Alfabet odzieży biegowej Asics – co znaczą tajemnicze symbole?

Zauważyliście że na odzieży Asics pojawiają się oznaczenia typu C1 lub D2? To nie ukryte podpowiedzi do gry „w okręty”, ale podpowiedź jakie funkcje spełnia odzież którą trzymacie w ręku. Wystarczy to tylko rozszyfrować co jest banalnie proste.

REKLAMA

Zacznijmy od początku, czyli alfabetycznie.

C jak COOL

 • C1 – tkanina wysoce oddychająca, szybkoschnąca zachowująca uczucie chłodu zapewniając komfort
 • C2 – jeszcze wyższy poziom wentylacji niż w przypadku C1, aktywnie chłodząca, szybkoschnąca

Kategoria COOL nastawiona jest przede wszystkim na chłodzenie i wentylację więc w praktyce w C1 oraz C2 znajdziemy najlżejszą i najbardziej przewiewną odzież do biegania. Najczęściej będą to lekkie koszulki, singlety a w przypadku spodenek lekkie i zwiewne startówki.

Oznaczenie C1

D jak DRY

 • D1 – tkanina szybkoschnąca, zapewniająca odparowanie wilgoci
 • D2 – wyższy poziom odprowadzania wilgoci niż w D1, dodatkowo ochrona przez promieniami UV

Ta kategoria jest blisko kategorii COOL. Różnica polega na tym co jest w danej odzieży ważniejsze. W COOL jest to chłodzenie i wentylacja w DRY – odprowadzanie wilgoci. W tej grupie produktów znajdziemy zarówno koszulki jak i spodenki. Częściej jednak w kategorii DRY będzie odzież z długimi rękawami czy nogawkami.

Oznaczenie D1

H jak HEAT

 • H1 – tkanina zatrzymująca ciepło
 • H2 – wyższy poziom trzymania ciepła, aktywne ocieplenie

W tej kategorii znajdziemy produkty które przede wszystkim będą nie będą pozwalały na nadmierne wychłodzenie ciała. To najcieplejsza kategoria odzieży w Asics. Znajdują się tutaj zarówno nieco cieńsze bluzy H1 jak i cieplejsza odzież H2. Odzież z tej kategorii to przede wszystkim odzież na chłodniejsze półrocze.

Oznaczenie H1

S jak SHIELD

 • S1 – materiał chroniący przed wiatrem i wodą chroniący przed niekorzystnymi warunkami
 • S2 – największy poziom ochrony przed wiatrem a także materiały wodoodporne, odzież na najbardziej niesprzyjające warunki pogodowe

Jak łatwo się domyślić w kategorii SHIELD są wszystkie rodzaje kurtek i w mniejszym stopniu spodni. Są to zarówno chroniące przed wiatrem wiatrówki oznaczone S1 ale także kurtki wiatro- i wodoodporne jak np. Acceletate Jacket, oznaczone S2.

Oznaczenie S2

To wszystko. Cztery litery i dwie cyfry mówią wystarczająco dużo abyś mógł rozszyfrować jaką funkcję ma koszulka czy spodnie którą trzymasz w ręku. Jeśli natomiast nadal masz wątpliwości, pytaj w komentarzach.

REKLAMA

One thought on “Alfabet odzieży biegowej Asics – co znaczą tajemnicze symbole?

 • 12.02.2021 o 23:06
  Permalink

  Szkoda tylko, że Asics bardzo skąpi w opisach swoich produktów i nie podaje symboli.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.