Odkąd Nimbus doczekał się bezszwowej cholewki nie widać po nim większych wizualnych zmian. Zmiana jednak jest. Szczególnie widać ją na wadze. Szybko okazało się że nowy Nimbus 19 waży 355 gramów! O 37 gram mniej niż poprzednik! Co jeszcze się w nim zmieniło?
Podstawowe informacje
Dane techniczne
Przeznaczenie
Asics Gel-Nimbus to but do biegania z największą amortyzacją. Jest to jeden z kilku najbardziej miękkich butów na rynku. Przeznaczony dla osób którzy potrzebują czy szukają największej amortyzacji.
Jest to też but skierowany przede wszystkim do codziennego, długiego i bardzo długiego biegania po twardej nawierzchni. Tą twardą nawierzchnią może być asfalt ale też wszelkie ubite ziemne drogi.

Jest to też jeden z trzech głównych treningowych butów Asicsa przeznaczonych dla stopy neutralnej. Ma więcej amortyzacji (jest bardziej miękki) od Cumulusa oraz Pulse’a.
TRENINGOWE | TRENINGOWE STABILIZUJĄCE | |
---|---|---|
największa amortyzacja | Asics Gel-Nimbus | Asics Gel-Kayano |
bardzo duża amortyzacja | Asics Gel-Cumulus | Asics GT-2000 |
duża amortyzacja | Asics Gel-Pulse | Asics GT-1000 |
Alternatywą dla Nimbusów mogą być takie modele jak:
- adidas Energy Boost
- Brooks Glycerine
- New Balance 1080
- Nike Zoom Vomero
- Saucony Triumph
Szczególnie interesujący wśród nich jest ten ostatni – Saucony Triumph – w odczuciu i ilości miękkości wokół stopy bardzo podobny do Nimbusa.
Waga o 37 gram mniejsza!
Zacznę tym razem od masy buta bo ta znacznie się zmieniła. Dwa lata temu Nimbus 17 w rozmiarze 12 US ważył 380 gramów. Dużo! Rok temu kiedy pojawił się Nimbus 18 to wraz z numerem na cholewce masa buta wzrosła do 392 gramów. Bardzo dużo! Po tegorocznym modelu spodziewałem się podobnych wartości.
Kiedy go natomiast zważyłem okazało się, że waży 355 gram. To o 37 gram mniej niż poprzednia edycja i 25 gram mniej niż Nimbus 17. Nie spodziewałem się aż takiego odchudzenia Nimbusa i jestem tym mile zaskoczony. Teraz Nimbusy ważą mniej więcej tyle ile ich konkurencja w postaci Saucony Triumph (340 gram) czy Nike Vomero (358 gram).

Podeszwa na nowej piance FlyteFoam
Na pierwszy rzut oka podeszwa w nowych Nimbusach wygląda tak samo jak w poprzedniku. Dwie warstwy kolorowych pianek z żelowymi wstawkami pośrodku. W poprzedniku taka „kanapkowa” struktura nazywała się FluidRide. W Nimbusie choć ta nazwa nie funkcjonuje to konstrukcja podeszwy jest taka sama.
Zmieniła się za to jedna z pianek tworzących buta. Pojawiła się pianka FlyteFoam, która jak można przeczytać w materiałach producenta zawiera w sobie włókna organiczne. W ten sposób jest o 55% lżejsza od standardowej pianki EVA i 40% lżejsza niż pianka Solyte. Z niej wykonana jest dolna część podeszwy. Jest też nieco bardziej responsywna od Solyte a przez to nieco mniej miękka jak właśnie Soltye. Dlatego właśnie stopa podczas biegu aż tak bardzo nie zapada się w podeszwę jak to miało miejsce w poprzedniku. Starzy fani Nimbusa mogą być tym faktem nieco rozczarowani ale mimo wszystko nadal jest to but o bardzo dużej amortyzacji.
GEL pozostał w tych samych miejscach co zawsze. Zdecydowanie najwięcej jest go pod piętą, czyli tam gdzie statystyczny biegacz lądujący na pięcie najbardziej potrzebuje amortyzacji. Dodatkowe elementy żelowe znajdują się też w dwóch miejscach pod śródstopiem.

