Brooks Launch 6 – co nowego?

24 stycznia 2019 5  min czytania
Brooks Launch 6 - detal

Miękkie „poduszkowe” treningówki czy dynamiczne „surowe” startówki? A co jeśli ktoś potrzebuje buta treningowego ale z nieprzerośniętą amortyzacją? Wtedy alternatywą staje się właśnie Launch.

REKLAMA

Podstawowe informacje

  • marka: Brooks
  • rok premiery: 2019
  • nawierzchnia: asfalt
  • typ buta: treningowo-startowy
  • typ stopy: neutralna
  • najlepszy do: tempo/interwały
  • cena regularna: 449 zł

Dane techniczne

amortyzacja: umiarkowana
3/6
wysokość: niska
27/17 mm
drop: klasyczny
10 mm
waga: średnia
308 g

Przeznaczenie

Brooks Launch to but treningowo-startowy do biegania po twardych nawierzchniach. Jak na buta treningowo-startowego jest dosyć solidny i dobrze amortyzowany i więcej w nim jest tego treningowego charakteru. Nie jest to jednak but o bardzo dużej amortyzacji. Posiada umiarkowaną amortyzację i jako but treningowy sprawdzi się u tych lżejszych, powiedzmy do 80 kg, biegaczy.

Brooks Launch 6
  • bardzo dobra dynamika,
  • dobra, nieprzesadna amortyzacja,
  • bezszwowa i dobrze wykończona cholewka,
  • dla lekkich biegaczy będzie świetną propozycją jako jeden but na trening i zawody.
  • jak na but określany mianem treningowo-startowego dość wysoka waga.

Brooks – co dla kogo?

Gdyby zebrać razem wszystkie buty treningowe dla stopy neutralnej Brooksa na jedną kupkę i uszeregować je według amortyzacja, a zarazem miękkości. to Launch znalazłby się na czwartym miejscu. Numer jeden to oczywiście „poduszkowiec” w postaci Glyceriny, za nim mamy treningowe Ghosty i Aduro.

Za nimi jest Launch, który w porównaniu tą trójką wypada na najsłabiej jeśli chodzi o amortyzację, ale za to jest dobrą propozycją kiedy ktoś lubi amortyzację ale taką bez nadmiernej „poduchowatości” w podeszwie.

 TRENINGOWETRENINGOWE Z
LEKKĄ STABILIZACJĄ
TRENINGOWE
STABILIZUJĄCE
największa
amortyzacja
Gliceryn Transcend
bardzo duża
amortyzacja
Ghost Adrenaline GTS
duża
amortyzacja
AduroRavennaVapor
umiarkowana
amortyzacja
Launch  

Alternatywy

Idea buta się nie zmienia to i jego alternatywy pozostają bez zmian. Wszystkie treningowo-startowe. Wszystkie z wagą oscylującą w okolicach 250 gramów dla rozmiaru 9 US.

MODELWAGA 9 USDROPCENA
Asics DynaFlyte 3257 g8 mm689 zł
Brooks Launch 6255 g10 mm449 zł
New Balance 890 v6255 g6 mm499 zł
New Balance Zante v3244 g6 mm469 zł
REKLAMA

Co w bucie?

Cholewka – gładka i bezszwowo wykończona. Bezszwowość jest już właściwie standardem w butach biegowych i wszystkie marki z niej korzystają. Także Brooks, także w Launachach. Dzięki niej but wygląda wizualnie lżej a po założeniu jest bardziej przyjazny dla stopy, ponieważ nie ma w nim szwów które mogą (mogą ale nie muszą) powodować dyskomfort czy otarcia.

Brooks Launch 6 - cholewka

Dobrze też, że to co w środku współgra z tym co na zewnątrz. W środku but jest równie gładko wykończony co na zewnątrz. Szczególnie w przedniej części buta, gdzie wszystkie choć trochę twardsze elementy cholewki schowane zostały do jej wnętrza, a ze stopą styka się tylko gładki materiał. Na szczególną uwagę zasługuje też gładkie wszycie języka do buta oraz pewna integracja języka z cholewką. Pewna oznacza, że tak do 1/3 wysokości.

W tylnej części buta bez zaskoczeń. Zapiętek w Launchach, choć może na taki nie wygląda, jest dość sztywny. Trzyma stopę solidnie w miejscu. Co charakterystyczne dla Brooksa wnętrze zapiętka wyłożone jest dosyć sporą ilością gąbek. Jest stabilnie i miękko.

Brooks Launch 6 - zapiętek

Podeszwa – bardzo prosta składająca się z jednego kawałka pianki BioMoGo DNA. Tej samej co w poprzedniku. Tej samej co w wielu innych modelach butów biegowych Brooks. Od poprzednika różni się tylko jednym milimetrem jeśli chodzi o jej wysokość. W poprzednich dwóch modelach wysokość buta pod piętą to 28 mm a pod śródstopiem 18 mm. W najnowszych Launch 6 jest to o milimetr mniej. Pod piętą wysokość podeszwy wynosi 27 mm a pod śródstopiem 17 mm.

Brooks Launch 6 - amortyzacja

Konia z rzędem temu kto odczuje tą różnicę na stopach. But zachowuje się bardzo podobnie do poprzednika. Amortyzacja jest dobra, aczkolwiek bez efektu „poduszkowca”. Osoby o mniejszej wadze lub szukające buta, który swoją amortyzacją nie będzie ich „zamulał” będą zadowolone.

Drop – 10 mm, choć to większość z Was już pewnie policzyła. Tyle właśnie wynosi w Launchach różnica między piętą a palcami. Te 10 mm to wartość dość standardowa i bezpieczna dla większości biegaczy. Jedyne co, to dość spory dysonans między tym co widać, a tym co podaje producent. Patrząc na buta nigdy nie dałbym mu aż 10 mm spadku między piętą a palcami. Strzelałbym w 6 mm, maksymalnie w 8. Nie trafiłbym.

Brooks Launch 6 - toebox

Bieżnik w Launchach jest płytki, mało agresywny i przeznaczony przede wszystkim na asfalt. W porównaniu do poprzednich modeli zmieniła się nieco jego forma. Zamiast standardowych „pasków” ciągnących się w poprzek podeszwy mamy „jodełkę”. Czy to coś zmienia? Jeśli tak to w minimalnym stopniu.

Brooks Launch 6 - bieżnik

Poza samą formą bieżnik jest bardzo podobny do poprzednika. Ta sama guma. Ta sama przyczepność. Ma to samo asfaltowe przeznaczanie.

Brooks Launch 6 w rozmiarze 12 US waży 308 gramów. Nieco więcej niż standardowy but treningowo-startowy. W przypadku butów w moim rozmiarze buty treningowo-startowe ważą najczęściej do 300 gram. Launch jest od nich nieco cięższy. Z drugiej strony na przestrzeni lat Launch wcale nie przytył. Właściwie jego waga pozostaje na tym samym poziomie. Poprzednik sprzed dwóch lat, czyli Launch 4 miał bardzo podobną masę buta – 204 gramy.

Brooks Launch 6 - detal
REKLAMA
Paweł Matysiak
Autor tekstu Paweł Matysiak

Bieganiem oraz doborem odpowiednich butów do biegania zajmuję się od kilkunastu lat. Prywatnie jestem biegaczem-amatorem a w swojej biegowej przygodzie startowałem zarówno na 1000 metrów na bieżni jak i w górskich biegach ultra. Zawodowo udzielam porad dotyczących wyboru odpowiednich butów do biegania. Sam mam ich w domu więcej niż jestem w stanie policzyć.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 Komentarze
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
4 lat temu

A co jeśli ważę bliżej 90kg? Są jakieś dobre treningowo startowe buty? Szybkie ale na dłuższy dystans np. połówkę albo maraton? Co byś polecił?

Łukasz
Łukasz
4 lat temu

Czy but nada się jako treningowy dla osoby biegającej na śródstopie?