Asics Gel-Pulse 13 – dobry i budżetowy

Asics Gel-Pulse to dosyć podstawowy but jeśli spojrzymy na całą ofertę butów biegowych tej marki. Jednocześnie jest to model, który zapewnia przyzwoitą amortyzację, solidność i stabilność. W przypadku, w którym nie możemy sobie pozwolić na buty z najwyższą amortyzacją lub szukamy czegoś dobrego na początek przygody z bieganiem, będzie dobrym i akceptowalnym wyborem.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – duża
4/6
 
 
▪ wysokość podeszwy – niska
23/13 mm
 
 
▪ drop – klasyczny
10 mm
▪ waga – średnia
355 g
▪ cena katalogowa – 499 zł
499 zł
* wartości dla rozmiaru 12 US

Przeznaczenie

Asics Gel-Pulse 13 to dobrze amortyzowany but do biegania po twardych nawierzchniach. Uniwersalny, jeśli chodzi o nawierzchnię i sprawdzi się zarówno na asfaltach i chodnikach jak leśnych i szutrowych drogach. Nie jest to but dla cięższych biegaczy, idealna waga dla tego modelu to do około 80 kilogramów.

Asics Gel-Pulse 13

Asics – co dla kogo?

Model Gel-Pulse to numer trzy w ofercie neutralnych butów do biegania na twardą nawierzchnię. Numerem jeden jest Nimbus, numerem dwa Cumulus, a numerem trzy Gel-Pulse. Ten podział stosowany jest już od ponad dekady. Im więcej ważysz tym lepiej amortyzowany, bardziej miękki but powinieneś wybierać. Upraszczając, można powiedzieć, że dla biegaczy do 100 kilogramów jest Nimbus, dla biegaczy do 90 kilogramów Cumulus, a dla biegaczy do 80 kilogramów właśnie Pulse.

 neutralstabilizacja
największa amortyzacjaAsics Gel-NimbusAsics Gel-Kayano
bardzo duża amortyzacjaAsics Gel-CumulusAsics GT-2000
duża amortyzacjaAsics Gel-PulseAsics GT-1000

Jednocześnie model ten ma swój odpowiednik wśród butów ze stabilizacją i jest to model GT-1000. Obydwa te modele skierowane są do biegaczy o masie nie większej niż 80 kilogramów.

Alternatywy

modelwaga 9 USdropcena
adidas Supernova +320 g10 mm499 zł
Asics Gel-Pulse 13300 g10 mm499 zł
Brooks Launch 9232 g10 mm449 zł
Nike Winflo 98 mm469 zł
Salomon Spectur280 g6 mm519 zł

Prosta amortyzacja

Konstrukcja Gel-Pulse’a jest stosunkowo prosta. Podeszwa środkowa, czyli element, który odpowiada za amortyzację i komfort złożony jest z dwóch elementów. Pierwszym jest pianka AmpliFoam – jedna z prostszych modyfikacji pianki EVA, stosowanej w butach do biegania Asics. Nie jest ultra miękka, ale zapewnia przyzwoity poziom amortyzacji.

Można też powiedzieć, że w stosunku do poprzednika, czyli Gel-Pulse 12, poziom amortyzacji nieco wzrósł. Ma to związek z większą ilością pianki. W poprzedniku było to 21 milimetrów pod piętą i 13 milimetrów pod przednią częścią stopy. W modelu trzynastym jest to odpowiednio 23 i 13 milimetrów. Niewiele, ale jednak. Jednocześnie nadal jest to relatywnie mało jeśli porównamy te wartości do innych podobnych, czy trochę lepiej amortyzowanych, modeli.

Asics Gel-Pulse 13 - amortyzacja

Poza pianką mamy tutaj też GEL – znane od dekad tworzywo o bardzo dobrych parametrach pochłaniania energii. Znajduje się w części piętowej i jest widoczne z zewnątrz. To ta błyszcząca podkówka po zewnętrznej stronie. Dlaczego po zewnętrznej stronie? Dlatego, że nasze stopy naturalnie lądują z lekką rotacją właśnie na zewnętrznych krawędziach pięt. Tutaj amortyzacja przydaje się najmocniej.

