Brooks Adrenaline GTS 24 – więcej miękkości, ta sama stabilność

8 marca 2025 7  min czytania
Brooks Adrenaline GTS 24

Wygodna amortyzacja? Owszem! Solidne trzymanie stopy? Dokładnie tak! Brooks Adrenaline GTS 24 to biegowy klasyk, który od lat łączy komfort z wsparciem dla stopy. Nowa edycja to sprawdzone rozwiązania – stabilizujący system GuideRail, usztywniony zapiętek i miękka, pluszowa cholewka. To też nowa, miękka pianka DNA Loft v3 która „robi robotę” zapewniając płynny i wygodny bieg. To model dla tych, którzy szukają niezawodnego towarzysza na asfalt i nie tylko!

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Brooks
  • rok premiery: 2025
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: nadmiernie pronująca
  • najlepszy do: codzienne treningi
  • cena regularna: 649 zł

Dane techniczne

amortyzacja: bardzo duża
5/6
wysokość podeszwy: średnia
36/24 mm
drop: klasyczny
10 mm
bieżnik: uniwersalny
2,5 mm
szerokość cholewki: standard
104,3 mm
waga: średnia
320 g

Przeznaczenie

Brooks Adrenaline GTS 24 to but do biegania po asfalcie, który wyróżnia się bardzo dobrym poziomem amortyzacji i stabilizacją nadpronacji. To but przeznaczony dla biegaczy ważących do 90 kg. Choć jest stworzony na twarde, miejskie nawierzchnie, jego bieżnik dobrze radzi sobie także na szutrze i leśnych ścieżkach. To przede wszystkim model do codziennych, spokojnych treningów, ale jeśli szukasz uniwersalnych butów biegowych – właśnie je znalazłeś.

Brooks Adrenaline GTS 24
  • dobra stabilność i stabilizacja,
  • stabilny zarówno dla osób o stopie neutralnej jak i nadpronującej,
  • bardzo dobra amortyzacja,
  • bezszwowa cholewka na zewnątrz i wewnątrz,
  • uniwersalny, wszechstronny bieżnik.
  • niewielka dynamika.

Buty do biegania Brooks – co jest co?

Gdyby spojrzeć na linię butów Brooksa, Adrenaline i Ghost idą łeb w łeb pod względem amortyzacji. Konstrukcyjnie są do siebie bardzo podobne, ale jest jeden kluczowy wyróżnik – system GuideRail. W Ghostach go nie znajdziesz, bo to klasyczny but neutralny. Adrenaline dzięki temu rozwiązaniu, oferuje dodatkową stabilizację, dzięki czemu sprawdzi się nie tylko u biegaczy ze stopą neutralną, ale także tych z lekką nadpronacją. Można więc powiedzieć, że Adrenaline GTS to Ghost z lepszym trzymaniem stopy.

Więcej o wszystkich modelach znajdziesz w zestawieniu butów biegowych Brooks!

BUTY
NEUTRALNE
BUTY ZE STABILIZACJĄ
największa amortyzacjaBrooks Glycerin Max
Glycerin Max

Brooks Glycerin 22
Gliceryn 22
Brooks Glycerin GTS 22
Glycerin GTS 22
bardzo duża amortyzacjaBrooks Ghost Max 2
Ghost Max 2

Brooks Ghost 16
Ghost 16
Brooks Adrenaline GTS 24
Adrenaline GTS 24
duża amortyzacjaBrooks Trace 3 - niebieskie
Trace 3

Alternatywy dla Brooks Adrenaline GTS 24

Tak jak Adrenaline to ikona w świecie butów stabilizujących Brooksa, tak inne marki mają swoje własne legendy. Każdy z tych modeli ewoluuje z roku na rok, zapewniając biegaczom wsparcie w codziennym treningu biegowym. Różnią się między sobą podejściem do stabilizacji i poziomem amortyzacji – jedne stawiają na subtelne wsparcie (jak właśnie Adrenaline GTS), inne na solidne prowadzenie stopy.

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do zestawienia butów biegowych ze stabilizacją.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Supernova Solution 236/2610292242699
Asics GT-1000 1236/288270235619
Asics GT-2000 1336/288279235719
Brooks Adrenaline GTS 2436/2412283249649
Hoka Arahi 734/295281228719
Mizuno Wave Inspire 2136/2412295246719
New Balanace Vongo v6b.d.6303243799
Nike Zoom Structure 2530/2010322263629
Saucony Guide 1835/296272245699
REKLAMA

Amortyzacja z pianki DNA Loft v3

Zmianą w tej linii butów jest materiał z jakiego wykonana jest podeszwa środkowa. Brooks Adrenaline GTS 24 ma ją wykonaną z jednej z miększych pianek Brooksa – DNA Loft v3. To pianka nasycana azotem, co nadaje jej lekką, „gąbkową” strukturę i sprawia, że jest nie tylko miękka, ale i sprężysta. Dzięki temu każdy krok jest przyjemnie amortyzowany, ale bez uczucia zapadania się w podeszwę.

Brooks Adrenaline GTS 24 - pianka DNA Loft

Pod piętą znajdziemy 36 milimetrów pianki, a pod przednią częścią stopy – 24 milimetry. To o 4 milimetry więcej niż w poprzednim modelu, co oznacza jeszcze lepszą ochronę stawów przy dłuższych biegach. Taki poziom amortyzacji plasuje Adrenaline GTS w kategorii butów miękkich, ale nie ekstremalnie pluszowych. Oznacza to, że but nie jest zbyt miękki, by w jego miękkości „tonąć”, ani zbyt twardy, by brakowało komfortu.

Dzięki temu Adrenaline sprawdzi się u biegaczy o wadze do 90 kg, zapewniając im stabilne i wygodne bieganie. Jeśli jednak ważysz więcej lub po prostu szukasz jeszcze więcej miękkości, warto spojrzeć na Glycerin GTS – tam poziom amortyzacji wchodzi na jeszcze wyższy poziom.

Brooks Adrenaline GTS 24 - Guide Rails

Stabilizacja, czyli uniwersalny GuideRail

Stabilizacja w Adrenaline GTS od kilku lat bazuje na systemie GuideRail – sztywniejszym otoku wzdłuż krawędzi podeszwy, który działa niczym barierki ochronne dla stopy. Najwyższą wysokość osiąga w okolicach pięty, bo to właśnie jej stabilizacja przekłada się na lepszą kontrolę całej stopy. Co ciekawe, GuideRail nie jest symetryczny – od wewnętrznej strony buta jest wyższy niż od zewnętrznej, co przypomina rozwiązania stosowane w innych butach stabilizujących.

W praktyce ta technologia sprawdza się nie tylko u nadpronatorów. Jeśli masz neutralne przetaczanie stopy, GuideRail po prostu pomaga ją prowadzić w linii prostej. Jeśli stopa ma tendencję do uciekania na boki, system delikatnie ogranicza ten ruch, ale nie wymusza nienaturalnej korekty. Warto jednak pamiętać, że żadna stabilizacja wbudowana w but nie rozwiąże problemu nadmiernej pronacji – może ją zmniejszyć, ale jeśli nadpronacja jest bardzo duża, najlepszym rozwiązaniem będą indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne.

Brooks Adrenaline GTS 24 - stabilość

Bieżnik głęboki jak na but miejski

Bieżnik w Brooks Adreanline GTS 24 składa się z wielu gumowych elementów o dość głębokiej, maksymalnie 2,5-milimetrowej fakturze. Jest to model stworzony przede wszystkim do biegania po asfalcie i chodnikach ale jego bieżnik poradzi sobie także poza miastem – na ubitych leśnych ścieżkach czy szutrowych trasach. Nie jest to but na wymagające, techniczne szlaki, ale dzięki dość głębokiej fakturze bieżnika zapewni nienajgorszą przyczepność w zróżnicowanym terenie. Dodatkowo, duża ilość gumy przekłada się na trwałość podeszwy, a liczne poprzeczne nacięcia zwiększają jej elastyczność.

To klasyczny but miejski, który bez problemu poradzi sobie również w mniej oczywistych warunkach. Na tym polega fenomen uniwersalności tego modelu.

Brooks Adrenaline GTS 24 - bieżnik

Cholewka klasycznie miękka

Cholewka została wykonana z technicznej siatki, która dobrze dopasowuje się do stopy. Zewnętrzna warstwa ma strategicznie rozmieszczone otwory wentylacyjne, zapewniające lepszy przepływ powietrza, a wewnętrzna jest gładka i przyjemna w dotyku. Również język jest miękki, gąbkowy i przyjemnie otulający stopę. Jak przystało na Adrenaline – jest pluszowo i wygodnie.

Jeśli chodzi o przestrzeń wewnątrz buta, zmiany są minimalne. Pomiar pokazuje, że poprzednia edycja miała 105,0 milimetrów szerokości w najszerszym miejscu, a najnowsza wersja – 104,3 milimetra. W praktyce różnica jest niemal niezauważalna, ale warto też pamiętać, że dopasowanie butów biegowych do stopy to kwestia mocno indywidualna.

Brooks Adrenaline GTS 24 - czubek buta

Tył buta to, jak przystało na treningowe Brooksy, prawdziwa strefa komfortu – mnóstwo miękkiej, gąbkowej wyściółki otula piętę, zapewniając przyjemne dopasowanie. To jeden z tych elementów, który od lat był obecny w Adrenaline i w najnowszej edycji nic się w tej kwestii nie zmienia. Pod tą miękką, pluszową cholewką kryje się solidny, usztywniony zapiętek. Ma klasyczną formę „klina” otaczającego piętę i odgrywa równie ważną rolę w stabilizacji co system GuideRail. Dzięki nim Adrenaline od lat słynie z dobrego trzymania stopy. Jeśli w poprzednich edycjach podobało Ci się to trzymanie i dopasowanie, najnowsza wersja na pewno Cię nie zawiedzie! Choć w związku z tym, że zbudowany jest na podstawie z innej pianki nie jest to but identyczny co swój poprzednik.

Waga bardzo standardowa

Zgodnie z danymi producenta, męska wersja Brooks Adrenaline GTS 24 waży 283 gramy, a damska 249 gramów. W moim rozmiarze 12 US buty ważą 320 gramów, co idealnie wpisuje się w średnią wagę testowanych modeli na blogu. To także nieco mniej niż przeciętna dla stabilizujących butów treningowych, która wynosi 338 gramów. Innymi słowy – Adrenaline GTS 24 to but, który waży dokładnie tyle, ile powinien. Nie jest przesadnie lekki, ale też nie ciąży na stopie.

Brooks Adrenaline GTS 24 - zapiętek

Podsumowanie

Brooks Adrenaline GTS 24 to model, który przeszedł przebudowę. Największą zmianą a jednocześnie zaletą butów jest amortyzacja z pianki DNA Loft v3, która daje miękkie doznania, ale bez efektu zapadania się. System GuideRail wspiera stopę, dzięki czemu sprawdzi się zarówno u nadpronatorów, jak i biegaczy o neutralnym typie przetaczania stopy. Do tego pluszowa cholewka, miękki język i obfite wypełnienie wokół pięty zapewniają wyjątkowy komfort już od pierwszego założenia. Minusy? Solidność w codziennym wykonaniu sprawia, że ciężko się w nim doszukiwać dynamiki. Jeśli szukasz butów, które łączą wygodę, wsparcie i uniwersalność w codziennym bieganiu, Adrenaline GTS 24 nie zawiedzie.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zbigniew
Zbigniew
6 dni temu

Mogę wiedzieć jak jest z rozmiarówką? Zastanawiam się między dwoma rozmiarami 43 a 44, szkoda, że nie ma 43,5.