Nike Structure 25 – nie zachwyca, ale jeśli szukasz dobrej stabilizacji

8 listopada 2023 6 min czytania
Nike Zoom Structure 25

Nike Structure to jedyny model z klasycznej linii butów Nike ze stabilizacją. W ostatnich latach przechodził wiele zmian. Przez chwilę nawet był butem neutralnym. Najnowsza edycja wraca do korzeni, znów jest to but ze stabilizacją nadpronacji. Znów jest to but dobrze amortyzowany i dosyć standardowy jak na buty do biegania.

Podstawowe informacje

  • marka: Nike
  • rok premiery: 2023
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: nadmiernie pronująca
  • najlepszy do: codzienne treningi
  • cena detaliczna: 629 zł

Dane techniczne

amortyzacja: duża
4/6
wysokość podeszwy: średnia
30/20 mm
drop: klasyczny
10 mm
wysokość bieżnika: umiarkowana
2,0 mm
szerokość cholewki: średnia
104,7 mm
waga: średnia
349 g

Przeznaczenie

Nike Structure 25 to but do biegania o dobrej amortyzacji. Przeznaczony głównie do codziennych, spokojnych treningów na twardych nawierzchniach. Sprawdzi się zarówno na asfaltowych ulicach, chodnikach, jak i lekkim terenie czy szutrowych drogach podmiejskich. To dobry wybór dla osób poszukujących dodatkowej stabilizacji, przede wszystkim tych z nadmierną pronacją.

Nike Zoom Structure 25

Nike – co jest co?

Analizując ofertę butów biegowych Nike można znaleźć w niej dwa modele które mówią o stabilizacji. Pierwszym jest Structure, drugim jest Infinity Run. Jednakże jeśli spojrzymy na dwudziestą piątą edycję Structure to różnica w rozwiązaniu stabilizacji jest miedzy nimi duża. Infinity Run 4 to but, który ma być nieco bardziej stabilną odmianą buta neutralnego. Ma poszerzoną podstawę, czyli podeszwę, i to w zasadzie tyle. Butem stabilizującym nadpronację bym go nie nazwał. Structure 25 natomiast jest zbudowany w tradycyjny sposób. Po przyśrodkowej stronie podeszwy ma blok sztywniejszej pianki, który jest ogranicznikiem nadmiernego koślawienia się kostek.

Tym samym jeśli szukasz butów do biegania Nike z największym poziomem stabilizacji nadpronacji to masz tylko jeden wybór. Właśnie Zoom Structure.

 TRENINGOWE
NEUTRALNE
TRENINGOWE
STABILNE
największa amortyzacjaInvincible Run 3
bardzo duża amortyzacjaVomero 17Infinity React 3
duża amortyzacjaPegasus 40Structure 25

Alternatywy

Nie tylko Nike ma w swojej ofercie buty ze stabilizacją. Inne marki także je mają. Często ich oferta w kategorii butów ze stabilizacją jest znacznie większa niż Nike.

MODELWYSOKOŚĆ
PODESZWY (mm)
DROP (mm)WAGA
MĘSKI (gram)
WAGA
DAMSKI (gram)
CENA (zł)
adidas Solarcontrol 233/2310323272699
Asics GT-1000 12b.d.8267235614
Asics GT-2000 1236/288267234749
Brooks Adrenaline GTS 2324/1212286258699
Hoka Arahi 629/245269216699
Mizuno Wave Inspire 1936/2412305245719
Nike Zoom Structure 2530/2010322263629
Salomon DRX Bliss34/268266222779
Saucony Guide 1635/278271221689

Amortyzacja dobra

Podeszwa buta zbudowana jest z pianki Cushlon 3.0, w której umieszczona jest poduszka gazowe Zoom.

Wysokość buta w części tylnej to 30 milimetrów, w części przedniej 20 milimetrów. Drop, czyli różnica między piętą a palcami, wynosi bezpiecznie 10 milimetrów. Jednocześnie wysokość podeszwy na poziomie trzech centymetrów pod piętą daleka jest od najlepiej amortyzowanych modeli. Ten fakt, plus fakt zastosowania jednej z mniej zaawansowanych pianek sprawia, że nie jest to but o bardzo wysokim poziomie amortyzacji. Dla biegaczy o wadze do 80-85 kilogramów but ten da radę. Cięższych może ,,nie udźwignąć”.

Nike Zoom Structure 25 - Air Zoom

Uzupełnieniem amortyzacji piankowej jest podsuszka gazowa Zoom. To mały płaski element  tworzywa o wielkości kostki mydła. Wypełniony gazem działa jak poduszka uginając się pod naciskiem i zapewniając amortyzację i sprężystość. Element ten znajduje się w przedniej części buta. Przypomina to rozwiązania znane z butów startowych, gdzie główny nacisk na amortyzację i sprężystość jest skierowany na przednią część buta. Tutaj jednak jest to raczej uzupełnienie niewielkiej amortyzacji w części przedniej, niż coś co ma zapewnić temu modelowi dynamikę.

Structure 25 i tak najlepiej spisze się na spokojnych codziennych treningach o małej i umiarkowanej intensywności.