Finalnie jest to but, w którym niekoniecznie znajdziemy galaretowatą miękkość znaną z lepiej amortyzowanych modeli. W Pulsach amortyzacja jest dobra, ale daleko jej do ,,poduszkowców”. Z tego też powodu jest to but raczej dla lekkich biegaczy. Takich ważących do około 80 kilogramów. Raczej nie więcej, bo amortyzacja Pulsów może sobie najzwyczajniej w świecie nie dać rady.

Asics Gel-Pulse 13 - tyłem

Prosta cholewka

Cholewka, podobnie jak podeszwa, nie jest specjalnie skomplikowana, ale jest na przyzwoitym poziomie. Wykonana z klasycznej jednolitej i bezszwowo wykończonej siateczki. Wszelkie dodatki też są bardzo klasyczne: gąbkowy język, płaskie sznurówki, zaokrąglona gąbkowa krawędź zapiętka. Cholewka zapewnia dużo komfortu i wbrew zewnętrznej niezbyt dziurkowanej fakturze wydaje się też dosyć dobrze przewiewna co będzie plusem szczególnie w ciepłe dni.

Asics Gel-Pulse 13 - toebox

Na malutki plus w tej prostocie zasługuje dodatkowe oczko na języku ograniczające przesuwanie się języka na boki. W dobie butów ze zintegrowanymi językami traci ono na znaczeniu. Tutaj może pomóc i przytrzymać język na miejscu podczas biegu.

Miejsca w środku jest optymalnie. W palcach nie za ciasno, nie za szeroko. Posiadacze większości średniej szerokości stóp będą usatysfakcjonowani. W pięcie za to mamy typowe asicsowe ,,imadełko” trzymające piętę w miejscu. Pod warstwą gąbek wyściełających zapiętek kryje się sztywny i wysoki klips trzymający stopę w miejscu. Choć to budżetowa treningówka w ofercie Asics to trzymanie stopy zapewnia nie gorsze niż niektóre topowe modele.

Asics Gel-Pulse 13 - sznurowanie

Uniwersalny bieżnik

Bieżnik Gel-Pulse jest umiarkowanie agresywny, pokryty dużą ilością gumy i co charakterystyczne brak w nim wgłębienia w połowie długości buta co zapewnia pełny kontakt z podłożem. Jest to bieżnik przeznaczony przede wszystkim na twarde, asfaltowe drogi, ale ma w sobie też sporo uniwersalności. Na szutrowych, polnych i leśnych drogach też da sobie radę.

Asics Gel-Pulse 13 - bieżnik

Charakterystyczne dwa poprzeczne nacięcia pod przednią częścią stopy też są tam nieprzypadkowo. Dzięki nim but ma możliwość zginania się pod palcami i śródstopiem i zapewnia pewną, nie za dużą, elastyczność w przednej części.

Waga powyżej śreniej, ale…

Oficjalnie i zgodnie z materiałami producenta but męski waży 300 gramów natomiast damski 250 gramów. W moim rozmiarze, czyli 12 US, Gel-Pulse waży 355 gramów. Jest to wartość powyżej średniej dla butów do biegania i dla butów do biegania o takim poziomie amortyzacji i przeznaczeniu. Warto pamiętać, że nie jest to wartość kluczowa. Te 20-30 gramów różnicy nawet w części nie powinno przesłonić jego komfortu i budżetowej przystępności.

Asics Gel-Pulse 13 - detale

Podsumowanie

Asics Gel-Pulse 13 choć to dosyć podstawowy i budżetowy model w ofercie butów do biegania nie jest przez producenta zapomniany. Z roku na rok przechodzi delikatne metamorfozy stając się coraz lepszym. Teraz mamy o kilka gramów więcej pianki i amortyzacji, prostą, ale komfortową cholewkę. Cały czas jest to jeden z pierwszych wyborów kiedy trzeba znaleźć ,,pierwsze poważne buty do biegania” i nie wydać przy tym milion monet.

REKLAMA

One thought on “Asics Gel-Pulse 13 – dobry i budżetowy

  • 09.11.2022 o 15:37
    Permalink

    Bardzo fajny but. Niezawodny. Trwały. Zaliczył 3 półmaratony, parę 10 km biegów w zawodach i ze 2 zawody trailowe. Przebiegłem w ciągu roku 1100 km i powoli idzie w odstawkę, ale nie ze względu na przetarcia, uszkodzenia itp. Po prostu po 1000 km wymieniam obuwie. Polecam szczerze. Cena też bardzo dobra.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *