Nike Zoom Odyssey 2 – stabilizacja w lżejszym wydaniu

11 września 2016 5 min czytania
Nike Zoom Odyssey 2 - tyłem

Przyznam, że na drugą edycję tego buta czekałem. To pierwszy tak dobrze amortyzowany i stabilizowany but Nike. Tegoroczny model nie jest takim odkryciem jak ubiegłoroczny. To raczej ewolucja w której dobre rzeczy i rozwiązania zostały nie zmienione. Nadal jest też w swojej klasie butem najlżejszym i najbardziej elastycznym.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Nike
  • rok premiery: 2016
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: nadmiernie pronująca
  • najlepszy do: długie biegi
  • cena regularna: 639 zł

Dane techniczne

amortyzacja: maksymalna
6/6
drop: klasyczny
10 mm
waga: średnia
342 g

Przeznaczenie, czyli dla kogo?

Przeznaczeniem najnowszego Odyssey 2 są osoby szukające maksymalnej amortyzacji i stabilizacji. A przy tym relatywnie lekkiego bo spośród swojej najbliższej konkurencji jest najlżejszy i nieprzesadnie miękki co dodaje mu trochę dynamiki. Jest też przeznaczony dla osób ze stopy nadmiernie pronującą.

Nike Zoom Odyssey 2

Alternatywami dla Odysseya są takie modele jak:

MODELWAGADROPCENA
adidas Supernova Sequence 9350 g10 mm599 zł
Asics Gel-Kayano 23380 g10 mm749 zł
Mizuno Wave Paradox 3388 g12 mm579 zł
New Balance 1260 v6– g8 mm599 zł
Nike Zoom Odyssey 2342 g10 mm549 zł

Co ciekawe w ciągu ostatniego tygodnia dwa z tych modeli – Sequence 9 i Kayano 23 miały premierę niemal w tym samym czasie co Odyssey 2. Przypadek?!

Cholewka, czyli wizualnie bez wielkich zmian

Najpierw to co widać na sklepowej półce – cholewka. Wykonana bezszwowo, z podwójnej warstwy siateczki. Jednolita i gładka. Jedynym urozmaiceniem jej są żyłki Flywire poprawiające trzymanie śródstopia.

Drugim rzucającym się w oczy elementem jest zapiętek. Materiał jego zewnętrznego wykończenia zmienił się na bardziej… hmmm… zamszowy. Takie sprawia wrażenie. Jest też biały co może i ładnie wygląda, ale po pierwszym treningu będzie nie do wyczyszczenia.

nike-Nike Zoom Odyssey 2 - tyłem

Wewnątrz jest miło i gładko jak to już nas Nike przyzwyczaił. Przyzwyczaił też do bardzo fajnego rozwiązania w którym język buta zintegrowany jest z wewnętrzną cholewką. To poprawia komfort i zapobiega przeesuwaniu się języka na boki podczas biegu.

Nike Zoom Odyssey 2 - język

Po założeniu cholewka i cały but jest stosunkowo dobrze dopasowany do stopy. Jest na pewno wyraźnie węższy od Sequence 9, o których pisałem kilka dni temu. W palcach nie ma w Odysseyach przesadnie dużo miejsca, tak samo w śródstopiu i pięcie. But generalnie jest jednym z tych lepiej dopasowanych do stopy.

Podeszwa

Podstawa w Odyssey została ta sama. Wykonana jest z pianek o trzech różnych gęstościach czyli o różnej miękkości. Mamy więc bardzo miękką Cushlon, mamy twardszą, ale lepiej oddającą energię – Lunarlon. Mamy wreszcie element DynamicSupport zapewniający stabilizację.

Nike Zoom Odyssey 2 - tył

Poza tym w podeszwie ukryte zostały poduszki gazowe Zoom – elementy naprawdę wyglądające i zachowujące się jak poduszki. Znajdują się w miejscach gdzie ludzka stopa najmocniej naciska na podłoże – pod piętą oraz pod śródstopiem.

Daje to razem bardzo miękką podeszwę z największą w Nike amortyzacją. Nie jest to jednak but tak miękki jakby się mogło wydawać. Nie ma w nim aż takiej poduszkowatości jak choćby w Nimbusach, czy Kayano. To coś dla tych, którzy chcą dużej amortyzacji a nie chcą ciężkiego, bardzo zapadającego się pod stopą buta.

nike-Nike Zoom Odyssey 2 - strona wewnętrzna

Apropos wagi…

Najnowszy Odyssey waży niemal tyle samo co poprzednik. W przypadku poprzednika waga pokazała że but w rozmiarze 12 US ważył 340 gramów. W przypadku Zoom Odyssey 2 but w rozmiarze 12 US waży… 342 gramy. Tyle odnotowałem na mojej wadze, ale można to uznać za „margines błędu”.

