Asics Gel-Surveyor 4 – niepozorny bliźniak Kayano

Surveyor? A co to jest Surveyor? To nowy model butów w Sklepie Biegacza. To brat modelu Gel-Kayano. Zbudowany na niemal takiej samej podeszwie z tak samo dużą ilością żelu oraz ze stabilizacją dla nadpronatorów. To co go od Kayano odróżnia to troszeczkę inna, prostsza cholewka.

REKLAMA

Podstawowe informacje

Parametry

▪ amortyzacja – maksymalna
6/6
 
 
▪ drop – klasyczny
10 mm
 
 
▪ waga – półciężka
360 g
 
 
▪ cena katalogowa – 699 zł
699 zł
 
 
* wartości dla rozmiaru 12 US

Przeznaczenie, czyli dla kogo?

Na początek najważniejsze. But Asics Gel-Surveyor 4 to but z maksymalną amortyzacją dla stopy nadmiernie pronującej. W palecie modeli Asicsa najbliżej mu do Kayano z którym dzieli wiele identycznych rozwiązań. Z Kayano 21 dzieli też równie wysoką cenę – 699 złotych. Dlatego też to właśnie z Kayano będę Surveyora porównywał najczęściej…

Asics Gel-Surveyor 4

A z innych modeli. Asics Gel-Surveyor może być alternatywą dla takich modeli jak:

 • adidas Supernova Sequence,
 • Brooks Adrenaline,
 • Mizuno Wave Paradox,
 • New Balance 1260,
 • Nike Zoom Odyssey.

Każdy z nich to najlepiej amortyzowany model z dodatkową stabilizacją dla nadpronatorów.

Cholewka

Asics Gel Surveyor 4 to but, który designem nie odróżnia się od wielu innych Asicsów. Kolorystykę niebieską z zielonym znakiem charakterystycznym widziałem już w Pulse 7 widziałem w Nimbusach 15 i kilku mniej istotnych modelach. Na oko Surveyor 4 to nic specjalnego.

Z bliska widać trochę więcej. Widać przede wszystkim, że cholewka w rejonie śródstopia wykończona została w części bezszwowo. Przez to but wygląda gładziej, milej dla oka.

Asics Gel-Surveyor 4 - cholewka

Tak jednak jest tylko z zewnątrz, bo od spodu Surveyor wykończony został dokładnie tak samo jak Kayano 21 i wiele innych modeli Asicsa. Mamy drobne przeszycia zarówno po bokach jak i w palcach. Nie są one na szczęście grube i nie powinny uwierać i przeszkadzać. Zawsze też twierdziłem, że nie ma co demonizować bezszwowości, bo mam całą masę butów z większymi szwami i jeszcze nigdy nie miałem przez szwy problemów.

Patrząc na detale można też znaleźć jeden mały odblask z tyłu:

Asics Gel-Surveyor 4 - odblask

Brakuje mi natomiast jednej rzeczy z przodu, a mianowicie dodatkowego wzmocnienia w rejonie palucha. Niby taki detal, a jak ktoś ma tendencję do zadzierania palców podczas biegu do góry to zrobi różnicę. Czasami ta różnica to po prostu dziura w niewzmocnionej siatce.

Asics Gel-Surveyor 4 - siateczka

Cholewka poza tymi detalami wykonana jest z klasycznego meshu i wygląda na nieźle wentylowaną i przewiewną.

Podeszwa

Dla znających Asicsa i model Kayano 21 nie ma tu nic zaskakującego. Podeszwa w modelu Surveyor 4 to kopia tego co mamy w Kayano 21. Tak więc konstrukcyjnie mamy tutaj dwie pianki SpEva i Solyte.

SpEva to ta znajdująca się najwyżej i to ta która znajduje się bezpośrednio pod wkładką na całej długości buta. Druga z nich Solyte jest lepiej amortyzowana i znajduje się poniżej i również znajduje się na całej długości buta. Pomiędzy nimi jest żel.

Największa jego aplikacja to ta po zewnętrznej stronie pięty.

Asics Gel-Surveyor 4 - GEL pięta

Ale znajduje się także pod śródstopiem na zewnętrznej krawędzi w formie trzech spłaszczonych „łezek”, a także w formie małego wtrysku bezpośrednio pod śródstopiem, którego z zewnątrz nie widać.

Asics Gel-Surveyor 4 - GEL przodostopie

Rozkład źelu jest identyczny z tym, który jest w Kayano 21.

Razem daje to bardzo miękką podeszwę z bardzo dobrą amortyzacją. Docenią to przede wszystkim ci którzy ważą dużo czy bardzo dużo, a także ci którzy ważą mniej, ale po prostu chcą mieć bardzo miękkiego buta. Pod kątem amortyzacji Gel Surveyor 4 stoi na równi z Gel-Kayano 21 i nic lepiej amortyzowanego dla stopy nadmiernie pronującej w Asicsie w tej chwili nie ma.

Na sam koniec zostaje bieżnik, a ten jest klasyczny jak w innych Asicsach. Podobny do Kayano, Nimbusa i wielu innych modeli. Będzie się dobrze sprawował przede wszystkim na asfalcie, a także na mniej wymagającym terenie poza asfaltem jak szutrowe drogi, leśne dukty, itp.

