Asics Gel-Kayano 31 – odświeżona stabilność i top amortyzacja

9 czerwca 2024 7 min czytania
Asics Gel-Kayano 31

Gel-Kayano 31 to but, który jest bezpośrednią kontynuacją modelu w numerem 30. Zmiany w najnowszej edycji są bardzo subtelne i jeśli byłeś fanem edycji numer 30 to w numerze 31 będziesz czuł się jak w domu. Znajdziesz tutaj maksimum amortyzacji, stabilność, dużo komfortu i bezpieczeństwa w stricte treningowym wydaniu. Za każdą z tych cech można ten model bardzo polubić.

REKLAMA

Podstawowe informacje

 • marka: Asics
 • rok premiery: 2024
 • nawierzchnia: asfalt
 • typ buta: treningowy
 • typ stopy: nadmiernie pronująca
 • najlepszy do: długie biegi
 • cena regularna: 939 zł

Dane techniczne

amortyzacja: maksymalna
6/6
wysokość podeszwy: wysoka
40/30 mm
drop: klasyczny
10 mm
wysokość bieżnika: umiarkowana
2,0 mm
szerokość cholewki: średnia
106,4 mm
waga: średnia
351 g

Przeznaczenie

Asics Gel-Kayano 31 to maksymalnie amortyzowany but do biegania, idealny na twarde nawierzchnie. Przeznaczony głównie do codziennych, spokojnych treningów na asfaltowych drogach i chodnikach ale sprawdzi się również na szutrowych, podmiejskich ścieżkach. Jest doskonałym wyborem jako uniwersalny but treningowy do codziennego użytku. Należy do kategorii butów stabilizujących, skierowanych przede wszystkim do osób z nadmierną pronacją, wymagających dodatkowego wsparcia. Stabilizacja jest na tyle subtelna, że osoby o neutralnym typie stopy także mogą komfortowo korzystać z tego modelu.

Asics Gel-Kayano 31
 • maksymalna amortyzacja,
 • odpowiedni dla biegaczy o masie do 100 kilogramów,
 • stabilizacja nadmiernej pronacji,
 • szeroka i stabilna konstrukcja podeszwy,
 • miękko wykończona, komfortowa cholewka,
 • przewiewna, cieńsza niż w poprzedniku, cholewka.
 • wysoka cena,
 • niewielka dynamika,
 • wysoka waga (w 28 procentach najcięższych butów).

Asics – co jest co?

Asics Gel-Kayano 31 to jeden z flagowych modeli butów do biegania marki Asics. Stoi na szczycie tzw. „sensacyjnej szóstki” czyli sześciu kluczowych modeli butów do codziennego biegania marki Asics. Szóstka ta obejmuje trzy modele neutralne oraz trzy stabilizujące, każdy z różnym poziomem amortyzacji. Kayano to but stabilizujący z największą amortyzacją w tej kategorii. Podobnie jak jego odpowiednik Nimbus, jest przeznaczony dla biegaczy o masie ciała do około 100 kilogramów. Czy jest najbardziej miękkim butem w tej grupie? Moim zdaniem nie! Gel-Nimbus 26 jest jeszcze bardziej miękki.

Więcej informacji o innych modelach znajdziesz w zestawieniu butów do biegania Asics.

 TRENINGOWETRENINGOWE
STABILIZACJA
TRENINGOWE Z
DUŻĄ STABILIZACJĄ
największa amortyzacjaGel-Nimbus 26Gel-Kayano 30
bardzo duża amortyzacjaGel-Cumulus 26GT-2000 12GT-4000 3
duża amortyzacjaGel-Pulse 15GT-1000 12
umiarkowana amortyzacjaGel-Excite 10

Alternatywy

Nie każda marka ma w swojej ofercie model, który może być alternatywą dla modelu Kayano. Buty tej klasy łączą maksymalną amortyzację ze stabilizacją odpowiednią dla osób z nadmierną pronacją. Większość z tych modeli oferuje też na tyle elastyczną i dynamiczną stabilizację, że mogą być również używane także przez biegaczy o neutralnym sposobie przetaczania stopy.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
Asics Gel-Kayano 3140/3010305266939
Brooks Glycerin GTS 2038/2810298266799
Hoka Arahi 734/295281228719
Hoka Gaviota 536/3010310251819
Mizuno Wave Horizon 741/338335258809
New Balanace Vongo v6b.d.6303243799
REKLAMA

Amortyzacja czyli cały czas bardzo dużo

W bucie wiele się nie zmieniło względem poprzedniej edycji. Podeszwa tak jak w ubiegłorocznej edycji składa się z dużego elementu pianki FF Blast+ oraz małej, niewidocznej z zewnątrz aplikacji PureGEL. Chociaż PureGEL posiada doskonałe właściwości absorbujące wstrząsy, pełni raczej rolę uzupełniającą. Jest umieszczony jedynie w najbardziej newralgicznym miejscu, pod piętą, gdzie amortyzacja jest najbardziej potrzebna.

Asics Gel-Kayano 31 - FF Blast Plus

Wysokość pod piętą buta męskiego wynosi 40 milimetrów, a pod przednią częścią stopy 30 milimetrów. Model damski jest o milimetr niższy – pod piętą ma 39 milimetrów wysokości a pod przednią częścią stopy 29 milimetrów. To plasuje ten model w gronie butów do biegania z najgrubszą podeszwą.

Mamy tu więc zarówno bardzo dużą ilość jak i jakość (miękkość) pianki co sprawia, że amortyzacji i miękkości w Kayano jest niezmiennie bardzo dużo. Pod stopą jest też bardzo miękko, choć nie tak miękko jak w neutralnym modelu Nimbus 25. Zazwyczaj jednak bywa tak, że but neutralny jest w odczuciu bardziej miękki. But stabilizujący jest nieco mniej miękki, ale za to bardziej stabilny. Jeśli zależy Ci na maksymalnej miękkości, wybierz Nimbusa. Jeśli preferujesz bardziej stabilny but, wybierz Kayano.

Asics Gel-Kayano 31 - amortyzacja

Stabilizacja, czyli co?

Stabilizacja w butach do biegania zazwyczaj utożsamiana jest z butami dla nadpronatorów, czyli osób koślawiących kostki do wewnątrz podczas chodu i biegu. Jednakże w ostatnich latach stabilizacja w butach staje się coraz bardziej „uniwersalna” co oznacza, że jeśli stopa chce się przekoślawić to but będzie ograniczał ten ruch trzymając ją w ryzach. Kiedy jednak to się nie dzieje i w bucie ze stabilizacją będzie biegał biegacz o idealnie prostym i neutralnym sposobie przetaczania stopy to stabilizacja będzie działać w znacznie mniejszym zakresie. Oznacza to że but ze stabilizacją będzie trzymał stopę bardziej niż but neutralny, ale także biegacze ze stopą neutralną mogą biegać w butach ze stabilizacją. Oczywiście nie w każdym, ale Gel-Kayano jest właśnie takim modelem.

Asics Gel-Kayano 31 - 4D Guidance

Stabilizacja w Kayano ma przede wszystkim formę 4D Guidance. Oznacza to stabilizację w czterech wymiarach. Trzy pierwsze to szerokość, długość i wysokość, które dotyczą podstawy buta zapewniającej stabilność. Czwarty wymiar to czas – chodzi o to, aby stabilizacja działała tak, by stopa znajdowała się w fazie nadmiernej pronacji jak najkrócej.

Namacalnym elementem stabilizacji jest też niewielki element w przyśrodkowej stronie podeszwy buta. Jest wykonany z pianki o większej sztywności niż reszta podeszwy, co ma na celu ograniczenie nadmiernej pronacji, czyli koślawienia kostek do środka. Jest jednak bardzo mały i jego wpływ na ustawienie stopy jest również mały. Osoby o neutralnym sposobie mogą spać (i biegać w Kayano) spokojnie.

Bieżnik klasycznie asfaltowy

Bieżnik w Gel-Kayano 31 jest podobny do tego, który można znaleźć w innych modelach marki. Wykonany jest z gumy AHAR, jest dosyć płaski i umiarkowanie agresywny. Faktura elementów gumowych bieżnika ma 2,0 milimetra głębokości, co jest standardem dla butów asfaltowych.

Asics Gel-Kayano 31 - Hybridgrip

Jest to typowy bieżnik spotykany w butach przeznaczonych na twarde, asfaltowe trasy. Sprawdzi się w biegach ulicznych, po chodnikach i utwardzonych, szutrowych drogach. Z perspektywy miejskiego biegacza, jest to but na każdą nawierzchnię – chodnik wzdłuż trasy szybkiego ruchu, osiedlowa uliczka czy parkowa alejka – bieżnik da sobie radę w każdej z tych sytuacji.

Cholewka miękka, wygodna, dobrze trzymająca

Cholewka to także sprawdzone rozwiązania. W porównaniu z poprzednią edycją uległa prawie niezauważalnej zmianie. Wykonana jest z technicznej siatki Enginered Mesh. Materiał ma umiarkowaną grubość, co zapewnia dobry kompromis między miękką wygodą a przewiewnością. Kompromisem też jest szerokość – na poziomie umiarkowanej plus. Ciężko cholewkę Kayano nazwać bardzo wąską czy bardzo szeroką. Niemniej jednak, jak na treningowe buty do biegania miejsca jest tu dość. Dla większości standardowych i może nawet nieco szerszych niż standard stóp powinno być dobrze. Ale oczywiście warto przymierzyć.

Asics Gel-Kayano 31 - toebox

W części tylnej przede wszystkim stabilnie. Wewnątrz zapiętka znajduje się solidne, sztywne usztywnienie, które utrzymuje piętę w miejscu. To klasyczne i sprawdzone rozwiązanie, które od lat jest stosowane nie tylko w tej linii butów. Klasyczne jest też to, że zapiętek jest wyściełany dużą ilością gąbek, co daje nie tylko trzymanie ale bardzo przyjemne otulenie pięty. To wszystko już w Kayano widzieliśmy i to pewnego poziomu komfortu ta linia butów zdążyła już nas przyzwyczaić. Kolejna edycja nie robi nic inaczej.

Nowością w tej edycji jest zakończenie zapiętka. Zamiast tradycyjnego wałeczka z gąbki mamy cienką i bardzo elastyczną krawędź, bardzo przypominającą tę z modelu Nimbus. Nie jest ona kluczowa z punktu widzenia dopasowania buta do stopy gdyż znaczna cześć tego zakończenia nie dotyka ciała. A jeśli już to robi to jest to tak miękki materiał, że nie ma się czym przejmować. Przy okazji… podobnie jak w modelu Nimbus 26 to cienkie zakończenie przechodzi w oczko na zapiętku ułatwiające zakładanie buta.

Asics Gel-Kayano 31 - zapiętek

Waga solidna jak cały but

Według producenta, męski model waży 305 gramów, a damski 266 gramów, co jest bardzo zbliżonymi wartościami do swojego poprzednika – Gel-Kayano 30 ważył odpowiednio 303 gramów i 263 gramów.

Natomiast w moim rozmiarze 12 US męski Gel-Kayano 30 waży 351 gramów, czyli o siedem gramów mniej niż poprzednik. Miło, że waga pokazuje trochę mniej niemniej jednak nie jest to bardzo duża zmiana. Waga powyżej 350 gramów to także nie jest powód do dumy, bo to stawia Kayano 31 w grodnie raczej cięższych niż lżejszych butów biegowych. W porównaniu do innych butów biegowych Kayano 31 znajduje się w 28% najcięższych butów na blogu. Spośród butów treningowych (bez startówek i terenówek) jest w 36% najcięższych modeli.

Asics Gel-Kayano 31 - cholewka

Generalnie lekko, jak jest ale Kayano nie jest modelem, od którego oczekuje się wybitnej lekkości. To model stawiający na bezpieczeństwo, amortyzację, stabilność i taki jest. To wymaga aby jego konstrukcje była o te kilkadziesiąt gramów cięższa.

Podsumowanie

Jeśli ktoś po nowym Kayano spodziewał się czegoś nowego w stosunku do poprzednika to może czuć się zawiedziony bo Gel-Kayano 31 to praktycznie ta sama konstrukcja co Gel-Kayano 30. Jeśli poprzednik się sprawdził to nowy model będzie tak samo dobry. Jeśli się nie sprawdził to w nowym modelu nie będzie lepiej. Jeśli natomiast dopiero rozglądasz się za butami i przemawaia do Ciebie solidna konstrukcja z bardzo dużym poziomem amortyzacji i stabilizacji to być może Kayano to jest właśnie to czego szukasz. Pod kątem szeroko pojętego bezpieczeństwa to cały czas but z topki.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Peter
Peter
5 dni temu

Witam. Przy teście Adidasów Solar Control 2.0 padło „Solarcontrol 2 jest tym samym w 10% najszerszych butów treningowych.”
Jak ww Acicsy kayano-31 mają się do owych Adidasów SC 2.0 ? Może jest gdzieś to zestawienie wagowe, szerokości ? Powiedziałbym, że poprzednie Solar Control są takie akurat/dobre. A nie chciałbym się męczyć w tej kwestii. Takie zestawienie lista np. trochę szerszych byłaby mile widziana.

Może jako pytanie dodatkowe – dlaczego tzw. buty stabilizowane powoli jakby zanikają ? Stają się mniej ukierunkowane na dany tym biegacza, a mają być bardziej „standardowe” ?

Ps To „zaleta” Adidasów SC, że duży palec w nich nie „wypycha” / nie dostaje do samego końca buta, cholewki czy są aż tak inne, szerokie ? Czy Te Acicsy lub inne są podobne w budowie czy jestem skazany na jeden wzór/model ?
Dziękuje