Stabilizacja ponad przeciętna

Stabilizacja w Structure 25 rozwiązania jest dwojako. Poprzez system Midfoot Support System, który ma postać sztywniejszej i nieco bardziej podniesionej podeszwy od strony przyśrodkowej buta. Ten element ogranicza nadmierną pronację. O ile oczywiście się pojawia. W przypadku osób o neutralnej i standardowo wysklepionej stopie jest niewyczuwalny i mało inwazyjny.

Nike Zoom Structure 25 - Midfoot Support System

Drugim elementem jest klips wokół podstawy pięty. Można go przeoczyć bo zlewa się wizualnie z innymi elementami buta. On też wpływa na stabilność i trzymanie pięty w miejscu. Jest niejako przedłużeniem sztywnego zapiętka, który oczywiście też w tym modelu jest obecny. Zapiętek nie jest sztywniejszy niż ten który można znaleźć w konkurencyjnych modelach.

REKLAMA

Dodatkowym faktem dodającym mu stabilizacji jest to, że podeszwa nie jest przesadnie miękka. Dzięki temu podczas biegu nie ma tendencji do zapadania się i ,,pływania”, co może powodować dodatkową niestabilność. Owszem, but jest nieco twardy, nie najlepiej amortyzowany, ale dzięki temu bardzo stabilny.

Nike Zoom Structure 25 - stabilność

Bieżnik uniwersalny

Bieżnik w Structure jest klasyczny dla Nike z klasyczną łukowatą bruzdą biegnącą wzdłuż podeszwy buta. Wykonany jest z dużej ilości gumy o dosyć dużych (jak na buty asfaltowe) kołeczkach. Są nieco niższe niż w bliźniaczym modelu Pegasus 40 i mają 2,0 milimetry wysokości.

Duże pokrycie gumą i relatywnie agresywny bieżnik czynią z niego bardzo uniwersalne buty pod kątem codziennego biegania. Dadzą radę na najtwardszych nawierzchniach typu asfalt i chodniki. Dadzą radę na nawierzchniach lekko terenowych – szutrowych, także leśnych drogach.

Nike Zoom Structure 25 - bieżnik

Cholewka dopasowana

Materiał zastosowany w cholewce nie wyróżnia się specjalnie. To techniczna siatka o umiarkowanej grubości i przewiewności. Jest wykończona bezszwowo, co przekłada się zarówno na komfort noszenia, jak i estetykę. Z zewnątrz materiał cholewki jest lekko perforowany, a od wewnątrz gładki.

Szerokość także jest dosyć standardowa. Cholewka buta w najszerszym miejscu to 104,7 milimetra, co jest standardową wartością jak na buty biegowe w tym rozmiarze. Nie ma to jednak potwierdzenia w praktyce, gdyż mimo tego jest to but dosyć dobrze dopasowany do stopy. To może być zarówno zaletą i wadą. Wszystko zależy od tego czy lubisz nieco bardziej dopasowane buty czy też nie. Jeśli lubisz jak but jako całość ,,trzyma” twoją stopę to w Structure będzie bardzo przyjemnie.

Nike Zoom Structure 25 - toebox

W tylnej części jest również tradycyjnie, ale o zapiętku już wspominałem. Wewnątrz usztywniony jest tradycyjnym elementem w formie klina. Uzupełnia on sztywniejszy element na łączeniu podeszwy i cholewki. Zapewnia stabilność i to jest w części tylnej wyczuwalne. Tradycyjnie otoczony jest umiarkowaną ilością gąbek. Jest miękko, ale są modele które gąbkowy otok wokół pięty mają większy i jeszcze bardziej przyjemny.

Waga średnia

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez producenta, męska wersja Structure 25 waży 322 gramów, natomiast wersja damska 263 gramy. To wartości nieco wyższe niż średnia dla butów do codziennego biegania.

W przypadku mojego rozmiaru, czyli 12 US, waga męskiego modelu wynosi 349 gramów. Ta waga jest typowa w kontekście butów treningowych i butów do biegania z dodatkową stabilizacją. Z taką masą Nike Structure 25 jest nieco cięższy niż średnia. Znajduje się w 40% najcięższych butów do biegania.

Nike Zoom Structure 25 - detal

Podsumowanie

Nike Structure 25 jest jedynym butem Nike ze stabilizacją rozumianą przez stabilizację nadpronacji. Nie jest jednak butem w żaden sposób wyróżniającym się. Amortyzacja jest tu na dobrym (ale nie najlepszym) poziomie. Parametry takie jak drop, szerokość, waga należą do standardowych w kategoriach butów biegowych. Na stopie nie zachwyca, aczkolwiek jest to kwestia bardzo indywidualna. Na pewno warto go rozważyć w kontekście dobrego buta treningowego ze stabilizacją. Stabilizację i stabilność zapewnia bardzo dobrą. Dodatkowo w tym segmencie jest jedną z bardziej atrakcyjnych cenowo opcji.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem i doborem butów do biegania zajmuję się już od kilkunastu lat. Prywatnie biegam bo lubię. Zawodowo można mnie spotkać w Sklepie Biegacza na warszawskim Powiślu gdzie… doradzam Wam jakie buty wybrać. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
View all comments