Asics Gel-Surveyor 4 - bieżnik

Stabilizacja

Gel-Surveyor 4 jest butem z dodatkową stabilizacją przeznaczoną dla osób ze stopą nadmiernie pronującą. Nadmierną pronację ma ograniczać przede wszystkim system Dynamic Duomax, który w najprostszych słowach jest elementem twardszej pianki mającym ograniczać uciekanie stopy do wewnątrz.Asics Gel-Surveyor 4 - Dynamic Duomax

Drugi element stabilizacji to dodatkowo usztywniony mostek w podeszwie. W Asicsach ten element jest sztywny już w butach neutralnych. W stabilizujących został dodatkowo połączony przez co but w tym miejscu jest jeszcze bardziej usztywniony. Chcąc skręcić buta na poziomie śródstopia mogę to zrobić tylko w minimalnym zakresie.

Asics Gel-Surveyor 4 - mostek

Brakuje w Surveyorach natomiast jednego elementu, który występuje w tych najlepiej amortyzowanych i najlepiej stabilizujących modelach Asicsa – zewnętrznego zapiętka. Jest takowy w Kayano 21, jest takowy w GT-2000 3. W Surveyor 4 zapiętek jest bardziej klasyczny, bez tej dodatkowej plastykowej obejmy na zewnątrz. Jego sztywność jest jednak nadal wysoka i nie da się go składać w ręku. Będzie stopę trzymał mocno i nie pozwoli jej uciekać na boki. A że nie widać go z zewnątrz? To nie widać.

Asics Gel-Surveyor 4 - zapiętek

Waga

Asics Gel Surveyor 4 w moim rozmiarze 12 US waży 360 gramów przez co jest lżejszy od każdego z aktualnych butów „sensacyjnej szóstki” czyli Nimbusa 17, Cumulusa 17, Pulsa 7, Kayano 21, GT-2000 3 i GT-1000 4. Różnica ta nie jest wielka i patrząc na całość rynku butów biegowych nadal jest to jeden z tych cięższych butów. Ale jak na treningowego Asicsa ze stabilizacją – jeden z lżejszych.

Podsumowując

Gel-Surveyor 4 to taki „inny” Kayano. Buty mają taką samą, bardzo dobrze amortyzującą podeszwę. Mają też dobrą stabilizację. Brakuje mi w nim natomiast kilku detali które w Kayano były jak zewnętrzny zapiętek, dodatkowe wzmocnienie palucha przez co Surveyor wygląda prościej i bardziej niepozornie. Natomiast jest to nadal but o największej amortyzacji i dobrej stabilizacji dla osób z nadmierną pronacją.

Jest tylko jeden niuans. Nazwa Kayano jest już od lat znana i kojarzona z najbardziej miękkim i zaawansowanym butem Asicsa. Nazwa Surveyor na tą chwilę nie mówi nic.

Dlatego też raczej się nie spodziewam aby Surveyor wypchnął czy zagroził pozycji Kayano. Choć kto wie.

REKLAMA

6 komentarzy do “Asics Gel-Surveyor 4 – niepozorny bliźniak Kayano

 • 25.08.2015 o 15:48
  Permalink

  Jaki typ butów jest najlepszy dla osób pronujących z wkładką ortopedyczną o wadze poniżej 60 kg.
  Z góry dziękuję za odpowiedż

  Odpowiedz
 • 28.08.2015 o 22:50
  Permalink

  A co z butem Nike Lunareclipse. Doskonała amortyzacja nawet powyżej 80 kg i korekta nadpronacji? But jest świetny pod każdym względem. Używam tego modelu od 6 lat.

  Odpowiedz
 • 30.01.2016 o 20:09
  Permalink

  Asics ma straszną skłonność do przedzierania się zapiętków. Miałem dwie pary i obie się przedarły w tym samym miejscu. Jedną reklamację mi uznali. Drugą nie. Czy to nie dziwne? Napisali że to w związku że specyfiką mojej stopy i techniką biegu. Bzdura! Tylko w Asicsach mam taką technikę że przedzieram zapiętki? W Adidasach i Brooksach już nie? Po prostu materiał jest słaby i tyle!

  Odpowiedz
 • 16.04.2016 o 16:06
  Permalink

  Cześć Pawle,
  Ja mam pewien problem z tymi butami, ponieważ kupiłem je na Expo w dobrej cenie, ale po godzinnych podbiegach moje stopy są całe w odciskach. W sumie nigdy nie sprawdzałem jaki mam rodzaj stopy,wydaje mi się że neutralne, i nie wiem czy biegając w tym modelu nie narobię sobie problemów.

  Odpowiedz
  • 04.09.2016 o 22:18
   Permalink

   Robisz o ile lądujesz na pięcie, jeśli biegasz sródstopiem… nie ma znaczenia (chyba). Zrób test. Szybkie kilometry. Jeśli biegasz 10km w 5,00 pobiegnij je w 4,30. Jak zaczną boleć Cię mięśnie płaszczkowate zostaw te buty w spokoju. Nie dlatego, że są złe, są świetne, ale mają tak układać stopę by nie uciekała do środka, amortyzować piętę i robią to idealnie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *