardziej dynamiczny i znacznie lżejszy niż jego poprzednik, co z pewnością jest pozytywną zmianą. To nowa, ale bardzo interesująca propozycja dla biegaczy poszukujących uniwersalnej treningówki do codziennego biegania.

 • Waga: 284 g męski, 242 g damski
 • Drop: 10 mm
 • Cena: 699 PLN

adidas Supernova Solution

Jest to model będący bliźniaczym odpowiednikiem modelu Supernova Rise, jednak skierowany w pierwszej kolejnośći do osób poszukujących większej stabilizacji lub cierpiących na nadmierną pronację (koślawienie stóp do wewnątrz). W podeszwie znajduje się zarówno miękka pianka Dreamstrike+, jak i utwardzone pręty z pianki. Supernova Solution to jeden z dwóch butów stabilizujący dostępny w ofercie marki adidas, obok modelu Adistar CS. Przy czym Solution jest butem o znacznie mniejszym poziomie stabilizacji niż Adistar CS. But ten jest uniwersalnym wyborem do codziennych treningów dla osób o masie ciała do około 80-85 kilogramów.

 • Waga: 292 g męskie, 242 g damskie
 • Drop: 10 mm
 • Cena: 699 PLN

adidas Solarboost 5

adidas Solarboost 5

Drugi najbardziej amortyzowany but do codziennego treningu za Ultraboostem. Jednocześnie but o wyważonej (dużej, ale nie bardzo miękkiej) amortyzacji. Mniej miękki od Ultraboostów (mniej pianki boost zapewniającej amortyzację), ale bardziej stabilny (warstwa sztywniejszej pianki EVA zapewniającej stabilność). Z klasyczną cholewką o dosyć dużej przestrzeni wewnątrz, która zapewnia całkiem sporo miejsca na palce i stopę. But dla biegaczy około 85-90 kilogramów szukających komfortowego buta do codziennego biegania.

 • Waga: 299 g męski, 260 g damski
 • Drop: 10 mm
 • Cena: 799 PLN
REKLAMA

adidas Adistar 2.0

adidas Adistar 2.0

Adistar 2.0 to delikatne ulepszenie poprzedniej edycji Adistartów, czyli chyba najpotężniejszych butów do biegania marki adidas. W podeszwie dwie pianki: REPETITOR pod częścią przednią buta, która jest bardziej miękka oraz REPETITOR+ pod częścią tylną, która jest bardziej twarda i tworzy stabilną bułę wokół pięty. But ten zapewnia bardzo dużo amortyzacji, ale nie jest rozleniwiająco miękki. Jest też relatywnie sztywny i można w nim wyczuć delikatne wyprofilowanie pomagające przetaczać stopę z pięty na palce. Do czasu wprowadzenia Adistara CS był to najbardziej stabilny but biegowy marki adidas.

 • Waga: 320 g męski, 270 g damski
 • Drop: 6 mm
 • Cena: 799 PLN

adidas Adistar CS 2

adidas Adistar CS 2

Adistar doczekał się jednak jeszcze bardziej stabilnej odmiany. Jego nazwa oznacza Cushioned Stability. To także but zbudowany z pianek REPETITOR oraz REPETITOR+, ale z dodatkowym sztywnym elementem piankowym po stronie przyśrodkowej podeszwy. Ogranicza ona nadmierną pronację i sprawia, że jest to propozycja dla osób szukających butów o ponadprzeciętnej stabilności i ponadprzeciętnym wsparciu stopy.

 • Waga: 320 g męski, 289 g damski
 • Drop: 6 mm
 • Cena: 799 PLN

adidas 4DFWD 3

But przyciągający oko nie tylko w ofercie marki adidas, ale na całej półce butów biegowych. Podeszwa to ażurowa konstrukcja, która jest drukowana na drukarce 3D. Jest to też struktura o niejednorodnej fakturze – są miejsca gdzie przestrzenie są większe co zapewnia większe jej ugięcie i miękkość. Są miejsca gdzie struktura jest dosyć gęsta, materiał ma mniejszą tendencję do uginania się co zapewnia więcej stabilności. Pod stopą zapewnia bardzo przyjemne wrażenia aczkolwiek może występować problem z zachowaniem tego typu podeszwy w czystości. Podobnie jak w Ultraboostach, ma cholewkę wykonaną w formie skarpety jednakże skarpeta w 4DFWD jest nieco sztywniejsza niż ta w Ultraboostach.

 • Waga: 345 g
 • Drop: 11 mm
 • Cena: 999 PLN

adidas Supernova Stride

Trzeci z serii Supernova o nieco niższym poziomie amortyzacji niż pozostałe dwa modele z tej serii. Poziom amortyzacji, jaki oferuje, jest wystarczający dla biegaczy o niższej masie ciała, ważących do około 80 kilogramów, oraz dla tych, którzy nie poszukują bardzo wysokiego stopnia miękkości. Jest to bardzo dobra propozycja dla osób, które szukają swoich pierwszych poważnych butów do biegania, nie chcąc przy tym wydawać fortuny.

 • Waga: 268 g męski, 213 g damski
 • Drop: 10 mm
 • Cena: 499 PLN

Buty startowe

Buty startowe to buty do startów w zawodach (a nie na start przygody w bieganiem) oraz do szybkich jednostek treningowych. Są to buty skonstruowane z myślą o szybkości – są odpowiednio lekkie, responsywne, dynamiczne.

