adidas Ultraboost ST – nowe podejście do stabilizacji

Ultraboost ST prezentuje nowe podejście do stabilizacji. Nie ma w nim elementu stabilizującego w klasycznej formie. Stabilizacja ma postać większego „upakowania” pęcherzyków boosta po wewnętrznej stronie podeszwy. Element, który większość bierze za „stabilizaję”, to tylko dodatek.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – najwieksza
6/6
 
 
▪ drop – klasyczny
10 mm
 
 
▪ waga – półciężka
365 g
 
 
▪ cena katalogowa – 849 zł
849 zł
 
 
* wartości dla rozmiaru 12 US

Przeznaczenie

Adidas Ultraboost to but z bardzo dobrą amortyzacją dla stopy nadmiernie pronującej. To bezpośredni odpowiednik Ultraboosta lecz z dodatkową stabilizacją. Przeznaczony jest do codziennego biegania dla osób z nadmierną pronacją. W palecie modeli adidas boost jest to aktualnie jeden z trzech modeli butów treningowych stabilizujących.

Adidas Ultra Boost ST

Wśród modeli adidas to buty o największej amortyzacji i miękkości.

 buty
neutralne
stabilizacja
ULTRAUltraboostUltraboost ST
ENERGYEnergy Boost
SUPERNOVASupernovaSupernova ST
RESPONSEResponseVengeful

Alternatywy

Stosunkowo łatwo znaleźć alternatywy dla Ultraboost ST pod katem maksymalnej amortyzacji i stabilizacji. Należy jeszcze pamiętać o dużej elastyczności Ultraboostów. Żadna z jego alternatyw nie oferuje takiej elastyczności. Nie każdej osobie szukającej maksymalnej amortyzacji i stabilizacji musi ona odpowiadać. Często jest wręcz tak, że z racji elastyczności buta można się w nim czuć mało stabilnie.

modelwagadropcena
adidas Ultraboost ST365 g10 mm849 zł
Asics Gel-Kayano 23380 g10 mm749 zł
Nike Zoom Odyssey 2342 g10 mm549 zł
Saucony Hurricane ISO 3358 g8 mm649 zł

Stabilizacja czyli Energized Stability

Sposób rozwiązania stabilizacji to największa ciekawostka Ultraboosta ST. Najczęściej jest tak że za stabilizacja ma formę elementu z innej (mniej miękkiej i poddającej się naciskowi) pianki. Taki element ma za zadanie ograniczać nadmierną pronację czyli przekoślawianie kostek do środka. W Ultraboostach ST też jest taki element ale to nie jest stabilizacja. Jest głównie po to aby był i aby widać było, że to jest but ze stabilizacją.

Adidas Ultra Boost ST - Energized Stability

Stabilizacja została rozwiązana tu w inny sposób. Opiera się na większym upakowaniu kapsułek boosta. W Ultraboostach jest ich 2300 a w Ultraboostach ST nawet 2800. To są dane podawane przez adidasa i mówiące prawdopodobnie o bucie w rozmiarze 9 US. Większa ilość kapsułek upakowana jest po wewnętrznej stronie podeszwy co ogranicza uciekanie stopy do wewnątrz i działa dokładnie tak samo jak stare rozwiązania.

Amortyzacja czyli boost

Boost poza stabilizacją odpowiada też oczywiście za amortyzację. Cała podeszwa (100%) wykonana jest z boosta i but zapewnia bardzo dobrą amortyzację, odpowiednią nawet dla ciężkich biegaczy. Z racji tego że stopa w bucie spoczywa niemal bezpośrednio na piance boost but w odczuciu też jest butem bardzo miękkim. Miększym od Energy i Supernovy.

Adidas Ultra Boost ST - tyłem

Osoby znające i lubiące boostową amortyzację nie będą zawiedzione.

Bieżnik czyli Continental

Bieżnik w Ultraboostach ST jest typowo asfaltowy i wykonany z gumy Continental. W takich też asfaltowych i miejskich warunkach but będzie spisywał się najlepiej. Najbardziej będzie wtedy też czuć boostową amortyzację. Najwięcej też da kiedy trochę popada, bo wtedy będzie można docenić przyczepność podeszwy Continental.

Adidas Ultra Boost ST - Continental

Cholewka, czyli Primeknit

Cholewka wykonana została bezszwowo z materiału zwanego primeknit. Jego ideą i specyfiką jest bardzo dobra elastyczność co przekłada się na dobre dopasowanie do stopy. Czuć je najbardziej w przedniej części, która najbardziej przypomina w odczuciu skarpetę.

Adidas Ultra Boost ST - Primeknit

W rejonie sznurowadeł mamy język zintegrowany z cholewką tak więc właściwie większość wnętrza buta stanowi jednolitą powierzchnię. Na zewnątrz w przeciwieństwie do Ultraboosta nie mamy sztywnej klatki. W rejonie śródstopia zostało to rozwiązanie w postaci trzech warstw. Wewnętrzna to wspomniana miękka warstwa zintegrowana z językiem. Środkowa to właściwa cholewka. Na zewnątrz mamy natomiast miękką klatkę z czegoś co przypomina „sztywny primeknit”. Pełni ona taką samą rolę jak plastykowa klatka w Ultraboostach czyli stabilizuje i trzyma stopę.

Adidas Ultra Boost ST - Primeknit Cage

Zapiętek czyli Fitcounter

Na końcu mamy charakterystyczny zapiętek nazywany Fitcounter. Ma formę dwóch skrzydełek po zewnętrznych stronach i miękkiej wyściółki pośrodku, która nie podrażnia ścięgna Achillesa. W ręku daje się właściwie w każdą możliwą stronę składać i zginać i można mięć wątpliwość czy takie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce. Jak pokazały poprzednie edycje Ultraboostów minimalnie usztywniony zapiętek i miękka konstrukcja sprawdza się w praktyce.

Adidas Ultra Boost ST - Fitcounter

Nie jest to natomiast tak sztywna i solidna konstrukcja jak w większości konkurencyjnych modeli które zapiętki mają wykończony w bardzo klasyczny (sztywny) sposób. Osoby przyzwyczajone do takiego bardzo solidnego trzymania stopy mogą się w tym bucie czuć niepewnie.

Waga raczej ciężka

Ultraboost ST waży całkiem sporo. W rozmiarze 12 US jest to 365 gramów. Więcej od właściwie każdego modelu adidasa jakie miałem w rękach. Jedynym cięższym od Ultraboosta ST była, teraz już zapomniana, ale świetna Kanadia TR4.

Adidas Ultra Boost ST - waga

Plusy

 • elastyczna i bardzo dobrze dopasowująca się do stopy cholewka,
 • bardzo dobra amortyzacja,
 • niesamowity komfort i miękkość,
 • bardzo dobra elastyczność,
 • dobra przyczepność nawet na mokrym asfalcie.

Minusy

 • bardzo wysoka cena – 849 złotych,
 • duża elastyczność może powodować wrażenie niestabilności.
REKLAMA

2 komentarze do “adidas Ultraboost ST – nowe podejście do stabilizacji

 • 19.11.2017 o 19:17
  Permalink

  Szukam, czytam, szukam, czytam, czasami przymierzam, ale mimo wszystko nie mam doświadczenia choćby przebiegniętego jednego kilometra dla porównania. A waśnie interesują mnie Ultra Boosty (ale nie ST), Nimbusy 19 albo Kayano 23. Jeżeli ktoś z szanownych biegaczy miałby doświadczenia z wymienionymi „okazami”, chętnie poczytam. Dzięki.

  Odpowiedz
 • 13.08.2019 o 14:18
  Permalink

  Moje Nimbusy 19 umarły po 23 miesiącach (niecałe 500 km)- pękła podeszwa w lewym bucie w przedniej części stopy. Szukam paragonu i nie ma :-/
  Poprzednie buty Supernova Glide wytrzymały 800 km i wciaż są całe.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *