Hoka Gaviota 5 – „poduszkowiec” nie tak miękki jak mogłoby się wydawać

16 listopada 2023 6 min czytania
Hoka Gaviota 5

Hoka Gaviota 5 to model, których można powiedzieć, że ma wszystko – maksymalną amortyzację, maksymalną stabilizację. Na papierze to najbezpieczniejsze buty do biegania. Skierowane do najcięższych i tych posiadających ,,największe” stopy. Jednakże buty te potrafią także zaskoczyć. Na przykład tym, że nie są tak miękkie jakby mogło się wydawać. Zaskakują też podejściem do stabilizacji.

Podstawowe informacje

 • marka: Hoka
 • rok premiery: 2023
 • nawierzchnia: asfalt
 • typ buta: treningowy
 • typ stopy: nadmiernie pronująca
 • najlepszy do: długie biegi
 • cena detaliczna: 819 zł

Dane techniczne

amortyzacja: maksymalna
6/6
wysokość podeszwy: wysoka
36/30 mm
drop: obniżony
6 mm
wysokość bieżnika: niska
0,7 mm
szerokość cholewki: szeroka
109,1 mm
waga: średnia
346 g

Przeznaczenie

Hoka Gaviota 5 to but stworzony z myślą o maksymalnej amortyzacji i stabilizacji podczas biegania po twardych nawierzchniach, takich jak ulice, chodniki czy szutrówki. Doskonale sprawdzi się w sytuacjach, gdzie kluczowe jest zapewnienie maksymalnego komfortu na długich dystansach. Jest to też but, który poradzi sobie nawet z biegaczem o znacznej masie, sięgającym około 100 kilogramów. Będzie także odpowiedni dla osób o szerszych stopach, gdyż wewnątrz oferuje całkiem sporo miejsca.

Hoka Gaviota 5
 • maksymalna amortyzacja,
 • odpowiedni dla biegaczy o masie do 100 kilogramów,
 • bardzo duża ogólna stabilność,
 • szeroka i stabilna konstrukcja podeszwy,
 • szeroka cholewka (w wersji standardowej),
 • dużo przestrzeni wewnątrz.
 • osoby o wąskich stopach mogą mieć problem, aby go dopasować.

Hoka – co jest co?

Model Gaviota długo nie był obecny na polskim rynku. Jest odpowiednikiem najlepiej amortyzowanego modelu Bondi. Odróżnia się od niego większą (ale niewiele większą) stabilnością, większą ilością przestrzeni wewnątrz i… mniejszą odczuwalną miękkością. Jeśli celujecie w Hoki i zależy wam głównie na miękkości to Bondi jest zdecydowanie bardziej miękkim butem.

Jednocześnie jeśli potrzebujecie stabilizacji a w połączniu z (tylko) bardzo dobrym poziomem amortyzacji jest model Arahi. Zestawiając Gaviotę z najpopularniejszym Cliftonem, w przypadku Gavioty zyskujecie znacznie więcej stabilności, więcej szerokości i przestrzeni wewnątrz, więcej amortyzacji rozumianej jako izolacja od podłoża. Jednakże niekoniecznie Gaviota okaże się bardziej miękkim butem w odczuciu od Cliftona. Moim zdaniem Clifton jest w odczuciu bardziej miękki.

GLIDE:
treningowe
neutralne
GLIDE:
treningowe
stabilizujące
FLY:
szybkie
największa amortyzacjaBondi
Bondi X
Gaviota
bardzo duża amortyzacjaClifton
Kawana
ArahiCarbon X
duża amortyzacjaRincon Mach
umiarkowana amortyzacjaRocket X

Alternatywy

Kiedy pierwszy raz miałem wyjaśnić co to jest Gaviota odpowiedziałem, że to takie ,,Kayano od Hoki”. To od razu wyjawia nam pierwszą alternatywę dla tego modelu. Idąc dalej mamy inne ,,poduszkowce” ze stabilizacją.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
Asics Gel-Kayano 3040/3010303263939
Brooks Glycerin GTS 2038/2810298266799
Hoka Arahi 629/245269216699
Hoka Gaviota 536/3010310251819
Mizuno Wave Inspire 1936/2412305245719

Amortyzacja maksymalna

Obfitość podeszwy to charakterystyczna cecha wszystkich butów marki Hoka, a w przypadku modelu Gaviota jest to bardzo zauważalne. W obszarze pięty mamy tutaj 36 milimetrów wysokości, a pod przednią częścią stopy – 30 milimetrów pianki CMEVA. Ta pianka oferuje dobrą miękkość, szczególnie zauważalną w przedniej części stopy, co nie zawsze jest oczywiste, nawet w przypadku butów o maksymalnej amortyzacji.

Patrząc na grubość podeszwy wydawać by się mogło, że but oferuje ogrom pluszowej miękkości ale w Gaviotach nie jest aż tak miękko jakby mogło się wydawać. But, jak na swoją potężną ilość pianki, w odczuciu wydaje się wręcz twardy. Ta amortyzacja tam jest, ale nie jest tak odczuwalna jakby można było się spodziewać. Warto też pamiętać, że jest to but dla biegaczy o masie ciała nawet 100 kilogramów. Ja jestem dla niego o dobre 20 kilogramów za lekki.

Hoka Gaviota 5 - amortyzacja

Stabilizacji dużo ale nieinwazyjnej

Stabilizacja w Gaviotach jest trochę nieoczywista i zaskakująca. Ciężko doszukać się tutaj systemu znanego z wielu konkurencyjnych modeli. W Gaviotach nie ma elementu ze sztywnej pianki po stronie przyśrodkowej podeszwy. Stabilizacja rozwiązania jest inaczej.

Przede wszystkim znany z modelu Arahi system J-Frame zastąpiony jest systemem H-Frame. Jest to rama w kształcie litery „H” umieszczona w górnej warstwie pianki, tworząc charakterystyczny kształt ósemki czy też litery H, który biegnie przez cały but. To rozwiązanie zapewnia stabilność z obu stron obuwia.

Łączy się więc ono z FootFrame czyli ramą wokół stopy. To właśnie dzięki niej stopa w bucie leży niżej niż to wydaje się z zewnątrz. FootFrame to podniesione krawędzie podeszwy wokół krawędzi podeszwy, które tworzą ramę zapewniającą stabilność. Trzymają stopę i chronią ją przed uciekaniem zarówno w jedną jak i w drugą stronę. Rama ta może być niekiedy wyczuwalna pod łukiem stopy. Jeśli już podczas pierwszych przymiarek sprawia Ci to dyskomfort to zastanów się dwa razy zanim wybierzesz Gaviotę. Piankowa rama raczej się nie „ułoży” i z każdym kilometrem może sprawiać jeszcze większy dyskomfort.

REKLAMA

Hoka Gaviota 5 - amortyzacja środek

Nie bez znaczenia dla stabilności butów jest też szerokość podeszwy. W przypadku Gavioty wręcz wylewa się na boki a wraz z FootFrame stanowi bardzo szeroką i solidną platformę dla stóp. Nie zapominajmy o nieco mniejszej odczuwalnej miękkości. Zbierając to razem otrzymamy bardzo stabilną podstawę.

Sposób, czy nawet sposoby, stabilizacji zastosowane w Gaviocie to systemy zapewniające stabilność ogólną niekoniecznie będące rozwiązaniami typowymi dla butów stabilizujących nadpronację. Tym samym jest to but o stabilizacji raczej delikatnej, nieinwazyjnej przesadnie w ruch stopy. Spokojnie mogą z niego skorzystać zarówno osoby o stopach neutralnych jak i z nadmierną pronacją.

Hoka Gaviota 5 - stabilność

Bieżnik mało agresywny i klasycznie asfaltowy

Bieżnik w Gaviota jest bardzo standardowy dla butów tej marki i mało agresywny. Faktura gumowych elementów bieżnika ma raptem 0,7 milimetra głębokości. Guma pokrywa podeszwę tylko w najbardziej newralgicznym miejscach i mamy sporo miejsc gdzie pianka nie jest zabezpieczona gumą. Jak cały but bieżnik przeznaczony jest do biegu przede wszystkim po twardych ulicznych nawierzchniach.

Hoka Gaviota 5 - bieżnik

Cholewka bardzo przestronna

Cholewka nie uległa drastycznym zmianom. Została wykonana z cienkiej, technicznej żakardowej siatki, co zapewnia przyjemną wentylację. Wszelkie połączenia w przedniej części buta są wykończone bezszwowo, co stanowi standard w tej klasie obuwia. Dzięki temu ilość miejsc gdzie cholewka mogłaby potencjalnie podrażniać stopę jest ograniczona do minimum.

Hoka Gaviota 5 - cholewka

Wewnątrz buta miejsca jest bardzo dużo. Szerokość cholewki w najszerszym miejscu to aż 109,1 milimetra co sprawia, że jest to jeden z najszerszych butów biegowych. Mówimy oczywiście o bucie w standardowej szerokości ,,D”. Przednia a także środkowej część buta jest zarówno dość szeroka, jak i wysoka. Palce mają wystarczająco dużo przestrzeni. Nieco wyżej wysklepiona stopa również powinna się w nim odnaleźć. Po założeniu czuć, że jest to but nie tylko dla tych, którzy ważą najwięcej, ale także dla tych posiadających ,,największe” stopy. Nie chodzi tu jednak o ich długość, ale o szerokość. Gaviota jest idealna dla osób, które preferują dużo przestrzeni.

Zapiętek jest tutaj przedłużeniem ramy podeszwy która trzyma stopę. Wewnątrz jest klasycznie usztywniony, skutecznie trzymając piętę. Ilość gąbek wewnątrz jest raczej większa niż mniejsza aby zapewnić komfort. Mimo, że przednia i środkowa część buta jest dosyć obszerna i wręcz luźna to pięta trzymana jest dobrze.

Hoka Gaviota 5 - zapiętek

Waga relatywnie niska

Potężna podeszwa powinna swoje ważyć, ale dane udostępniane przez producenta nie przerażają – 310 gramów waży but męski a 251 gramów but damski.

W moim rozmiarze 12US waga sięga 346 gramów. Nie jest to bardzo mało, ale zważywszy na charakterystykę buta, akceptowalnie. W zestawieniu z wszystkimi butami treningowymi jego masa wypada dosyć przeciętnie – jest tylko o 10 gramów wyższa od aktualnej średniej. Plasuje go to w 40% najcięższych butów treningowych. Jeśli natomiast zawęzimy pulę tylko do butów maksymalnie amortyzowanych ze stabilizacją, Gaviota jest relatywnie lekka – w 21% najlżejszych butów tego segmentu.

Hoka Gaviota 5 - detal

Podsumowanie

Gaviota zaskakuje bo po pobieżnych informacjach i tym jak potężnie but wygląda okazuje się zaskakująco twardy. A przynajmniej nie tak miękki jak mogłoby się wydawać. W zamian dostajemy potężną dawkę stabilizacji i to takiej wszechstronnej, bo but bardzo mocno stawia na stabilność w ogólnym tego słowa znaczeniu. Najbardziej usatysfakcjonowani będą nim też ci o szerszych i bardziej obfitych stopach. Przestrzeni jest tu dużo i szerokie stopy będą miały całkiem sporo miejsca i możliwości na optymalne dopasowanie.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments