Brooks Glycerin 12 – co mamy w środku?

6 października 2015 3  min czytania
Brooks Glycerin 12

Brooks Glycerin potocznie zwany Gliceryną to topowy model Brooksa – z największą amortyzacją i znajdujący się w kategorii neutral czyli dla stopy neutralnej. Dodatkowo w większości bezszwowy i z amortyzacją opartą na systemie DNA, który zmienia swoje parametry w zależności od stylu biegu.

REKLAMA

Poza tym Brooks Glycerin to model dla stopy neutralnej i z największą w segmencie neutral, amortyzacją. Przeznaczony dla najcięższych biegaczy oraz tych którzy ważą mało ale potrzebują buta z największą amortyzacją. Aktualnie Glycerine występuje w wersji 13, mi natomiast wpadła w ręce, prawie nieużywana edycja ubiegłoroczna czyli Brooks Glycerin 12. Tak wygląda z zewnątrz:

Brooks Glycerin 12

Cięcie wzdłuż…

Natomiast tak wygląda po przekrojeniu. Tak w ramach przypomnienia amortyzacja w Brooksach opiera się na systemie DNA, który jest substancją która przy lekkim i wolnym nacisku jest bardzo miękka, natomiast przy mocnym i szybkim – twardsza i bardziej dynamiczna. Dopasowuje się w ten sposób do stylu biegu i na wolniejszych treningach daje miękkość, na szybszych trochę więcej dynamiki. Gdzie tutaj jest te słynne DNA? Choć tego nie widać to wszędzie, bo zostało zintegrowane z pianką BioMoGo (ta biała).

Brooks Glycerin 12 - przekrój

W ten sposób podeszwa wygląda bardzo prosto jak na buty do biegania, bo nie ma tu warstw pianek, żelu, czy innych cudactw. Nie ma też żadnego dodatkowego plastikowego mostku w śródstopiu. Jest za to sporo małych nacięć podeszwy tuż pod stopą. Mają one zapewniać większą elastyczność.

Z tej perspektywy widać też bardzo ładne, gładkie i solidnie zrobione wnętrze. Widać też jak od środka wygląda obszycie elementu wzmacniającego palce:

Brooks Glycerin 12 - środek

Z racji też, że po przecięciu lekko odwarstwiła mi się wewnęrzna wyściółka (której później pomogłem) widać też jak wykończony jest zapiętek. Na górze wałek z gąbki. Poniżej niego, nie oddzielone od stopy niczym poza tym miękkim czarnym materiałem, sztywny element zapiętka. Pod kątem wykończenia, póki nie zacząłem paluchami grzebać tył wyglądał również miękko i solidnie zrobiony.

Brooks Glycerin 12 - zapiętek

… i w poprzek

Po przekrojeniu buta w poprzek wygląda to bardzo podobnie. Wszędzie ta sama pianka, różniąca się tylko grubością. Pod palcami podeszwa ma wysokość 18 mm:

Brooks Glycerin 12 - przekrój przód

W połowie długości buta 25 mm:

Brooks Glycerin 12 - przekrój połowa

I pod piętą 29 mm.

Brooks Glycerin 12 - przekrój tył

Tak więc licząc w ten sposób drop czyli różnica między piętą a palcami wyniósł 11 milimetrów. Wyszedł mi milimetr więcej niż w oficjalnych materiałach które mówią o 10 mm dropu.

Generalnie Glycerin choć opis materiału DNA brzmi trochę nieprawdopodobnie, są bardzo proste w konstrukcji. Opierają się na jednolitej piance na całej długości buta. Widać też po praktycznie każdym elemencie, że są to buty bardzo dobrze i solidnie wykonane. Przekonują mnie do siebie nawet po przecięciu ich na kilka części.

REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ff
ff
9 lat temu

A nie masz tam jakiegoś Nimbusa do pocięcia?

Mariola
Mariola
8 lat temu

Może jest szansa na recenzję Glycerin14??? 🙂