Nie zmieniła się miękkość buta i jego rewelacyjna amortyzacja. Po założeniu od razu czuć jak podeszwa pod piętą pracuje i się ugina. Pod tym kątem jest to cały czas jeden z najbardziej miękkich butów jakie można znaleźć na rynku. W Nimbusach biega się trochę tak jak po materacu. Tak miękko.
Lekki biegacz może być wręcz tą ilością amortyzacji przytłoczony. W Nimbusie może być aż za miękko aby wygodnie biegać. Lżejsi biegacze najczęściej wybierają też lżejsze i mniej amortyzowane buty.
Nimbus natomiast jest skierowany do tych cięższych a nawet najcięższych. Opisuje się go często jako buta dla biegaczy ponad 80 kilogramowych. W praktyce ma na tyle dużo amortyzacji że da sobie radę nawet ze 100 kg biegaczami. W każdym razie jeśli nie Nimbus to kto?!

Stabilność i bezpieczeństwo – to się nie zmienia
Już duża ilość amortyzacji sprawia, że Nimbusa można nazywać butem bezpiecznym. Ale nie tylko. Poza amortyzacją ma też bardzo dobre trzymanie stopy. Można powiedzieć, że trzyma stopę w niemal każdym miejscu. Trzymanie stopy zaczyna się już w zapiętku, który poza wewnętrznym usztywnieniem ma też dodatkowy zewnętrzny szkielet. Pięta w nim jest dobrze trzymana i nie ucieka na boki.
Stopę trzyma też stosunkowo sztywna konstrukcja podeszwy. W połowie wzmocniona jest dodatkowym mostkiem, który ogranicza ruchy skrętne i także wpływa na trzymanie stopy. Całość podeszwy jest między innymi przez to stosunkowo mało elastyczna, ale jeśli szukasz stabilnego buta, który ograniczy niemal wszystkie zbędne ruchy stopy to Nimbus właśnie taki będzie. Zrobi niemal wszystko za twoją stopę.

Bieżnik
Bieżnik w Nimbusach znów się zmienił, ale nie są to na szczęście rewolucyjne zmiany. Zmieniła się nieco faktura samego bieżnika pod śródstopiem, ale całość pozostała bez zmian.
Wykończony został dwoma rodzajami gumy węglowej AHAR i AHAR+ co znaczy że ta zielona znajdująca się pod śródstopiem jest bardziej miękka i przyczepna. Dookoła niej na krawędziach buta jest guma twardsza i bardziej wytrzymała. Obydwie stanowią umiarkowanie agresywny bieżnik przeznaczony przede wszystkim na asfalt i ziemne ubite drogi.

Cholewka
Cholewka podobnie jak w poprzednich modelach wykonana jest z siateczki i wzmocniona dodatkowymi elementami. W przeszłości tworzyły one wręcz siatkę wokół cholewki. W najnowszym Nimbusie elementy te zostały tylko w miejscach które potrzebują największej wytrzymałości jak boki cholewki czy palce. Całość wygląda bardzo dobrze.

Zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz cholewka jest też bezszwowo wykończona. Tak samo jak po zewnętrznej stronie, wewnątrz cholewki można znaleźć dodatkowe wzmocnienia. Połączone są z resztą materiału bezszwowo więc nie powinny powodować dyskomfortu. Z tyłu cholewki w zapiętku jest natomiast sporo miękkiej gąbki i generalnie cholewka po przymierzeniu sprawia wrażenie równie miękkiej jak podeszwa. Jest tylko jedno ale…

Uwaga na rozmiar!
Cholewka a zarazem cały but jest ciasny. W pierwszej chwili zakładając moje standardowe 12 US stwierdziłem, że jest ciasny. Po dwóch minutach chodzenia zmieniłem zdanie. Jest za ciasny nawet do chodzenia a co dopiero gdybym miał w nim biegać! Bałbym się o swój komfort i paznokcie. Przymierzyłem za to 12,5 US i wrażenia miałem zgoła odmienne. Te 12,5 US to jest mój rozmiar Nimbusów. Uważajcie i nie kupujcie bez mierzenia!

