Brooks Caldera 6 – terenowy „poduszkowiec”

20 października 2022 6 min czytania
Brooks Caldera 6 - profil

Brooks Caldera 6 to jeden z terenowych ,,poduszkowców”. But, w którym raczej będziemy komfortowo pokonywać kilometry w lasach czy górach niż próbować się tam ścigać. Jest to też but dosyć wszechstronny i poza ewidentnym i głębokim błotkiem da sobie radę. Na podmiejskie lasy – bomba!

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Brooks
  • rok premiery: 2022
  • nawierzchnia: teren
  • typ buta: treningowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: biegi ultra
  • cena regularna: 699 zł

Dane techniczne

amortyzacja: maksymalna
6/6
wysokość podeszwy: średnia
31/25 mm
drop: obniżony
6 mm
wysokość bieżnika: wysoka
4,2 mm
szerokość cholewki: średnia
105,6 mm
waga: ciężka
368 g

Przeznaczenie

Brooks Caldera 6 to but do biegania w terenie z maksymalną amortyzacją. Tak wysoki poziom amortyzacji sprawdzi się na najdłuższych dystansach, z biegami ultra włącznie. Taki poziom amortyzacji będzie też odpowiedni dla najcięższych biegaczy, nawet jeśli dystanse jakie pokonują w terenie oscylują raczej w granicach kilkunastu kilometrów a nie kilkudziesięciu. Umiarkowany bieżnik sprawia też, że są to buty raczej na mniej wymagający i twardy trail: szutrowe drogi, ścieżki, także kamieniste. Ale nie w błoto.

Brooks Caldera 6

Brooks – co jest co?

W Brooksie kultowym modelem buta terenowego jest Cascadia – but, do którego przylepiło się określenie ,,wszechstronny”. Cascadia to balans pomiędzy amortyzacją (dobrą) a pewnością i przyczepnością (też dobrą). Caldera jest natomiast butem który zdecydowanie większy nacisk kładzie na amortyzację, kosztem przyczepności i większej wagi.

PRZEZNACZENIEMODEL
długie dystanse w górachCaldera
średnie/długie dystanse w górachCascadia
krótkie i szybkie biegi górskieCatamount

Alternatywy

Z takim dużym poziomem amortyzacji Caldera z automatu staje się alternatywą dla Hok: Speedgoatów, Challengerów może nawet Mafate. Najbliżej mu moim zdaniem do Challengera – zarówno pod kątem amortyzacji jak i oferowanej przyczepności.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
Altra Olympus 5350 g0 mm869 zł
Brooks Caldera 6312 g6 mm699 zł
Hoka Challenger ATR 6279g5 mm599 zł
Hoka Speedgoat 5291 g4 mm679 zł
Nike ZoomX Zegama265 g4 mm699 zł
The North Face Enduris II309 g6 mm599 zł

Amortyzowany

Minęły już lata kiedy gruba i wysoka podeszwa robiła wrażenie. W Calderach już nie robi bo co i rusz widzimy takie terenowe ,,poduszkowce”. Pod stopą mamy zastosowaną tutaj piankę DNA Loft trzeciej generacji. Jest to pianka przede wszystkim bardzo miękka i stosowana w najbardziej miękkich butach także przeznaczonych na asfalt i ulice.

Producent nie podaje cyferek i wysokości podeszwy pod tylną i przednią częścią stopy ale jest dużo. Z tyłu na pewno pomiędzy 30 a 40 milimetrów. Z przodu o 6 milimetrów mniej.

Brooks Caldera 6 - amortyzacja

Tworzy to bardzo miękką i komfortową platformę, która powinna zadowolić nawet największych fanów komfortu. W Calderach jest bardzo komfortowo i bardzo miękko. Jest to but, który poradzi sobie nawet z biegami ultra. Jest to też but, który poradzi sobie z biegaczami ważącymi do około 100 kilogramów. Jeśli jesteś jednym z nich i szukasz komfortowego buta do biegania po (podmiejskim) lesie to Caldera może być właśnie tym czego potrzebujesz.

W przeciwieństwie do innych terenówek w podeszwie buta nie znajdziemy żadnych płytek chroniących przed ostrymi krawędziami i kamieniami na szlaku. Nie jest to koniecznie. Wysoka i miękka podeszwa izoluje wystarczająco dobrze na szutrowych drogach. Kamienie i kamyki powinny być zupełnie nieodczuwalne. Jakby ich nie było.

Brooks Caldera 6 - profil

Wszechstronny

Wszechstronny w przypadku Caldery oznacza, że jest to but terenowy, który nie boi się kiedy do tego terenu należy kilometr, dwa czy trzy dobiec. Bieżnik w Calderach 6 jest umiarkowanie wysoki i zdecydowanie bardziej agresywny niż w Calderze 5, co jest bardzo dobrą wiadomością. Na szczęście nie jest zbyt wysoki. Jak na terenówki powiedziałbym, że jest to bieżnik bardzo wszechstronny. Da sobie radę zarówno na umiarkowanie trudnych szlakach (raczej bez błota) jak i na szutrowych drogach czy miejskich ulicach, po których do tych szutrowych dróg należy dobiec.

Dodatkowo swoje robi amortyzacja. Jest jej tak dużo, że poza komfortem i izolacją w terenie, doskonale radzi sobie także na asfalcie. Także nie bójcie się w Calderach dobiegiwać do lasu po normalnych ulicach.

Brooks Caldera 6 - bieżnik
REKLAMA

Stabilny

Stabilność jak na tak wysokiego buta jest bardzo dobra. Podeszwa buta poza wysokością ma też odpowiednią szerokość. Odpowiednia w tym przypadku oznacza, że wychodzi nieznacznie poza obrys cholewki. Patrząc na buta z góry wydaje się nie mniej potężny niż kiedy patrzymy na niego z boku. Ta szerokość to stabilność.

Znajdziemy ją też w zapiętku, który jest wewnątrz klasycznie usztywniony plastkiowym klinem. Ogranicza on przekoślawianie się kostki w bucie. W zasadzie te dwa elementy plus dość sztywna cholewka trzymają stopę na tyle dobrze, że o stabilność nie trzeba się martwić.

Brooks Caldera 6 - zapiętek

Komfortowy

Poza stabilnością w cholewce znajdziemy też dużo miękkości co jest jak najbardziej pożądane w przypadku kiedy mówimy o butach na najdłuższe dystanse i na najcięższych biegaczy. Zapiętek jest wykończony od wewnątrz dużą ilością gąbek. Reszta cholewki także jest miękka. Jedyny nieco cieńszy element to język. Tutaj gąbek jest mniej.

Wewnątrz przestronnie, tak po „ultrasku”, czyli miejsca jest dużo zarówno w części przedniej jak i środkowej. Jeśli biegasz ultra to masz tu masę miejsca na puchnięcie stopy na kolejnych dziesiątkach kilometrów. Jeśli lubisz luz i swobodę wewnątrz buta biegowego to też polubisz Calderę. Mogą jej nie polubić tylko posiadacze wąskich stóp, którzy z racji szerokości buta mogą mieć pewne problemy aby się odpowiednio na stopie trzymał. Ale tego bez zmierzenia nie da się jednoznacznie określić.

Brooks Caldera 6 - toebox

Wzmocnienia cholewki na zewnątrz są raczej nieduże jak na buty terenowe. W przypadku takich butów jak Caldera, które mogą być butami 2w1 (teren/asfalt) nie stanowi to problemu, bo mniej wzmocnień to bardziej miękka i komfortowa cholewka. W przypadku zastosowania butów na szlaku może się okazać to trochę za mało. W trudniejszym trailu Caldery mogą się okazać zbyt delikatne, ale cały czas komfortowe.

Smaczki

Cholewka jak to w trailowych butach wyposażona została w kilka smaczków nadających mu jeszcze więcej trailowego charakteru.

Mamy więc gumkę pomiędzy sznurowadłami którą można, a nawet trzeba, wykorzystać do schowania nadmiarów sznurowadeł, aby nie latały wokół kostek. Takie latające sznurowadła mogą się rozwiązać lub też (gorzej) zaczepić o jakiś korzeń… Szkoda też, że póki co w Brooksie nie doczekaliśmy się rozwiązania z kieszonką na języku. No ale, lepsza gumka niż nic.

Brooks Caldera 6 - język

Smaczkiem są też uchwyty na stuptuty. Pierwszy z nich znajduje się u podstawy sznurowania. To te małe płaskie oczko, które służy do zaczepienie stuptutów i z modeli stuptutów jakie miałem w rękach i w jakich biegałem każde wymagały aby w tym miejscu zaczepić się o but. Takie oczko pomoże. Nie trzeba będzie stuptutów zaczepiać o sznurówki.

Drugie oczko jest z tyłu i ma formę rzepu. Zapewne istnieją takie stuptuty które mają możliwość zaczepienia ich z tyłu. Ja takich stuptutów nie spotkałem, ale jeśli macie takie stuptuty to Caldery są na to gotowe.

Brooks Caldera 6 - uchwyt na stuptut

Ciężko

Nie miałem okazji ważyć poprzednich edycji Caldery więc nie jestem w stanie stwierdzić czy obecna edycja wypada w stosunku do nich lepiej czy gorzej. Wiem, że Caldera jest ciężkim butem. Według materiałów producenta but męski waży 312 gramów a damskie 278 gramów. To dość sporo, ale bez dramatu.

Na mojej wadze i w rozmiarze 12 US Brooks Caldera 6 waży 368 gramów. To też dosyć wysoka wartość. Nie można powiedzieć, że Caldera jest lekka, ale przy tym poziomie amortyzacji i komfortu można jej tą ociężałość wybaczyć. Tym bardziej, że na treningu nie będzie czuć masy buta tylko jego komfort.

Podsumowanie

Komfort – to w sumie słowo które go najlepiej definiuje. Można go znaleźć niemal w każdym elemencie buta: od bieżnika, przed podeszwę środkową aż po cholewkę i wykończenie czubka buta. Minusy? Patrząc pod kątem zastosowania go do długich biegów w umiarkowanie trudnym terenie, nie widzę.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor wpisu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
weu
weu
3 miesięcy temu

Ten but na ultra to jest smutny żart. Akurat oglądałem go po ukończonym biegu ultra i stałem w normalnych, nadających się do tego butach (Topo UV3). Kontrast porażał! Caldera 6 jest dramatycznie wąska z przodu, więc tylko na już zepsutą butami stopę może pasować. Moim zdaniem, but dokładnie do niczego, bo przeładowany w pięcie, a wąski z przodu. OK, posiedzieć w nim można albo do „stylizacji” jakiejś wybrać.