Jest to umiarkowana masa jak na buty o takiej amortyzacji i stabilizacji. Jest to też mniej niż Sequece 9 (350 g) i Kayano 23 (380 g) czy nawet Adrenaline GTS 16 (356 g) – jego najbliższa konkurencja.

Stabilizacja też jest!

Dwie pianki z poduszkami odpowiadają za amortyzację. Trzecia stanowi element systemu DynamicSupport który to sprawia, że but jest przeznaczony dla osób ze stopą nadmiernie pronujacą. Stabilizacja ma tu postać bardzo charakterystycznego kratowanego elementu po wewnętrznej stronie podeszwy. To najtwardszy element podeszwy, który sprawia, że stopa nie ucieka nadmiernie do środka. Znajduje się na całej długości buta i jest na tyle duży, że wręcz czuć różnicę w miękkości podeszwy po wewnętrznej stronie.

Nike Zoom Odyssey 2 - Dynamic Duomax

Pozostałe elementy wpływające na trzymanie i stabilność stopy są natomiast umiarkowanie rozbudowane. Zapiętek, choć wyposażony w znacznych rozmiarów plastykowy element zewnętrzny, nie jest przesadnie usztywniony.

Mostka w rejonie śródstopia natomiast nie ma. Nike tego rozwiązania po prostu nie stosuje przez co buty nawet z tak dużą amortyzacją i stabilizacją są stosunkowo elastyczne. Asics Gel-Kayano, który jest jego największym konkurentem nie jest nawet w połowie tak elastyczny.

nike-Nike Zoom Odyssey 2 - elastyczność
REKLAMA

Na koniec – ten sam bieżnik

Na samym końcu mamy bieżnik, który jest wykonany charakterystycznie dla Nike i ma charakterystyczny układ. Jest przeznaczeniem są asfaltowe drogi, chodniki i wszystko to co twarde. Da sobie również radę na ziemnych ubitych drogach i (ubitych!) duktach leśnych.

Nike Zoom Odyssey 2 - bieżnik

Podsumowując

Wszystko co dobre w Odyssey 1 zostało w Odyssey 2. Zmieniły się detale, które nie powinny mieć znaczącego wpływu na komfort biegu i specyfikę buta. Przesiadka z pierwszej wersji Odysseya na drugą będzie na pewno bezproblemowa.

Natomiast w porównaniu do swojej najbliższej konkurencji, czyli Sequence 9 i Kayano 23 to właśnie Odyssey 2 jest butem najbardziej elastycznym, najlżejszym a przy tym oferującym maksymalną amortyzację i stabilizację.

Plusy

  • bardzo dobra amortyzacja,
  • elastyczna stabilizacja,
  • dobre dopasowanie,
  • bezszwowa, komfortowa cholewka.

Minusy

  • dziwny, szybko brudzący się materiał wykończenia zapiętka,
  • wysoka cena (639 zł).
REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
7 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Z lubelskiego
Z lubelskiego
7 lat temu

Cześć Paweł. Nike zoom odyssey sprawdzi się w przypadku małej pronacji? Jedna stopa wydaje mi sie ze po kontuzji kolana pronuje umiarkowanie a druga raczej zachowuje się neturalnie a jak ucieka to minimalnie. W waszym sklepie w Lublinie miałem dobrane jako pierwsze buty gt 2000 3 a teraz mam chęć zmiany na inny model lub markę. Moja waga to 80 kg przy 180 cm i szukam czegoś z dobrą amortyzacja.

mieszko
mieszko
7 lat temu

odyssey to moje pierwsze buty do biegania
Po przebadaniu 10 innych, przymierzeniu, pobieganiu na
bieżni , po 2 km w każdych butach., wybrałem nike.
Rewelacyjne pod każdym względem, ważę 96 kg.
Polecam każdemu , jedyna wada to że szybko się brudzą.
pozdrawiam

Natalka
Natalka
7 lat temu

Witam czy ten but nada sie na start na asfalcie ? który lepiej wybrać ten czt pegasus 33 czy pegasus 34 waże 55kg biegam dyszki na asfalcie lekko poniżej 40 półmaraton we wrześniu wiec szukam cos nowego na starty jesienne prosze o odp .

Natalia
Natalia
7 lat temu

a co lepiej polecasz elity 9 czy streak 6 ?

Kasia W.
Kasia W.
7 lat temu

Hej,
ostatnio otrzymałam te buty w prezencie jednak mam stopę normalną, nie pronującą i chciałam się spytać czy buty te nadadzą się do codziennych treningów ?

Zibi
Zibi
6 lat temu

Mam szeroką stopę. I stabilizacja po wewnętrznej stronie buta wpina mi się w stopę. Przez co odczuwam bóle rozciegna podeszwowego. Mimo wszystko uważam buty za bardzo dobre. Lecz osoby z szeroką stopa powinny się poważnie zastanowić.