Balega Enduro – mój numer jeden wśród skarpet

13 czerwca 2017 3 min czytania
Balega Enduro

Skarpety to często element pomijalny. Mają nie przeszkadzać i dawać komfort i pracować niezauważalnie. Często mi w nich przeszkadzał jakiś drobiazg. A to szew, a to zbyt śliski materiał, a to za ciasny ściągacz. Balega Enduro wypada pod każdym kątem idealnie. W tej chwili większość moich skarpet w szufladzie to Balega. A dokładniej model Enduro.

REKLAMA

Uprzedzając pytania – w chwili obecnej może być ciężko je dostać (a szkoda). Edycja którą głównie opisuję oznaczona jest jako Enduro Vtech. Natomiast na balega.com dostępna jest już druga generacja tych skarpet – Enduro 2. Występują w trzech rodzajach długości. Najbardziej uniwersalnej czyli Quarter – to też ta w której sam chodzę i biegam. Na balega.com mamy też wersje LowCut (trochę niższa od Quarter) i Crew (dużo dłuższa od Quarter).

Występują czy raczej występowały w wielu wersjach kolorystycznych. Mam biało-czerwone, biało-niebieskie, szaro-czarno-niebieskie czy czarno-zielone. Do wyboru do koloru.

Balega Enduro

Co w nich takiego fajnego?

Materiał. Jeśli to kogoś interesuje to technicznie jest to: 60% Drynamix Poliester, 29% Nylon i 2% Elastan. Dodatkowo do włókien Dymanix dołączony został dodatek naturalnej wełny moherowej. Brzmi to może i śmiesznie, ale w efekcie materiał Balegi jest taki „nieskarpetkowy”. Nie śliski a przypominający te z normalnych skarpet. Z jednej strony ma w sobie coś ze skarpet technicznych. Z drugiej przypomina wełnę. Bardzo przyjemne i komfortowe połączenie.

Skoro to skarpetki do biegania to mają też wszystkie dodatkowe wzmocnienia i elementy. Ściągacz w wersji Quarter przykrywa mi w całości kostkę i jest bardzo szeroki. Nie ciśnie, nie przeszkadza nawet po całym dniu na nogach. Na szubkach palców i na pięcie jest więc nieco grubszy materiał. Ma wzmacniać skarpetkę i sprawiać aby się nie przecierał i póki co żadna z nastu par (pierwsze z przełomu 2014/15) nie przedarła się. Jest też ściągacz w rejonie śródstopia, który tutaj nazwany jest Vtech. Daje fajne dopasowanie skarpety. Nie za ciasne, nie za luźne.

Balega Enduro - w butach

Dopasowanie całej skarpety można opisać w ten sam sposób – nie za ciasno nie za luźno. Dla mnie idealnie. Rozmiarówkę też trzymają idealnie. Występują w czterech rozmiarach:

  • 36-39,5 EU
  • 40-42,5 EU
  • 43-45,5 EU
  • 46-48,5 EU

Rozmiarówka trzyma się tej z butów. W butach mam 46 lub 46,5 EU w skarpetach Balegi mam rozmiar XL 46-48,5. Biegam w nich, jeżdżę na rowerze, chodzę i wszystko jest OK.

Wewnątrz może odstraszać tylko ilość pojedynczych „floforów” ale są one tak miękkie i tak niewyczuwalne, że ani przez chwilę nie miałem przez nie najmniejszego problemu. Flofory te nie mają też tendencji do siepania i prucia. Po miesiącach użytkowania dalej są miękkimi i niewyczuwalnymi „floforami”.

Balega Enduro - środek

Ostatnie newralgicznie miejsce to szew nad palcami. Także został wykonany gładko, szeroko i płasko. Nawet przy dłuższym użytkowaniu nie mam z nim problemu.

Podsumowanie

Dlaczego Balega Enduro to moje najlepsze skarpetki? Bo mają świetny materiał będący połączeniem materiału technicznego z wełną. Mają wszystkie dodatki i wzmocnienia jakie powinny mieć skarpety do biegania. Nie są też ani za ścisłe, ani za luźne. Leżą tak doskonale, że mogę ich używać w każdej sytuacji i co najważniejsze, pierwsze pary Balegi założyłem na nogi prawie 3 lata temu i jeszcze żadne się nie popruły i nie zniszczyły.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
karol
karol
6 lat temu

Mam. Używam. Potwierdzam. Bardzo miłe w dotyku i wytrzymałe skarpety.

tony
tony
6 lat temu

gdzie w Polskiej dystrybucji można kupić ?

Adam
6 lat temu

Czy w najbliższym czasie jest szansa na test skarpet do biegania innych producentów?

Romek
Romek
2 lat temu

Kiedyś kupiłem i są najlepsze.
Co aktualnie polecasz w podobnej jakości co Balega Enduro? Chyba je wycofali bo nie można ich nigdzie dostać.