Cena
Chciałbym napisać, że cena Nimbusa spadła ale ta po raz kolejny wzrosła. Najnowszy Nimbus 19 w cenie katalogowej kosztuje 759 złotych. Prawie najwięcej na rynku. Jedyne dwa modele, które są od niego droższe to adidas Ultraboost i Asics MetaRun.
Plusy
- dużo lżejszy od poprzednika,
- doskonała amortyzacja, to nadal jeden z najbardziej miękkich butów na rynku,
- bezszwowo wykończona wygodna i miękka cholewka,
- bardzo dobrze wykończony w detalach.
Minusy
- bardzo wysoka cena,
- wąska cholewka (może być potrzebny rozmiar większy niż normalnie),
- mała elastyczność.
Biegam w nich od 2 miesięcy, wcześniej kilka generacji Nike Lunar. Powiem w skrócie: przesiadka z Toyoty do Lexusa 🙂
A za dobre rzeczy trzeba płacić i już…
Ja się zastanawiam bo szukam butów z max amortyzacją, biegam jedynie dla siebie – raczej wolę dłużej niż szybciej. Ważę też sporo jak na mój wzrost i dotychczas biegałem w tanich Rebook Sublite Duo Flow – i powiem ze bardzo fajne, ale już je zajechałem. Teraz myślę o inwestycji i zastanawiam się nad Asics nimbus 19 lub Kinsei 6 – i nie wiem.. co wybrać? może ktoś pomoże? cena podobna o Kinsei 6 mało informacji a coś wyczytałem, że lepsza amortyzacja?
Kinsei to but który pojawił się swego czasu i był taką „wisienką na torcie” Asicsa. Wypakowany najnowszymi rozwiązaniami, innowacjami i z założenia będący mega-butem. Amortyzacja w obydwu modelach jest podobna (najwyższa półka), obydwa są bardzo miękkie i w wielu miejscach podobne bo sporo rozwiązań z Kinseia pojawiło się też w Nimbusach). Każdy z nich będzie podobnie dobry.
biegam w nimbusach od zawsze w rozmiarze 45, tym razem musiałem wskoczyć w 46,5
but jest bardzo wąski z przodu i wydaję się być dużo twardszy od poprzedników
przed zakupem konieczne mierzenie
Zawsze asics miałem rozmiar 42,5 natomiast 19 musiałem 43,5.
Nie pisałem o tym, ale daje się zauważyć, że nowe Asicsy (nie tylko Nimbus) są mniejsze i często potrzeba wybrać rozmiar większy niż w poprzednikach.
Chciałabym zadać pytanie dotyczące zakupu butów do biegania głównie po nawierzchni asfaltowej okazjonalnie po lesie, które dobrze amortyzowałyby stopę – mam małe problemy z kolanami i nie chcę odnowić urazów łąkotki, biegam nieregularnie od 7 lat i chciałabym powrócić do tej aktywnosci. Dodam, ze to buty z przeznaczeniem do biegania 1-2 razy w tygodniu ok. 5-8 km. Waham się pomiędzy modelami Asicsa do max 240 zł :
https://1but.pl/asics-gel_galaxy_9_gs_pink-c626n1906-290308
https://1but.pl/asics-gel_unifire-t482l9018-71244
Byłabym wdzięczna za wskazówki na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze modelu.
Przez Internet ciężko wskazać na co zwracać uwagę bo większość butów w sklepach jest tak opisana, że wszystkie wydają się takie same. Z tego co ja widzę to lepszym wyborem dla ciebie byłby Galaxy. To klasyczny but biegowy i zapewne jak to Asics miękki, wygodny i dobrze trzymający stopę.
Gel Unifire, natomiast wygląda i prawdopodobnie jest butem lżejszym i bardziej naturalnym, co dla Ciebie znaczy że może trochę słabiej trzymać stopę i słabiej ją wspierać. Dlatego jeśli szukasz bardziej bezpiecznego buta to stawiałbym na Galaxy.
Alternatywą i jeszcze lepszym butem pod kątem amortyzacji od Galaxy będzie Gel-Pulse. W sieci można starsze edycje kupić za około 250 zł: http://www.sport-shop.pl/buty-damskie-gel-pulse-7-asics-czarno-rozowe-p-26527.html
A na koniec, jak już zamówisz buty i przyjdą do Ciebie to załóż je, zasznuruj i pochodź w nich po domu. Mają być wygodne, nie mogą cię obcierać czy uwierać i masz się w nich dobrze czuć. Najważniejsza jest własna wygoda 🙂
Dziękuję za polecenie modelu Gel Pulse 7- dziś kurier przyniósł buty i powiem, że nie miałam wygodniejszych i bardziej stabilnych butów na nodze oby biegało się w nich równie dobrze jak się zapowiadają
Proszę 🙂 Jeśli teraz po przymierzeniu but leży dobrze i dobrze się w nim czujesz to z czasem, jak się jeszcze do Twojej stopy ułoży, będzie tylko lepiej 🙂
Witam które buty byś bardziej polecił asics cumulus 19 czy Mizuno WAVE rider 20? Biegi głównie po asfalcie waga 72kg
Nie trzeba być zbyt inteligentnym ,żeby zwietrzyć że mniejsza waga to ściema dla naiwnych. W butach asics gel gimbus19 ,bo zawyżone są rozmiary . i wskutek tego but np. w rozmiarze 11 będzie ważył np 333 gramy a tak naprawdę ten but to rozmiar 10 i dla buta w tym rozmiarze ta waga to żadna rewelacja . Tak sobie wymyślili panowie od marketingu z asicsa , zakładając że to co piszą koledzy powyżej to prawda . Szkoda że firma tak renomowana jak asics łapie się takich sposobów. Ale i tak je kupiłem bo design jest dla mnie bardzo ważny , firma asics już drugi raz wygrała.Poprzednio też wygrały asicsy również zadecydował design . Pozdrawiam zespół projektantów dla mnie super szkoda że logo firmy nie ma otoczek w kolorze czerwonym jak to zrobiono w damskim błękitnym odpowiedniku.
Witam!Powróciłam do biegania po bardzo długiej przerwie.
Najczęściej po lesie lub bieżni ponieważ jestem po dwóch przeszczepach więzadeł w obu kolanach i przeszczepie achillesa(kontuzje po zawodowej 16 letniej grze w p.siatkową)a także moja waga po ciąży póki co jest bardzo ale to bardzo duża 96 kg.Mam dużą stopę bo 27 cm i zastanawiam się nad kupnem męskich asics bambus 19 wcześniej miałam buty reebok zigtech sonic były cudowne-lekkie,miękkie model z roku 2011 albo 2012 gdybym mogła kupiłabym takie same a do grania w siatkówkę mam asics gel sensei 4 a truss niestety za ciężkie.Prosze o pomoc.
Czy są to buty treningowe czy treningowo – startowe?
Biegam półmaratony i 10 km a na 10 chciałbym schodzić poniżej 41; 41:30 minuty
Nimbus to but typowo treningowy. But treningowo-startowy będzie od niego o kilkadziesiąt gram lżejszy.
Wiadomo też, że najwięcej zależy od Ciebie i Twojego wytrenowania. Jak będziesz przygotowany na 41 minut na 10 km to i w Nimbusach pobiegniesz 🙂 Natomiast gdybyś miał na nogach buta treningowo-startowego, to biegło by Ci się lżej co prawdopodobnie przełożyłoby się na jeszcze lepszy wynik.
Szukam butów do biegania codziennego,długie dystanse. Potrzebuję dużej amortyzacji ze względu na bóle kręgosłupa i kolan. Zastanawiałam się nad modelem asics gel nimbus 19, jednak wyczytałam,że jest to but dla osób o większej wadze.Moja waga 45kg. Proszę o poradę.Pozdrawiam!
Dla osób o większej wadze lub osób, które lubią i szukają właśnie takiej bardzo dużej amortyzacji. Jeśli ważysz mniej niż „osoby o większej wadze” to nic Ci się nie stanie. W tym przypadku właśnie ta większa amortyzacja bardziej odciąży Twój kręgosłup i kolana.
Dwa słowa o Nimbusach 17. But dobrze amortyzowany ( chociaż spodziewałem się większej amortyzacji ) niestety podeszwa zdarta do pianki po pół roku uzytkowania, powiedzmy że to ok 500 km. Do tego jakoś tak dziwnie zdarty środek pod śródstopiem, chociaż biegam z pięty i ważę ok 84 kg. I tu pytanie, czy w 19 też występuje taki problem. Buty kupiłem okazyjnie za niecałe 200 zł, więc stratę przebolałem, ponowną kontuzję kolan już mniej. 700 zł nie warte.
Moje Nimbysy 17 mają przebiegu ok. 2 tys km, moja waga wacha się w okolicach 74-77 kg, biegam po róznym terenie z przewagą ubitego gruntu, wszystkie pory roku. Nic specjalnego z nimi się nie dzieje, napewno długo jeszcze w nich pobiegam. Kiedyś miałem Nimbusy 12 i też zrobiłem kila tysięcy km, ale po tych wczesniej było widać slady zuzycia (ważyłem kilka kg więcej). Następne zapewne też będa Nimbusy 🙂 Ostatnio przyglądam się butom do biegania, nowościom i przypadkowo wpadł mi w oko ten artykuł.