WYŚCIGTRENING
najlepsze NON-RACE
Prime X 2
42-21 KM
Adios Pro 3
10 KM
Takumi Sen 10
lepsze5 KM
Adios 8
5-10 KM
Adizero SL
TRENING
Boston 12

adidas Adizero Prime X 2

Prime X to but, który ze swojego założenia jest butem, który wykracza poza normy przyjęte przez World Athletics. Oznacza to, że wyniki w nim osiągane są nieważne w świetle aktualnych przepisów są nieuznawane. Technicznie jest to natomiast cudo. Z masą pianki Lightstrike PRO. Z karbonowymi prętami Energy Rods dodającym mu dynamiki. Z innowacyjną cholewką Strung, która przypomina kokon. But z którego rozwiązań skorzystają najszybsi. Teoretycznie jest to świetny but treningowy do szybkich treningów i biegów tempowych dla osób startujących na co dzień w Adiosach Pro 3.

 • Waga: 284 g
 • Drop: 9 mm
 • Cena: 1 399 PLN
REKLAMA

adidas Adizero Adios Pro 3

adidas Adizero Adios Pro 3

Crème de la crème butów startowych marki adidas. Najszybszy but startowy tej marki przede wszystkim na dystanse do maratonu. Podeszwa to czterocentymetrowa mieszanka bardzo miękkiej i sprężystej pianki Lightstrike PRO z karbonowymi pręcikami Energy Rods dającym tym butom dynamikę i naprawdę piekielne odbicie. Wszystko w bardzo lekkiej formie ważącej zaledwie 238 gramów. But dla najszybszych maratończyków i tych, którzy do tego miana aspirują. Im biegasz wolniej tym mniej odczujesz dynamikę tego buta.

 • Waga: 238 g
 • Drop: 6,5 mm
 • Cena: 1099 PLN

adidas Adizero Takumi Sen 10

Trzeci muszkieter obok Prime X i Adiosa Pro. Ten najniższy, z najmniejszą ilością pianki Lightstrike PRO. Najmniej miękki, przez to może trochę mniej sprężysty i amortyzowany. Niemniej, jednak nadal piekielnie dynamiczny i przeznaczony co do zasady na dystanse krótsze niż Adios Pro. Idealne dla niego są uliczne starty na piątkę i dychę. Także but dla zaawansowanych i najszybszych. Im wolniej tym but będzie oddawał mniej, a na truchtanie po 5’00/km nie ma sensu go zakładać.

 • Waga: 200 g
 • Drop: 6 mm
 • Cena: 949 PLN

adidas Adizero Adios 8

Coś dla tych, którzy lubią klasykę, bo to bezpośrednia kontynuacja starych dobrych (niekarbonowych) Adiosów. Niezbyt miękka przez co w pierwszej kolejności jest to but na starty krótsze – 5 i 10 kilometrów. W podeszwie bardziej sprężysta pianka, czyli Lightstrike PRO znajduje się w części przedniej, aby dawać więcej miękkości i dynamiki w momencie odbicia stopy od podłoża. Do tego lekka cholewka, bieżnik z gumy Continental – nic co mogłoby zaskoczyć biegacza szukającego niekarbonowej, lekkiej startówki.

 • Waga: 208 g męskie, 178 g damskie
 • Drop: 8 mm
 • Cena: 649 PLN

adidas Adizero SL

adidas adizero SL

Najbardziej podstawowy z szybkich butów w ofercie marki adidas i budżetowa propozycja dla biegaczy szukających swojej pierwszej startówki lub pierwszego lżejszego buta biegowego. Zbudowany na najbardziej podstawowej piance, czyli na Lightstrike, co zapewnia mu relatywnie niedużą amortyzację. Mały, wręcz symboliczny element z responsywnej pianki Lighstrike PRO znajduje się w głębi pod częścią przednią, ale nie zapewnia takiej dynamiki jak chociażby ta znana z Adiosa 7, a w porównaniu z butami karbonowymi dynamikę oferuje wręcz żadną. Warto też zwrócić uwagę na rozmiarówkę. Jest bardzo mocno zaniżona w stosunku do innych butów biegowych.

 • Waga: 241 g męskie, 211 g damskie
 • Drop: 8,5 mm
 • Cena: 599 PLN

adidas Adizero Boston 12

Numer jeden wśród butów treningowo-startowych. W podeszwie zarówno z miękkim Lightstrike PRO jak i sztywniejszym Lightstrike. Wystarczająco dobrze amortyzowany (choć nie rewelacyjnie miękki), aby posłużyć jako but do codziennego treningu dla nieco lżejszych i nieco szybszych (dycha w około 40 minut) biegaczy. Także całkiem dynamiczny (w podeszwie znajdziemy pręciki z włókna szklanego) z niezłym przetoczeniem zapewniającym niezłą dynamikę na szybszych odcinkach. Przyjemny (choć nie lekki) kompromis między butem do codziennego biegania i na starty.

 • Waga: 267g męski, 227 g damski
 • Drop: 6,5 mm
 • Cena: 749 PLN
REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
1 rok temu

Super artykuł, jestem zachwycony. W końcu jakieś konkrety i różnice nie tylko co do materiału ale wytłumaczona przyczyną zastosowania i przeznaczenie.
Jestem początkujący i ciągle szukam, doszkalam się
Pozdrawiam i dziekuje
Paweł